Marmaris, Muğla fark eder mi? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Marmaris, Muğla fark eder mi?

Bu haber 04 Temmuz 2010 - 0:00 'de eklendi ve 1.552 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla’da bu günlerde gözden kaçan, anlamsız ve bir o kadar da “anlamlı” bir tartışma yaşanıyor.
Balda isim tartışması…
Marmaris’in çalışkan Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, Muğla’nın ünlü çam balına “>Marmaris çam balı” denilmesini istiyor.
Neden?
Muğla’nın çam balı üretiminin yaklaşık yüzde 80’i Marmaris’te üretiliyormuş.
Acaba?..
 
xx      xx      xx
Bilenler bilir, çam basrası yoksa çam balı olmaz…
Marmaris’te Basralı çam ormanı kaldı mı?
Yanlışım varsa, bilenler düzeltsin…
Bildiğim kadarıyla Muğla’da Basralı çam ormanı yoğunluğu Yatağan-Milas arasında, Muğla merkez Yerkesik bölgesinde ve Ula’da yer almaktadır.
Ki arıcılığın en yoğun olduğu bölgede Yerkesik, Ula bölgesidir.
Üretime bakarsak, Muğla’nın çam balı ürününe “Yerkesik Çam balı” veya “Ula çam balı” demek yakışır!
Ne o, ne bu… Muğla’nın çam balı ürününe “Muğla çam balı” adı yakışır.
Yoksa herkes gitsin Türk Patent Enstitüsü’ne başvursun!!!
 
xx      xx      xx
Muğla’da arıcılık alanında en güçlü örgütlenmenin adı; Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) dir…
Bu güçlü ve başarılı örgütlenmenin başındaki Ziya Şahin Fethiyelidir. Ama o “Fethiye çam balı” demiyor… Yıllardır Muğla Çam Balı’nı “marka” haline getirme ve Muğla’nın “Bal Borsası merkezi” haline getirilmesi çabası içinde.
MAYBİR Başkanı Ziya Şahin, 2 yıl önce Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) ‘coğrafi işaret tescil talebiyle’ başvurdu. Başvurunun ilanı geçen ocak ayında Resmi Gazete’de yayınlandı. İlana 6 ay içerisinde ‘itiraz hakkı’ bulunuyordu.
Prosedüre göre itiraz eden olmazsa, MAYBİR Başkanı Şahin’in başvurusu ‘yerinde’ bulunacak ve bölgemizin çam balı ürünü “Muğla Çam Balı” olarak tescillenmiş olacaktı…
Buradaki “Muğla”; Muğla merkez ilçe değil, “Muğla ili”dir…
Ama Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, yasal itiraz hakkını kullandı ve Muğla ilinin ünlü çam balının “Marmaris Çam Balı” olarak tescillenmesini istedi!
 
xx      xx      xx
Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, kendine göre doğru olanı yapıyor.
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ne yapıyor?!!
Muğla’nın il genelinde o kadar çok “ibim tescili” gerektiren ürünü var, ama nedense bu yönde Muğla Ticaret Odası’nın bir tek girişimini göremiyoruz.
Muğla Mutfağı ürünleri tescillenmeyi bekliyor… Bir gün “Muğla’nın tükürük köftesi”nin, “Muğla Saraylısı” tatlısının bir başka ilin ürünü olarak tescillendiğini görürsek şaşırmayalım…
 
xx      xx      xx
Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal duruma kendi cephesinden bakıp, “Muğla’da çam balı üretiminin yüzde 80’i Marmaris’te üretiliyor” deyip, Muğla ilinin çam balı ürününün “Marmaris Çam Balı” adıyla tescillenmesini istiyor!
Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı (Fethiyeli) Ziya Şahin ise literatürde “Marmaris Çam Balı” diye bir bal çeşidinin bulunmadığının altını çizerek, Marmaris Ticaret Odası yöneticilerinin “duygusal” davrandığını söylüyor. 1909 yılından beri Muğla Bölgesinde çam balı üretimi yapıldığını belirten (Fethiyeli) Şahin, “101 yıldır bu arkadaşlar neredeydiler, neden tescil başvurusu yapmamışlar?” diye soruyor.
Haksız mı?
 
xx      xx      xx
Sen kalkacaksın, örgütlenmeleri oldukça zor arı yetiştiricilerini bir ayaya getireceksin. Avrupa Birliği fonlarından yararlanma beceriksizliği yaşanan Muğla’da fonlardan yararlanıp, yüzlerce arıcıyı bilimsel eğitimden geçirip, “Ekolojik arı yetiştiriciliğini ve organik bal ve arı ürünleri üreticiliğini” hayata geçirip, Dünya çam balını üretiminin yüzde 85’inin gerçekleştirildiği ülkemizde; o yüzde 85’lik üretimin yüzde 90’ının yapıldığı Muğla’da çam balını “Muğla” adı altında “markalaştırmak”; çam balının olmazsa olmazı “Basralı çam ormanlarının korunması, geliştirilmesi” için mücadele vereceksin…
Birileri çıkıp, “Hayır, Marmaris Çam Balı” diyecekler!
Yakışmıyor…
“İtiraz” hem emeğe saygısızlık, hem de bilimsel gerçeklere aykırılık…
 
xx      xx      xx
Muğla hep bu yüzden kaybediyor…
Kim çıkar, “Muğla turizmde başarılı” derse alnını karışlarım…
Yıllardır, dönemin Valisi Hüseyin Aksoy’dan beri bütün valilerimiz Muğla’nın turizmde tanıtımının “Muğla” şemsiyesi altında yapılmasını istemiştir.
Bir türlü başarılamadı. İpini koparan, uluslar arası tanıtım fuarlarına “kendi adı altında” gitti, gidiyor…
Öyle ki (hangi komplekstendir bilenmez)Turizm İl Koordinasyon Kurulu toplantılarında yıllardır Marmaris ve Bodrum Belediye Başkanlarını göremiyoruz!
Kim kazanıyor?..
 
xx      xx      xx
Muğla, “Muğla merkez ilçe” değildir beyler…
Muğla; Marmaris’tir, Bodrum’dur, Fethiye’dir… Milas’tır, Datça’dır…  Köyceğiz, Dalaman, Ortaca, Ula, Yatağan, Kavaklıdere ve Muğla merkez ilçedir…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets