Muğla “Bilişim Vadisi”ne yakışır... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla “Bilişim Vadisi”ne yakışır…

Bu haber 29 Haziran 2010 - 0:00 'de eklendi ve 927 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Silikon Vadisi…
Saim Gürsoy’un Muğla Ticaret Odası Başkanlığı döneminde gündeme gelmişti…
Silikon Vadisi, Güney Kaliforniya’daki San Francisco vadisinin bir parçası olan San Jose vadisine verilen isimdir. Bu ismin sebebi ise bölgede yoğun olarak üretim ve geliştirme faaliyetinde bulunan silikon kırmık (yonga, İng:chip) üreticileridir.
Sonradan, yüksek teknoloji ile ilgili sektörleri ifade etmek için kullanılan isim olmuştur. Çünkü pek çok bu tip firmanın merkezi ve/veya çıkış yeri de burasıdır. Bunlara örnek olarak Intel, Cisco, Google, HP, Maxtor, Apple, Applied Materials, Microsoft, Oracle, ATi, Facebook sayılabilir.
O zaman gündemde Muğla Organize Sanayi Bölgesi vardı. Muğla “bacalı sanayi” istemiyordu… O halde Muğla, Türkiye’nin Silikon Vadisi haline getirilebilirdi.
Üzerinde çok durulmadı. Çünkü Muğla, Organize Sanayi Bölgesi’ne tutunamamıştı… Yer seçimi yanlıştı vs.
 
xx      xx      xx
Muğla Organize Sanayi Bölgesi (MOSB) tasfiye oldu.
Muğla merkeze bağlı Düzeyn’deki OSB arazisine incir ağacı dikilmedi, ama kekik ekildi! OSB’yi unuttuk. Silikon Vadisi’ni unutalı çok oldu…
İktidar milletvekillerimizden Yerkesik’li Prof. Dr. Yüksel Özden’in sayesinde OSB, yeniden Yerkesik ile birlikte anımsanır gibi olmuştu, ama…
Arkası gelmedi.
Aslında Muğla’da OSB kurulması gündeme geldiğinde, OSB kuruluşu için düşünülen üç seçenekten biri Yerkesik’ti. Yerkesik, her bakımdan uygundu, ama ne olduysa oldu yanlış yer seçimi yapıldı.
OSB tasfiye oldu, ama Yerkesik orada duruyor…
 
xx      xx      xx
Muğla Valiliği, Muğla Sanayi ve Ticaret Odası ve Muğla Belediyesi farkında mı bilmiyorum, son günlerde ülkemizde “Bilişim Vadisi” tartışması yaşanıyor.
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek olan ve fizibilite çalışmaları devam eden “Bilişim Vadisi Projesi”nde şehir seçimi aşamasına gelindi.
Kıyametler kopuyor… Günlerdir Muğla Üniversitesi’nden ses çıkar mı diye bekliyorum. Çıkmıyor… Üniversitemiz rektörlük seçimi derdinde!
Bilişim Vadisi tartışmanın odağında Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün var. Aygün, Türkiye’yi Avrupa’nın “bilişim üssü” haline getirecek Bilişim Vadisi Projesi için en uygun kentin Ankara olduğunu savunuyor.
Birileri de “İstanbul” diyor. Eskişehir ve Kocaeli diyenler de var…
“Bir Tıp Fakültesi’ni beceremedik, Bilişim Vadisi’ni nereden çıkarıyorsun?” diyenler olacaktır, ama;
Neden Muğla olmasın?..
 
xx      xx      xx
Bilişim Vadisi’nde bilişim ve telekomünikasyon sektörlerinde çalışan firmalar inovasyon, Ar-Ge ve işbirliği amaçlarıyla bir araya gelecek. Vadide, bilgi ve iletişim, telekomünikasyon, bio-teknoloji, nano-teknoloji, nöro-teknoloji sektörlerine öncelik verilecek.
Silikon Vadisi’nin bir bakıma benzeri olan Bilişim Vadisi’nde Uluslararası firmaların yerli firmalarla birlikte yurtdışına yönelik iş yapması hedefleniyor. Bilişim Vadisi’nde yazılım devi Microsoft’un da aralarında bulunduğu dünyaca ünlü dev firmalar da yer alacak. Şirketlerin hızla büyüyüp dışa açılabilmeleri için üniversitelerin de sistemin içinde yer almaları planlanıyor.
Projede, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile bilişim sektörünü temsil eden sivil toplum örgütleri ve kamu kurumları da (DPT, YÖK, TÜBİTAK, TOBB, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı) yer alıyor.
2011 yılı için donanımda 6 milyar 541 milyon dolar, yazılımda 738 milyon dolar, servis hizmetlerinde de 1 milyar 88 milyon dolar öngörülerek pazar büyüklüğünün, 8 milyar 367 milyon dolara ulaşması bekleniyor. 2012 yılı için hesap edilen pazar büyüklüğü ise 12 milyar dolar düzeyinde hesaplanıyor.
 
xx      xx      xx
Ankara, İstanbul, Eskişehir ve Kocaeli’nin öne çıktığı yarışta ipi hangi ilin göğüsleyeceği merakla beklenirken İstanbul’u ekarte etmek için “İstanbul’a bir damla yağmur düştüğünde kentin ne hale geldiğini hep birlikte görüyoruz.” diyen Aygün, “Ankara, Bilişim Vadisi projesinin hayata geçirilmesi halinde, dünya bilişim devi Hindistan’la yarışabilecek kapasiteye sahiptir” diyor.
Bir damla yağmur düştüğünde Ankara’nın ne hale geldiğini de biliyoruz!
Aygün, proje için 2000-5000 hektar büyüklüğünde bir alana ihtiyaç duyulduğunu, Ankara’nın Hazine arazisi açısından zengin olduğunu da ifade ediyor.
Yerkesik’te bu büyüklükte alan yaratılır. Muğla OSB’nin hayata geçirilemediği Düzeyn bile düşünülebilir. Muğla’nın Ankara’dan eksiği yok. Fazlası var…
 
xx      xx      xx
Muğla’yı, Muğla olarak değil, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) olarak düşünmekte yarar var.
Bu anlamda Muğla; Aydın Adnan Menderes, Denizli Pamukkale ve Muğla Üniversiteleri ile birlikte iki hava alanına, Güllük Limanı’na, Bodrum ve Ören Gemi Yanaşma İskelelerine, 1124 km kıyı uzunluğuna ve daha pek çok artı özelliğe sahip.
Muğla’nın bir tek eksiği var. Yan yana gelip, istemesini bilmek…
Muğla Valiliği, Muğla Sanayi ve Ticaret Odası ve Muğla Belediyesi, Muğla Milletvekilleri, Muğla Üniversitesi hadi yan yana geliverip, arkanıza GEKA’yı da alın bakalım neler olacak?
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets