Valilik bu sorunu çözmeli... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Valilik bu sorunu çözmeli…

Bu haber 13 Temmuz 2010 - 0:00 'de eklendi ve 763 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Türkiye Turizmi’nin 3 armadası var; İstanbul, Antalya, Muğla…
Muğla pek çok özelliği ile (İspanya’nın kıyı uzunluğundan daha fazla kıyı uzunluğuna; Yunanistan’ın sahip olduğu antik dönem kalıntılarından daha fazlasına ve Türkiye’de iki hava alanına birden sahip olan ve sadece Türkiye’de değil, hatta Dünya’da mavi yolculuk ile öne çıkan tek il olmak gibi) baş armada olabilir, ama…
Adeta her kafadan bir ses çıkıyor.
 
xx      xx      xx
Dönemin Valisi Hüseyin Aksoy zamanında, “Şu etkinlikleri bir takvime bağlayın” diye yazı yazmıştım. Çünkü aynı zamana birkaç etkinlik denk geliyor ve basın mensupları bile “tercihte” bunuyorlardı. Böylelikle bir yerde izdiham yaşanırken, bir yerde kimseler olmuyordu… Bazen insan tercihte de bulunamıyor, zor durumda kalıyordu…
Vali Aksoy, sorunu hemen kavramıştı ve Valilik de bir “Etkinlikler Koordinasyon Merkezi” oluşturmuştu. Kim bir etkinlik yapmaya kalktığında bu merkezi arayacak ve etkinliklerin çakışması önlenecekti.
Olmadı… Etkinlik yapanlardan ciddiye alanda çıkmadı mı ne, süreklilik kazandırılamadı…
 
xx      xx      xx
Turizmde armada olabilmeniz, kaliteli doluluk yaratabilmeniz için İspanya’dan, Yunanistan’dan, Türkiye’den fazlalarınızın, artılarınızın olması yetmiyor. Pazarlayabileceğiniz hikâyelerinizin ve etkinliklerinizin olması gerekir…
Muğla’da bu anlamda hikâye de, etkinlik de oldukça çok, ama o etkinlik ve hikâyeleri öne çıkarmaktan, koordine etmekten yoksunuz!
Herkes kafasına estiği gibi hikâye yazıyor, kafasına estiği gibi etkinlik yapıyor…
Hemen hepsi gürültüye gidiyor, onca harcanan emeğe ve paraya yazık oluyor.
 
xx      xx      xx
Bu soruna en çarpıcı örnek sinema etkinlikleri…
Sinema etkinlikleri son yıllarda Muğla’da moda oldu!
Muğla Belediyesi’nin “Belgesel Sinema”  etkinliği var. Köyceğiz Belediyesi’nin “Kaunos Altın Aslan Türk Filmleri Festivali”, Fethiye Belediyesi’nin “Sinema Günleri” var. Marmaris Belediyesi’nin “7 Yönetmen 7 Film etkinliği” yaptığını görüyoruz. Datça’da “Ustaya Saygı Sinema Günleri”, Bodrum Konacık’ta “Nostaljik Film Günleri” ve yine Milas’ta “Sinema Günleri” yapıldığını görüyoruz.
Hangi ilde bu kadar sinema etkinliği vardır, doğrusu merak ediyorum…
Belki yerel yöneticilerimiz vatandaşlarını sinema ile buluşturmak istiyorlardır.
Bu güzel bir amaç, ama bu etkinlikler “Türk sinemasına” ne katıyor, turizme ne kazandırıyor, onu da merak ediyorum…
 
xx      xx      xx
Doğruyu söylemek gerekirse bu sinema etkinliklerinden ikisi “özgün”… Birisi Muğla Belediyesi’nin 2005’te başlattığı  “Yerel Tarih Atölyesi ve Türk-Yunan Belgesel Günleri”, diğeri Köyceğiz Belediyesi’nin “Kaunos Altın Aslan Türk Filmleri Festivali”…
Köyceğiz Belediyesi’nin etkinliği istikrarlı bir şekilde sürüyor, ama hala uluslararası etkinlik haline getirilebilmiş değil. Kesinlikle uluslararası bir etkinlik haline getirilebilecek (Ki Yunanlı belgeselciler bile ağırlanmıştı Muğla’da) Muğla Belediyesi etkinliğinin sürüp sürmediği belirsiz!
 
xx      xx      xx
Muğla’da turizm sezonunda “birbirinden habersiz” pek çok “festival, şenlik” adı altında etkinlik yapılıyor;
Deve güreşleri; boğa güreşleri; pehlivan güreşleri; rahvan at yarışları; uluslararası haline getirilebilecek etkinliklerden motosiklet yarışları, yelkenli yarışları, yamaç paraşütü etkinlikleri, kite surf, kite board, rafting etkinlikleri; klasik müzik, bale etkinlikleri; yayla yürüyüşleri; bisiklet turları vs… Bu günlerde ‘moda’ sinema etkinlikleri… Öteki etkinlikleri sollamış durumda…
Ama bir tane “Muğla turizmini pazarlayan” uluslararası veya uluslararası olmaya aday etkinlik yok!
Ama olabilir…
Festivaller ülkesi İspanya’nın Valencia kenti yakınlarındaki Bunol kasabasında yapılan meşhur domates savaşına her sene dünyanın her yerinden binlerce kişi katılıyor.
Biz belki daha iyisini yapabiliriz. Bizim boğa güreşlerimiz İspanya’nın insanlık dışı boğa güreşlerine alternatif olabilir.
 
xx      xx      xx
Ne yapılmalı?
Önce Muğla’da etkinlik yapanlar bir araya getirilip, Muğla’nın neresinde neyin, nasıl yapılacağına karar verilip, hepsi bir takvime bağlanmalı. Bu yapılırken “uluslar arası hedef” ortaya konmalı.
Bunu yapabilmek için, Vali Hüseyin Aksoy dönemindeki “koordinasyon merkezine” işlerlik kazandırılmalı…
Yoksa onca etkinlikte harcanan paraya, efora, emeğe yazık…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets