“Baas rejimi getiriyorlar” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

“Baas rejimi getiriyorlar”

Bu haber 31 Temmuz 2010 - 0:00 'de eklendi ve 805 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

MHP, Perşembe günü Muğla’ya adeta çıkartma yaptı.
MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, partisinin referanduma ilişkin yürüteceği “Ülken İçin Bir ‘Hayır’ Yeter” kampanyasını Muğla’da il teşkilatınca düzenlenen toplantıyla başlattı.
Neden “miting” değil, kapalı salon toplantısı?
Veya neden belde gezileri değil…
 
xx      xx      xx
Belki de “Nasıl olsa Muğla’dan hayır çıkacak” diye düşünülüyordur.
Yapılan toplantı örgüt içi bir bilgilendirme toplantısı da olabilir.
Ama toplantıda konuşanlardan hiç biri 12 Eylül’de oylanacak Anayasa’nın maddelerini tek tek irdelemedi. Böyle bir irdelemeye ihtiyaç var.
Konuşmacılar ise Oktay Vural dahil, hepsi “nutuk” attı. AKP’yi eleştirdi.
 
xx      xx      xx
Toplantıya ilgi büyüktü… Salon dışarıya taştı… Toplantının ardından katılımcılar Muğla’nın Perşembe Pazarı’nı dolaştı. Orada da büyük ilgi vardı…
Ama…
MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural ile MHP İzmir milletvekilleri Şenol Bal ve Erdal Sipahi; Aydın milletvekilleri Ertuğrul Kumcuoğlu, Ali Uzunırmak ve Recep Taner; Manisa Milletvekilleri Mustafa Enöz, Erkan Akçay ve Ahmet Orhan; Muğla Milletvekili Metin Ergun, MHP İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu, Aydın İl Başkanı Hasan Muti, Manisa İl Başkanı Uğur Üncü, Muğla İl Başkanı Mehmet Korkmaz tarafından yapılan çıkartmadan geride ne kaldı?
Amaç, MHP Muğla örgütünün “bilgilendirilmesi” ise o gün o salondan çıkan her MHP yöneticisinin, delegesinin 12 Eylül’de oylanacak Anayasa’nın ne olup olmadığını, ne getirip ne götürdüğünü bilerek çıkmaları gerekirdi.
Yok, yapılan bilgilendirme değilse, o kadar milletvekili ve il başkanı ile çok daha farklı bir etkinlik gerçekleştirilebilinirdi…
Ne diyelim? Vardır elbette bir bildikleri diyelim…
 
xx      xx      xx
Kapalı salon toplantısı bittiğinde MHP Kadın Kolları yöneticilerinden birine “Köy çalışmalarına başladınız mı?” diye sordum. Henüz çıkmadıklarını belirtip, “Çıkınca ne anlatacağız bilmiyorum.” diyordu!
Sadece MHP Kadın Kolları değil, CHP ve AKP Kadın Kolları yöneticilerinin de 12 Eylül’de neden “Hayır”, neden “Evet” diyeceklerini bildiklerini sanmıyorum.
Anlatan da yok!..
MHP’nin Muğla İl Özel İdare Salonu’nda yaptığı toplantıda konuşmaların özeti şöyleydi:
“Anayasa değişikliğini iktidara gelince biz yaparız. 12 Eylül’de ‘hayır’ diyerek AKP’ye ‘hayır’ deyin.”
MHP’liler 12 Eylül’de Anayasa değişikliğine ve dolayısıyla AKP’ye “Hayır” diyecekler… CHP’liler de öyle yapacaklar. AKP’liler ise Anayasa değişikliğine “Evet” diyerek, “AKP ile yola devam” demiş olacaklar.
 
xx      xx      xx
Hal böyle olursa 12 Eylül’de sandıktan “Hayır” çıkar. Çünkü CHP ve MHP oylarını toplarsanız, AKP’nin aldığı oyları geçer!
Basit mantık, bu yargıya neden oluyor.
Ama CHP’ye, AKP’ye, MHP’ye oy verenlerin hepsi “fanatik” mi?
TBMM’de AKP Milletvekilleri Anayasa değişiklik metnine bakmadan “Evet” dediler. CHP’li ve MHP’li milletvekilleri de bakmadan “Hayır” dediler.
Seçmenin tamamı aynı davranış içinde olur mu?
Büyük bölümü olabilir. Ama küçük bölümü CHP’lisiyle, MHP’lisiyle, AKP’lisiyle farklılık gösterebilir.
Sonucu ise o “küçük farklılık” belirleyecektir!
 
xx      xx      xx
Örneğin memurlar maaşlarına zam için “toplu sözleşme” yapılacağını sanıyorlar. Yeni Yasa’da böyle bir düzenleme var. Oysa düzenlemeye dikkatli baktığınızda, “görüşme” sözcüğünün yerine “sözleşme” sözcüğünün geldiğini görüyorsunuz. Yani taraflar anlaşma sağlayamadığında eski adıyla “görüşme”, yeni adıyla “sözleşme” hakem heyetinin önüne gidecek. Hakem heyeti kimlerden oluşuyor?
Partiler bu sorunun yanıtını anlatmalılar… Değişiklikteki tüm maddeler tek tek anlatılmalı.
Yoksa bu referandum “Anayasa oylaması” değil, “AKP Hükümeti’nin güven oylaması” olur…
 
xx      xx      xx
MHP’nin Muğla çıkartmasında veya kapalı salon toplantısında öne çıkan iki söz vardı. Biri MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural’dan “Baas rejimini getirmek istiyorlar”; diğeri MHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun’den “Başbakan Erdoğan bu gün güvenlik sorunu haline gelmiştir” şeklinde oldu. Vural ve Ergun, bunu çok iyi anlatmalılar. Yok eğer bu iddialar mesnetsiz ise AKP’liler toplumu ikna etmeliler…
 
 
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets