Hizmet ettiğiniz kadar değerlisiniz - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Hizmet ettiğiniz kadar değerlisiniz

Bu haber 04 Temmuz 2010 - 0:00 'de eklendi ve 817 views kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşek
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

 
Yaşamak şakaya gelmez diyor şair…
Yaşamak şakaya da gelmemeli aslında..
Yine şair, yaşamayı ciddiye alacaksın diyor..
Ben de yaşatmayı, ciddiye  almak gerekli diyorum…
Artık ülkelerin gelişmişlikleri binaların büyükleri ile değil, insanına verdiği hizmet sonucunda oluşan sağlık göstergelerine bakılarak anlaşılıyor..
Bu  yüzden sağlık hizmetleri bir ülkenin gelişmişlik seviyesini belirleyen en önemli toplumsal hizmetlerin başında gelmektedir..
Toplum sağlığını korumak, hastaların en yeni tedavi sistemlerine adil ve hakkaniyetli erişimi sağlamak hükümetlerin olduğu kadar sağlık sistemi içinde olan tüm sektörlerinde görevleri arasındadır.
Sağlık sistemi içinde  dünyada; toplumun sağlık düzeyinin ne konumda olduğunu ortaya koyabilmek ve diğer toplumlarla kıyaslayabilmek için birtakım standart ölçütlerden yararlanılmaktadır. Bütün ülkelerde standart olarak kullanılan bu ölçütlerin bir çoğu oran ve hızlardan oluşmaktadır. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak;
* Gayri Safi Milli Hasıladan (GSMH) sağlığa ayrılan pay.
* 1000 kişiye düşen sağlık profesyoneli sayısı (Hekim Hemşire, Eczacı, Diş Hekimi sayısı vs.)  
* Toplam sağlık harcamaları içindeki kamunun payı.
* 1000 (Bin) kişi Başına Düşen Hasta Yatağı Sayısı.
* Bebek ölüm oranları, (1000 Canlı Doğanda)
* 5 yaş altı çocuk ölümleri.
* Anne ölümleri.
* Ortalama yaşam süresi.
* Hastalıklara yakalanma hızı (Enfeksiyon, Metabolik Hastalıklar vb.)
* Sağlık teknolojisi  kullanım oranları.
Ülkemiz, sağlık hizmetlerinin kapsamını genişleterek ve önemli sağlık göstergelerinde iyileşme sağlayarak sağlık sektöründe önemli bir ilerleme kaydetmektedir. Ancak, sağlık sektörünün durumu, sağlık bakımsızlığı, yoksulluğu, aşısız kalmayı, geç sağlık hizmetine erişimi, beslenme bozukluğunu anlatan rakamlar.
Sağlık verileri, sağlık sektörüne sorumluluklar yüklediği kadar diğer sektörlere de sorumluluklar yüklemektedir… Sektörler arası işbirliği içinde ülkemize  hizmet etmemiz şart…
Ülkemde, yani ülkemizde, güzel projeler olmakta ve insanımız için emekler harcanmakta..
Dr. Zekai Tahir Burak, Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, SHÇEK ile imzaladığı protokol uyarınca, yeni doğum yapmış başkentli yoksul anne ve bebeklere ücretsiz sağlık hizmeti veriliyor ve sonrasında da bu fakir ailelere sosyal hizmetler  gerekli desteği sağlayarak sosyal anlamda destek oluyor…
Bebek ve anne ölümlerinin önlenmesi açısından çok önemli bir proje.. Anneler hastane ortamında doğumlarını yaparak hem kendilerini hem de bebeklerinin yaşamlarını riske etmeyeceklerdir… Bebeklere emzirme desteği olacağı için yaşama en iyi başlangıçla başlamış oluyorlar.. Sonrasında da sosyal hizmetler aileye destek sunarak yaşamını insanca  idame etmesi sağlanıyor.. Belli periyotlarda sosyal hizmetler ve sağlık çalışanları aileyi ziyaret ediyor ve gerekli destek sunuluyor.. Ayrıcada sosyal hizmetler doğum yapmış anneyi ve bebeğinin hastaneye gelmesini sağlanıyor ve sağlık kontrollerini yaptırtıyor bebeğin ve annenin sağlığı takip edilmiş oluyor..
Bu proje çok güzel…
Anne ve bebek ölümlerinin önlenmesi açısından çok da anlamlı bir proje… Bizde keşke ilimizde uygulayabilsek… İl olarak anne ve bebek ölümlerinin önlenmesi açısından istatiksel verilerimiz iyi ve böylesi bir proje ile de daha da iyi olabilir..
Umarım!! 
İlimiz Sosyal Hizmetler  İl Müdürlüğü, bu projeyi inceler de, 2. basamak sağlık hizmeti sunan hastanelerle işbirliği içinde bu projenin hayata geçmesini   sağlar diye düşünüyorum..
Ayrıca ilimizde bir hizmet etmek isteyen STK’lar da bu yolla bebeklerimize ve annelerimize el uzatabilirler.. Böylesi bir projeyi hayata geçirerek.. Hem de varlıklarına anlamlı bir duruş katmış olurlar…
Unutmayınız ki, ilimize ve insanıma hizmet ettiğiniz kadar değerlisiniz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets