Turizmde farkında olmak... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Turizmde farkında olmak…

Bu haber 21 Temmuz 2010 - 0:00 'de eklendi ve 617 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

 

Son zamanlarda moda söylemlerde bulunup, moda sözcükler kullanır olduk!
Bunlardan biri de “farkındalık yaratmak”…
Geçenlerde elime Marmaris Ticaret Odası’nın yayın organı “İmece Dergisi” geçti. Sevimli, mütevazı bir dergi olmuş. Derginin kapağında şöyle yazılı idi:
“Değişmeli, yenilenmeli ve farkındalığı yaratmalıyız.”
Doğru tabi…
 
xx      xx      xx
Aynı günlerde (geçen hafta) Hamle’nin haberlerinden birinin başlığı da şöyleydi:
“Uluslararası izci kampı başladı”
Kamp, Marmaris’in Günnücek Milli Parkı’nda kurulmuş.
Bu kamp daha önceki yıllarda Köyceğiz’de kuruluyordu. Köyceğiz’de ortam oldukça uygundu. Oradan neden vazgeçildi bilmiyoruz. Marmaris’teki kamp ta güzel…
Kampa 2 bin 500 izci kayıt yaptırmış. Kampın açılışında bin 500 izci hazır bulunmuş.
Bu izcilerin arasında Belçika, Gürcistan, Mısır, Kırgızistan, Kazakistan, Almanya, İsveç, Kuzey Kıbrıs, Danimarka, Filistin, Amerika, Finlandiya, Bulgaristan, Tunus, Kosova, Tacikistan, Yunanistan, Azerbaycan’dan gelen izcilerde bulunuyor.
 
xx      xx      xx
Haberi okuyunca ilk aklıma gelen yıllar önce Akyaka’da dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın yine dönemin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez De Cuelar ile birlikte açtıkları “Çevre İzci Kampı” geldi.
Gördüklerinden etkilenen Genel Sekreter De Cuelar,  rahmetli Özal tarafından ortaya konan bu o zaman yeni “izci kampı modelini” dünyaya örnek göstermiş ve Amerika dönüşü Dünya İzcilik Federasyonu Başkanını arayarak, projenin dünyaya yayılmasını istemiştir.
O yıllarda Türkiye’de birkaç yer de daha açılan ve ülkemizin yanında dünyanın her yanından gençleri bir araya getiren; onlara disiplinin yanında çevreci ruhu veren o kamplar dünyanın başka ülkelerinde de kurulabildi mi bilmiyorum, ama bu gün Türkiye’de bu kamplardan yok!
Neden?
 
xx      xx      xx
O yıllarda rahmetli Özal’a çevre ve basın danışmanlığı yapan Gazeteci Can Pulak bakın ne diyor:
“Peki ne oldu çevre izcilerine? Bunu rahmetli Özal’dan sonra göreve gelen Süleyman Demirel’e sormalı.. Çünkü bu kampları kapatma emrini, o dönemin Milli Eğitim Bakanı Köksal Toptan’a veren Demirel olmuştur. Niye kapatmıştır sorusuna verilecek mantıki bir cevap yoktur. Ancak karara siyasi rekabet diyebilir ve Özal’ın bu müthiş gençlik operasyonunun Demirel’i rahatsız ettiğini söyleyebiliriz. Hoş Demirel, üç sene sonra yanlış bir karar aldıklarını bana Çankaya Köşkü’nde itiraf etmiştir ama ne çare..?”
 
xx      xx      xx
Muğla’da ilk okulların izci kampları da olurdu. Onlarda yok oldu gitti…
Muğla izciliğinin yetiştirdiği İlker Cömert, 2004 yılından beri Muğla’nın çeşitli yerlerinde, çeşitli kurum ve kuruluşların desteğiyle Uluslararası izci kampı kuruyor. Başarılı da oluyor. Rahmetli Özal’ın mantığında bir kamp değil ama, en azından başka ülkelerden çocukları bizim çocuklarla kaynaştırırken, ülkemizin her yönüyle tanıtımına katkı yapmış oluyor.
Bütün bu olup bitenlerin farkında mıyız?!!
 
xx      xx      xx
Farkındalık yaratmak, yaratabilmek için “farkında olmak” gerek…
İlker Cömert’in bu sene Marmaris Günnücek’te düzenlediği kamp kaçıncı kamp bilmiyorum, ama son yıllarda yabancı ülkelerden ciddi katılım olduğunu görüyoruz.
Her sene bu kampa katılan yabancı gençlerin, ileride iş güç sahibi olduklarında, tatile çıkmaya karar verdiklerinde nereye gitmeyi düşünürler?
Elbette hepsi de Türkiye’yi, Türkiye’de bir zamanlar kamp yaptıkları Muğla’yı düşünmeyeceklerdir.
Ancak önemli bölümü düşünecektir…
 
xx      xx      xx
Her sene turizmde tanıtıma trilyonlar harcıyoruz. Başka illerde neler oluyor bilmiyorum, ama Muğla’da hemen her ilçede ve hatta beldelerde festivaller, şenlikler yapılıyor.
Neden?
Tanıtım için!..
Doğrusu buralarda harcanan paraların yarısını harcayarak, her yaz Muğla’nın değişik ilçelerinde değişik izci, gençlik kampları düzenlenebilir. Buralarda ağırladığımız her çocuk, genç en iyi tanıtım araçlarımız olacaktır.
Hele bir farkına varalım.
Farkındalığı yaratırız…
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets