Unutulan Sandras Dağı! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Unutulan Sandras Dağı!

Bu haber 29 Temmuz 2010 - 0:00 'de eklendi ve 795 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla İl Genel Meclisi, eskiden “Köy muhtarlarının iş takip ettikleri” bir meclisti.
Bu gün, yeni Yerel Yönetimler Yasası sayesinde öyle değil.
Artık Muğla İl Genel Meclisi, Muğla’nın “yerel parlamentosu”…
İl Genel Meclisleri artık, il genel meclisi üyelerini “milletvekillerinden çok daha önemli hale getiren” bir yerel meclis.
Elbette illerin sorunlarının çözümü halen Ankara’dan geçiyor, ama pek çok önemli sorun artık yerinde, il genel meclislerinde çözülebiliyor.
Bu anlamda, Muğlalıların yerel parlamentolarında nelerin olup bittiğini izlemelerinde yarar var…
Orada Muğla’nın kaderi tayin edilebiliyor, ama hala nedense o toplantılar da Muğlalıları (Demokratik Kitle Örgütleriyle, siyasi partileriyle) göremiyoruz!
 
xx      xx      xx
Muğla’da; 2 yerel televizyon il merkezinde, 1 yerel televizyon Bodrum’da, 2 yerel televizyon Marmaris’te ve 3 yerel televizyon Fethiye’de var.
Hiç değilse, bu il genel meclisi toplantıları yerel televizyonlarla naklen, canlı olarak Muğlalılara taşınabilir…
Muğla’dan Hamle TV, bütün birikimi ile bu canlı yayını Muğla merkezden yapabilir. İlçelerdekiler, aynı anda Hamle’den aktarmalı alıp, bölgelerine verebilirler…
Bunun yapılabilmesi için elbette İl Genel Meclisi ve Muğla İl Özel İdaresi’nin de bir şeyler yapması lazım…
Olur mu bilemiyorum, ama olmalı…
 
xx      xx      xx
Neyse konumuza dönelim.
Muğla İl Genel Meclisi’ne zaman zaman uçuk kaçık önerilerin geldiğini de görüyoruz.
Olsun… Demek ki meclis üyeleri aktif, Muğla için bir şeyler yapma çabası içindeler…
Ve elbette zaman zaman da güzel öneriler, projeler geliyor.
Geçenlerde Muğla İl Genel Meclisi’ne CHP’li Köyceğiz İl Genel Meclisi Üyesi Av. Burak Erbaş tarafından hazırlanmış bir rapor sunuldu.
Bana göre bu rapor bu günü kadar İl Genel Meclisi gündemine getirilen en önemli, en hazırlıklı raporlardan biri oldu.
Tabi Marmaris’in CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Erden’in, “kıyı ticareti” ve komşumuz Yunan Adaları ile “birlikte turizm yapma” çalışma ve çabalarını da unutmamalı.
 
xx      xx      xx
İl Genel Meclisi Üyesi Av. Burak Erbay’ın İl Genel Meclisi’ne sunduğu rapora nedense Köyceğiz’in AKP’li İl Genel Meclisi Üyesi Nadi Pirci muhalefet etmiş.
Oysa böylesi çalışmalarda “politika yapılmamalı”…
Aynı rapor AKP’li Nadi Pirci tarafından meclis gündemine taşınmış olsaydı, CHP’li Burak Erbay kendisine destek verir miydi bilemiyorum, ama vermeleri gerekir…
Çünkü o rapor doğrultusunda yapılacak çalışma gerçekleştirilir ve başarılı olursa (ki bana göre sonuç alınabilir) öncelikle Köyceğiz ihya olur ve bu sayede “Muğla turizmi” çeşitlenebilir ve Muğla’da 12 ay turizm yapmanın önemli adımlarından biri atılmış olur.
Nitekim söz konusu meclis toplantısında, önlerine gelen raporun ne olduğunun farkında olan CHP, AKP ve MHP gurupları olumlu davranış sergilemişler.
Rapor, meclisteki üç parti gurubu tarafından oybirliği ile kabul edilmiş.
Meclisin duyarlılığına teşekkür ediyorum.
 
xx      xx      xx
İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü de Erbay’ın raporu için “Şimdiye kadar hazırlanmış en detaylı rapor” demiş.
İyi de bu rapor ne?
Bu sorunun yanıtını vermeden köşenin sınırlarının sonuna geldik.
Köyceğiz AKP İl Genel Meclisi Üyesi Nadi Pirci söz konusu rapor ile ilgili “Hayali, afaki bir proje” demiş olsa da, Köyceğiz CHP İl Genel Meclisi Üyesi Av. Burak Erbay emek vermiş.
2006 yılından buyana raflarda tozlanmaya terk edilmiş dosyaya ulaşmış…
Bu dosya ile ilgili en son 2006 yılı içinde yazışma yapılmış. Yazışmalar, Çevre ve Orman Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Muğla İl Özel İdaresi arasında gerçekleşmiş.
Sonuç alınamamış!
 
xx      xx      xx
Köyceğiz CHP İl Genel Meclisi Üyesi Av. Burak Erbay, İl Genel Meclisi’nin oybirliği ile aldığı karar sonucu tozlu raflarda unutulan dosyanın, açılıp, ele alınıp, bürokratların, siyasi iradenin, Muğla Valisi’nin ve il genel meclisi üyelerinin o kararın ardında durmaları halinde Muğla için “hayati önem taşıyan” projelerden birinin hayata geçirilebileceğini söylüyor.
Katılıyorum…
İl Genel Meclisi Üyesi Av. Burak Erbay’ın tozlu raflardan indirdiği ve bir rapor halinde İl Genel Meclisi gündemine taşıdığı raporunu yarın ele alalım…
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets