Valilik, seferberlik başlatabilir.... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Valilik, seferberlik başlatabilir….

Bu haber 20 Temmuz 2010 - 0:00 'de eklendi ve 710 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Prof. Dr. Cengiz Işık’ın verdiği bilgiye göre, Kaya Mezarları’nın kurtarılması için uygulanacak NANO Teknoloji’den yararlanma süreci uzun bir zaman alıyor, ama yapılabilecek müdahale sonucu o mezarlar binlerce yıl daha yaşayabilecek.
Çevreci geçinenlerimiz veya romantik çevrecilerimiz hep şöyle derler:
“Dünya bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan emanet aldık.”
Sadece çocuklarımızdan değil, torunlarımızdan da…
“İnsanlık” geleceğimizden…
Bu anlamda Dalyan’da muhalefet edenlere rağmen ortaya konan proje çok önemli…
 
 
xx      xx      xx
Dalyan’da başarılırsa, Anadolu toprakları üzerinde bolluklarından değerlerinin farkında olmadığımız, doğanın acımasızlığı yetmiyor gibi biz iki ayaklıların da vandallığı ile karşı karşıya olan kültür varlıklarımızın tamamı, Kaya Mezarları’na uygulanan NANO Teknoloji ile kurtarılabilecek…
Bilindiği gibi sadece Dalyan’ın Kaya Mezarları değil, başta Nemrut Dağı’nın heykeltıraşlık dev heykelleri olmak üzere doğal olayların (yazın sıcağı, kışın soğu vs) hışmına uğrayan taşınır taşınmaz tüm kültür varlıkları eriyor.
Ya Dalyan’dan olumlu sonuç alınıncaya kadar kurtarılamayacak hale gelirlerse? Ya iki ayaklı define arayıcılarının hışmına uğrarlarsa?
 
xx      xx      xx
Sorunun yanıtını Prof. Dr. Cengiz Işık şöyle veriyor:
“Bizim Kaya Mezarlarını NONO Teknolojiden yararlanarak kurtarmamız uzun zaman alacak. Ancak tarihi eserler beklemez. Anadolu’daki bütün eserler yazın sıcağında, kışın ayazı ve soğuğunda “İmdat, bizi kurtarın’ diye haykırıyorlar. Duyan çok, ama onların haykırışlarına romantik yaklaşımlarla yanıt veremezsiniz. O nedenle çoğu doğanın, define arayıcılarının acımasız saldırısına yenik düşüp yok olacaklar. Bilindiği gibi pek çok sivil mimarlık örneği yapı da rant heveslilerinin kurbanı oluyorlar; zavallı durumdaki ‘hazine avcılarının’ iştahını kabartıyorlar.  Bu nedenle öncelikle en hızlı biçimde bütün eserlerin rölövelerini çıkartmamız gerekiyor.”
 
xx      xx      xx
Rölevelerin çıkarılması çok önemli.
Muğla il merkezindeki yaklaşık 400 tescilli yapıya sahip olan Kentsel SİT Alanı’nda artık geçmiş yıllarda olduğu gibi tarihi yapıların başına (yerine apartman dikebilmek için) yangın ve benzeri olmadık işler gelmiyor.
Çünkü Muğla’daki tarihi yapıların hemen hepsinin rölöveleri çıkarılmış durumda.
Bunda Muğla Mimarlar Odası ile İstanbul “Galata Gurubu öğrencilerinin” büyük emekleri var…
Rant düşkünü biri, bir tarihi yapıyı yaksa da, yenisini yapmak zorunda… Çünkü rölövesi var…Bu anlamda, taşınır taşınmaz bütün kültür varlıklarının rölövelerinin çıkarılmasında büyük yarar var.
 
xx      xx      xx
Bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığı ülke genelinde bir seferberlik başlatılabilir. Üniversitelerimizin mimarlık bölümleri harekete geçirilebilir. Ben böyle bir seferberliğe ülkemizin bütün mimarlık fakültelerinden, restorasyon bölümlerinden destek geleceğine inanıyorum.
Böylelikle, mimarlık öğrencileri de çok önemli bir uygulama alanı bulabileceklerdir…
 
xx      xx      xx
Kültür ve Turizm Bakanlığı böyle bir seferberlik başlatır mı bilemiyorum.
Ama Muğla Valiliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na örnek olacak bir çalışma başlatabilir.
Son yıllarda önemli bir yasa çıktı. Bu yasa ile belediyelerin topladığı emlak vergilerinin yüzde 10’u koruma faaliyetlerinde kullanılmak üzere Valiliklerin denetimindeki fonlarda toplanıyor. Valilikler yine belediyeler tarafından kendilerine getirilen koruma, restorasyon, düzenleme projelerinde bu fondan kaynak kullandırıyor. Proje maliyetinin yüzde 80’e yakını valiliklerce karşılanırken, kalanı belediyeler tarafından karşılanıyor. Bildiğim kadarıyla Muğla Valiliği bu tür projelere ciddi kaynaklar aktarmakta. Örneğin bu fon sayesinde Milas’ta tarihi Çöllüoğlu Hanı restore ediliyor. Muğla il merkezinde, Kentsel SİT Alanı’nda Tarihi Muğla Arastası ile birlikte önemli bir güzergâhta bulunan tarihi yapıların çatıları ve cepheleri restore edilerek (mülk sahiplerinden para alınmadan) bulundukları cadde, sokak ve meydanlar düzenleniyor.
Bunlar güzel ve yerinde çalışmalar. Ancak anıt ağaç düzenlemesi veya tek bir yapı gibi öncelik arz etmeyen yerlerde de bu fondan yararlanılmakta olduğunu görüyoruz.
Bu fon çok dikkatli kullanılmalı. Bu fonda toplanan kaynağın önemli bir bölümü yüzde 10’ların toplandığı ildeki arkeolojik eserler öncelikli olarak tescilli yapıların, kültür varlıklarının rölövelerinin çıkarılması için kullanılabilmeli…
 
xx      xx      xx
Evet, Muğla Valiliği Muğla il genelindeki tüm taşınır taşınmaz kültür varlıklarının rölövelerinin çıkarılması için yine il genelindeki yerel yönetimlerle işbirliğinde, yüzde 10’larla oluşturulan fondan ayrılacak ciddi kaynaklarla “örnek seferberliği” başlatabilir.
Belki böylesine önemli proje için UNESCO’dan, Avrupa Birliği Fonlarından da yararlanılabilir.
Yeter ki projeniz olsun…
 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets