Bakanlık Muğla’dan vazgeçmedi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Bakanlık Muğla’dan vazgeçmedi

Bu haber 18 Temmuz 2010 - 0:00 'de eklendi ve 885 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Vali Yardımcısı Recep Yüksel’in söylediğine göre, Muğla Bölge Müzesi ile ilgili çalışmalar kesintisiz sürüyor. Belki yavaş sürüyor, ama olacak.
Bilindiği gibi Muğla Bölge Müzesi’nin fikir babası Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay…
Bakanlığın gündeminde bölge müzeleri var. Önce Muğla Bölge Müzesi’nden söz edilmişti.
Ardından Bakan Günay’dan bir İzmir ziyaretinde İzmir’e “Yunanistan Modeli Müze” kurulsun istemi geldi.
İzmir’e düşünülen müzenin, Muğla Bölge Müzesi’nden vazgeçildiği anlamına gelmediğini Vali Yardımcısı Yüksel’den öğrendik.
 
xx      xx      xx
Muğla Bölge Müzesi için Marmaris-İzmir-Denizli kavşağında; Bölge Trafik Müdürlüğü karşısındaki köşe düşünülmüştü.
Burada kurulacak Bölge Müzesi’nde Muğla ili genelinde arkeolojik kazılardan çıkan önemli eserlerden örnekler sergilenecek. Bu sergilemenin yanında burada bir de alış veriş, yeme içme üniteleri yer alacak ve burası başta Marmaris’ten Efes’e; Muğla Pazarına; Denizli’den Efes’e; Muğla il genelinden Pamukkale ve Afrodisyas’a olmak üzere bütün “turların” uğrak, mola noktası olacaktı.
Burada, Karya, Likya ve Leleg uygarlıklarının eserleri sergilenirken, öteki ünitelerle “Muğla mutfağı” ve Muğla’nın el sanatları ürünleri de sergilenebilecekti…
 
xx      xx      xx
Sözlerimde geçmiş zaman kullandığıma bakmayın. Geçmişte kalan bir şey yok…
Yeni bir yer seçimi söz konusu.
İlk belirlenen yerde hem belediye hem de özel şahıs mülkiyetleri bulunmakta. O yerde Bölge Müzesi’nin kurulabilmesi için istimlâk gerekiyor.
Bakanlık için istimlâk belki sorun olmayabilir, ama yeni bir imar planı gerekiyor. Belediye bunun zaman alacağını ve güçlükler yaşanabileceğini görüşünü belirtmiş.
Hayır… Muğla Belediyesi engel çıkarmıyor.
Muğla Belediyesi ortaya yeni bir seçenek koymuş durumda.
 
xx      xx      xx
Muğla’nın en büyük “yeşil alanlarından” biri olan Kışla Parkı’nın girişinde, içinde düğün salonu bulunan çok amaçlı sosyal tesis inşaatı “depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle” geçtiğimiz aylarda belediye tarafından yıkıldı. Ortaya büyük bir alan çıktı.
Belediye Başkanı Osman Gürün, Bölge Müzesi’nin burada kurulmasını öneriyor.
Burada da bir istimlâk gerekecek mi, yoksa Belediye bu yeri “Bölge Müzesi” kurulması koşulu ile Kültür Turizm Bakanlığı’na “hibe mi edecek” onu bilmiyoruz.
Doğrusu Belediye bu tür projelere “rantiyeci” yaklaşımı göstermemeli. Kışla Park’taki o değerli alanın “hibe” edilmesi Belediye için ekonomik anlamda bir “kayıp” gibi görünse de Muğla için “kazanç” olacaktır.
 
xx      xx      xx
Bölge Trafik Müdürlüğü karşısındaki köşede “Bölge Müzesi” kuruluşu gündeme geldiğinde, aklıma ilk gelen “Tur otobüsleri şehir merkezine girmedikten sonra o müzenin Muğla il merkezine ne hayrı olur ki?” sorusu olmuştu.
O zaman bu soruyu bu köşede yazmadım. “Aman tartışma yaratıp kafaları karıştırmaya gerek yok; Muğla il merkezinde böylesine bir müze yapılacaksa, yapılsın da nereye yapılırsa yapılsın.” diye düşündüm.
Bu anlamda gelinen nokta Muğla’nın gerçekten hayrına bir nokta…
 
xx      xx      xx
Bölge Müzesi’nin daha baştan ortaya konan konsepti ile Muğla Kışla Park içinde yapılması Muğla il merkezinin turizmden ekmek yemeye; turizm pastasından pay almaya başlaması olacaktır… Bu bir şans olabilir…
Ki, hala tartışılan Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’de Kışla Park’ta yapılacak Bölge Müzesi sayesinde daha yararlı hale geldiği gibi; Muğla’da “Kültür Turizmi” ile birlikte “Kongre Turizmi”nin de önemli bir adımı atılmış olacaktır…
Bilindiği gibi gündemde Muğla Devlet Hastanesi’nin de bulunduğu yerden kaldırılması var!
Bu yanlış uygulama olur da toplumun hemen her kesiminden gelen tepkilere rağmen yönetenlerimizin, seçilmişlerimizin basiretsizliği ile gerçekleşirse, hastanenin yarattığı ekonomide yaşanacak kayıplar Bölge Müzesi sayesinde giderilebilecektir de…
 
xx      xx      xx
Öğrendiğimize göre Muğla Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında Bölge Müzesi ile ilgili görüşmeler devam ediyor.
Umarım o görüşmelerden Muğla’nın hayrına bir sonuç çıkar…
Çıkarda Muğla il merkezi “Muğla turizminde” bir biçimde yerini almış ve pastadan hay alır hale gelmiş olur.
O zaman Muğla’nın bir “Buldan”, bir “Şirince” den önemsiz olmadığını el yordamıyla değil gözlerimizle görmeye başlarız…
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets