Oda’nın haklı tepkisi! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Oda’nın haklı tepkisi!

Bu haber 15 Temmuz 2010 - 0:00 'de eklendi ve 708 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Geçtiğimiz Nisan ayında yapılan seçimler sonucu yeniden göreve gelen Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Naki Bulut önceki gün bir basınla tanışma toplantısı düzenledi.
Aslına bakarsanız, gerek Muğla kamuoyu ve gerekse Muğla basını Dr. Naki Bulut’u yakından tanır.
Ama yönetimde yeni isimler vardı. Onları tanıdık. Tabip Odası üyelerinin iyi bir yönetim çıkarmış olduğunu gördük. Başkan Dr. Bulut ve yönetiminden Muğla basını ile görev sürelerinde yakın ilişki içinde olmak istediklerini izlenimini aldık.
Sevindik…
 
xx      xx      xx
Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse, Tabip Odası’na biz de çok yakın olmadık. Bu anlamda kendimizi eleştiriyoruz. Ancak bu “uzak duruş” bilinçli, kasten yapılmış bir şey değil. Nedense öyle oldu işte.
Bu anlamda karşılıklı oda-basın eleştirilerimiz oldu. Herkes payına düşeni aldı. Sanıyor ve umuyorum Muğla Tabip Odası’nın yeni döneminde güzel şeyler olacak.
“Gazeteci” olarak bize düşeni yapmak üzere gözümüz üzerlerinde olacak…
 
xx      xx      xx
Öyle görünüyor ki Muğla Tabip Odası, Muğla Basını ile sık sık bir araya gelecek.
Bu onların ille de sık sık basın açıklaması yapacakları anlamına gelmesin. Bende bıraktıkları izlenim doğru oldu ise o “birliktelikteler” de daha çok Muğla ve ülke sorunları; özellikle Muğla sorunları ve çözümleri konuşulacak…
Muğla’nın buna ihtiyacı var.
Denilebilir ki, Muğla’da; meslek odaları, sendikalar, gönüllü hareketler ve hatta Muğla kent Konseyi bunu yapıyor.
Demek ki olması gerektiği gibi yapılmıyor. Hala bir ihtiyaç var…
Daha doğrusu; kişisel ve siyasal beklentileri olmayan, başında veya içinde bulunduğu kurum olmasa da “kanaat önderi” denilebilecek Muğla’nın akil insanlarının bir araya gelmesinden oluşan bir “platforma” ihtiyaç var.
 
xx      xx      xx
Nerden mi biliyorum?
Çok açık…
Örneğin; Muğla Tıp Fakültesi kuruluşunda, fakülte resmen kurulmuş olmasına rağmen bir arpa boyu yol gidilebilmiş değil.
Örneğin; Muğla hiç gerekmediği, Muğlalının böyle bir isteği, beklentisi olmadığı halde Muğla’yı yeni bir devlet hastanesi yapılmasını aylardır işimiz-gücümüz yokmuş gibi tartışıyoruz!
Örneğin; Muğla’nın yenilenen, güzelleşen cadde ve sokaklarına metal direk dikilmesini engelleyemiyoruz…
Bu örnekleri siz de çoğaltabilirsiniz.
 
xx      xx      xx
Muğla Tabip Odası haklı gerekçelerle Muğla’da Tıp Fakültesi kurulmasını istemiyordu.
Biz “Muğlalı” olarak istiyorduk. Bu Tabip Odası yönetiminin “Muğlalı olmadığı” anlamına da gelmez. Onlar da en az bizim kadar Muğlalı… Muğla için çırpınıyorlar.
Ama onlar Tıp Çatısı altında insanlar. Elbette, soruna bizim penceremizden bakacak değillerdi…
Aynı Tabip Odası bu gün, “Tıp Fakültesi’ne hep birlikte sahip çıkalım. Olan oldu, fakülte kuruldu. Bundan sağlıklı gelişmesinin destekçisi, takipçisi olmak zorundayız.” diyor.
 
xx      xx      xx
Muğla Tabip Odası’nın yeni yönetiminin Muğla’nın, toplumun ihtiyaçlarını, beklentilerini bilen insanlardan oluşmuş olduğunu sevinerek gördüm. Muğla’ya yeni bir Devlet Hastanesi konusunda nettiler:
“Hayır. Muğla’ya yeni bir hastaneye gerek yok.”
Oda yöneticileri haklı sitemlerini de paylaştılar bizimle. Hiç değilse sağlık ve sağlıkla ilgili kendilerinin görüşlerinin alınmamış olmasından haklı olarak yakındılar.
Muğla Tıp Fakültesi ve Muğla’ya yeni hastane yer seçimi ile ilgili olarak Muğla’da çalışma yapıp bir rapor hazırlayan ODTÜ uzmanları başta olmak üzere, ne milletvekillerimiz ne ilgililerimiz Muğla Tabip Odası’na “Siz ne diyorsunuz?” diye sormamış.
Bu anlamda bu konuda en çok yazan gazetecilerden bini olarak kendimi de eleştiriyorum.
Ben de sormamıştım!
 
xx      xx      xx
Sanıyorum Muğla’nın en önemli sorunu, eksikliği kolektivizm ve katılımcılık.
Muğla Tabip Odası yöneticilerinde bu sorunun üzerine gitme gibi bir eğilimde gördüm.
Umarım bu eğilim kararlılığa dönüşür.
 
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets