12 Eylül ile hesaplaşmak... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

12 Eylül ile hesaplaşmak…

Bu haber 28 Temmuz 2010 - 0:00 'de eklendi ve 753 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

 
Başlık sizi şaşırtmasın.
“12 Eylül ile hesaplaşmak…” önceki günkü yazımın başlığı…
O yazıma, Muğla İl Genel Meclisi AKP Grup Başkanvekili Av. Çağrı Alper’den yazılı yanıt geldi.
 
xx      xx      xx
“12 Eylül ile hesaplaşmak…” başlığını taşıyan önceki günkü yazımın, AKP Grup Başkanvekili Av. Çağrı Alper’in yazılı yanıt vermesine neden olan bölümü şöyleydi:
“Bizler 12 Eylül’ün; mağdurları değil; muhataplarıyız.
Türkiye, 12 Eylül ile askeri darbelerle elbette yüzleşmelidir. Ancak o yüzleşme, hesaplaşma 12 Eylül’ün muhataplarına sorulmadan, katkıları alınmadan hazırlanan bir Anayasa değişikliği ile olmaz.
12 Eylül Darbesi’nin başı Kenan Evren’in adının en çok verildiği illerin başında Muğla, ilçelerin başında da Marmaris gelir. Geçen yıl Marmaris’in CHP’li il genel meclisi üyeleri tarafından Muğla İl Genel Meclisi’ne, Kenan Evren’in adının verildiği yerlerden silinmesi kararı alınması için öneri getirildi. Ne oldu?.. CHP’li ve MHP’li il genel meclisi üyeleri “Evet” derken AKP’li il genel meclisi üyeleri “Hayır” dedi.”
Ben de 12 Eylül 2010 referandumunda “Hayır” diyorum.
 
xx      xx      xx
Bu sözlerim üzerine Muğla İl Genel Meclisi AKP Grup Başkanvekili Av. Çağrı Alper’in yazılı yanıtı ise kelimesi kelimesine şöyle:
“CHP Parti Grubu tarafından, diğer parti gruplarına haber verilmeden 04.05.2009 günü alelacele, Marmaris’teki okul ve cadde isimlerinden Kenan Evren isminin silinmesi yönünde bir temenni kararı alınması amacıyla bir teklifte bulunulmuş. CHP ve MHP gruplarının 29 kabul oyu, AK Parti’nin 14 çekimser oyuyla teklif kabul edilmiştir. Bilindiği üzere sokak ve caddelerdeki isimlerin silinmesi belediyelerin görevidir. Okul isimleri ise valilik tarafından oluşturulan komisyonlarca değiştirilir. İl Özel İdaresi’nin görevleri arasında bulunmadığından meclisin bu konuda karar alması mümkün değildir. Çekimser oy bu yüzden verilmiştir. Parti grubumuz karardan hemen sonra yaptığı açıklamada da, bu hususu tekrar hatırlatmış, darbe ve muhtıralarla, ara yönetimi çağrıştıracak her türlü eylem ve uygulamaya karşı çıktığını ifade etmiş, CHP grubunun bu konuda samimi olmadığını, 12 Eylül anayasasına sahip çıkarak, anayasa değişiklik tekliflerini peşinen reddettiğini ifade etmiştir.”
 
xx      xx      xx
Aradan bir yıl geçmiş. Benim aklımda AKP Grubu’nun “Hayır” dediği kalmış. AKP Grup Başkanvekili Av. Çağrı Alper’in bu konuda düzeltme yapması hakkıdır. Çünkü doğrudur; CHP ve MHP grupları 29 kabul oyu verirken, AKP Grubu 14 çekimser oy kullanmıştı…
Yani AKP Grubu “Evet” dememişti…
Yanıta neden olan yazımda “AKP Hayır dedi” değil de “Çekimser oy kullandı” demiş olsaydım, bu yazı da yazılmamış olacaktı!
Doğrudur… Sokak ve caddelerdeki isimlerin silinmesi belediyelerin görevidir. Okul isimleri ise valilik tarafından oluşturulan komisyonlarca değiştirilir. Bu doğrunun CHP ve MHP grupları tarafından da bilinmesi gerekir. Hal böyle iken bu konuda yapılmış olan girişim “art niyetli” ve “siyasi şov” olarak nitelendirilebilir de… Ki Sayın Alper de “CHP grubunun bu konuda samimi olmadığını” söylüyor. Bu konuda yargıyı okurlarıma bırakıyorum.
Evet, doğrudur. “İl Özel İdaresi’nin görevleri arasında bulunmadığından meclisin bu konuda karar alması mümkün değildir.”… Ancak, Sayın Alper’in açıklamasında vurguladığı gibi, CHP’li meclis üyelerinin teklifi “temenni kararı” alınması yönündedir!
 
xx      xx      xx
Nitekim AKP Grubunun “çekimser” oyuna karşılık, CHP ve MHP’li meclis üyelerinin oyları ile “temenni kararı” alındı ve bu karar sayesinde, okullarda, cadde ve sokaklarda yazılı olan “unuttuğumuz” Kenan Evren ismi anımsandı… Muğla İl Genel Meclisi’nin AKP Grubunun desteklemediği temenni kararının ardından Türkiye’nin her yanında cadde ve sokaklardan Kenan Evren’in ismi silindi…
Bu Muğla İl Genel Meclisi’nin onurudur…
 
xx      xx      xx
Evren’in adının silindiği ilk yerde Marmaris oldu… Marmaris Belediyesi konunun, Muğla İl Genel Meclisi’nde oylanarak kamuoyu gündemine taşınması sonucu Evren’in adını daha önce verilmiş olduğu bulvardan sildi.
Tabi Marmaris’te de oylama yapıldı. Yapılan oylamada AK Parti’li 4 meclis üyesinin “hayır” oyuna karşılık CHP’li 11 meclis üyesinin “evet” oyuyla, bulvarın isminin değiştirilmesine karar verildi.
Sayın Av. Çağrı Alper bu “hayır”a ne der bilemiyorum, ama AKP’li Meclis Üyesi Hasan Gökmen’in değişiklik talebinin referanduma sunularak, halkın isteğine göre karar verilmesi gerektiğini söylediğini biliyoruz.
Bildiğimiz bir şey daha var, Kenan Evren’in adı hiçbir yere “referandum yapılarak” verilmedi!
 
xx      xx      xx
Tabi okul isimleri hala duruyor… Ve tabi, Sayın Av. Çağrı Alper’in vurguladığı gibi okul isimleri ise valilik tarafından oluşturulan komisyonlarca değiştirilir. Ancak valilikler, “siyasi iradeden işaret almadan” bunu yapabilirler mi?
Keşke 12 Eylül referandumu ile oylanacak olan Anayasa değişikliği kararı alınırken, işe okullardaki Evren isimlerinin silinmesinden başlansaydı.
Bunu yapmak için ne referanduma, ne Anayasa değişikliğine gerek var! Samimi olmak gerek…
Samimiyeti görmeyi çok isterdim. O zaman “EVET” derdim.
Çünkü niyeti “namaz” olanın kulağı “ezandadır”…
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets