Sağlık Bakanlığımız sesimizi duydu - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Sağlık Bakanlığımız sesimizi duydu

Bu haber 20 Haziran 2010 - 0:00 'de eklendi ve 1.005 views kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşek
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Bir yazımda “Sağlık ve Turizm Bakanlıkları sinerji yaratabilir mi?” diye sormuştum.
Ardından, “Sağlık Bakanlığımız da, ‘Sağlık Turizmi Yatırımları Planlama ve Hizmet Birimleri’ kurulur da, geç kalmadan ülkemizde yatırımlar yapılır ve Sağlık Turizmi için Bakanlık düzeyinde adımlar atılmış olur, inşallah…” demiştim…
Sinerji değil ama, olumlu bir gelişme oldu…
Sesimi duydular… Bu harika… demek geldi içimden… Mutlu oldum… Hemen de buradan yazmak, duyurmak, paylaşmak istedim.
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde 31 Mart 2010 tarihinde ve 18529 sayılı onay ile Sağlık Turizmi Birimi kurulmuş ve;
•        Yurtdışı Koordinasyon Şube Müdürlüğü
•        Medikal Turizm Şube Müdürlüğü
•        Termal Turizm-SPA Wellnes Şube Müdürlüğü
•        İleri Yaş ve Engelli Turizm Şube Müdürlükleri
birime kazandırılmıştır. Bu çok güzel bir başlangıç..
 
xx      xx      xx
O “Sağlık ve turizm bakanlıkları” başlıklı yazımı yeniden paylaşmak istedim….
“>Sağlık ve turizm bakanlıkları sinerji yaratabilir mi?
>Günümüz de turizm anlayışının değiştiğini ve yeni kavramları da  içinde barındırmaya başladığını, yazılarım da sıklıkla belirtmekteyim.
>Son yıllarda, gündeme sıklıkla taşınması sonucunda, sağlık turizmi ve ilimiz için değer katma anlayışı, kişilerimizde oluşmaya başladı.
>Geçmişte, sağlık turizmi nedir bilmiyorduk… Sadece bir takım  insanlarımızın, cakalı bir şekilde yurt dışına uçarak, sağlık hizmeti almaya gidişlerini televizyondan seyrediyorduk.. Bu hareketleri ile, başka ülkelere sağlık turizmi geliri kazandırdıklarının farkında değillerdi. Biz bile değildik…
>Yurt dışına sağlık turizmi yapan kişilerimiz, ülkemizdeki çağdaş tıbbı uygulamaları görmek istemediler.. Bazıları da ayrıcalıklı, sevk sistemini kullanarak devlet parasıyla gitti…
>Sağlık hizmetlerinde adil ve hakkaniyetli erişim  çok önemli.. Hakkaniyetsizlik gerçekten, çok önemli bir durum.
>Ülkemiz de her şey kötü olacak değil ya….
>Çağdaş, sağlık hizmeti veren çok değerli kurumlarımız da var.. Hizmet almanız gerektiğinde bu kurumlarımızdan gönül rahatlığı ile hizmet alabilirsiniz..
>Sağlık turizmi dedik de, bir çok çeşidi var…
>Medikal turizm, termal turizm, spa ve wellnes, ileri yaş turizmi, engelli turizmi, sporcu turizmi vs sayabiliriz… Mevcut sağlık turizmi yelpazesini sunduk.. Bu yelpaze ilerleyen yıllar içinde genişleyebilir..
>Ülkemiz ve hatta ilimizin, dünyadaki sağlık turizmi gelirlerinden pay alabilmesi için neler yapılmalı ve hangi değerlerimiz ön plana çıkarılmalı araştırmalıyız….
>Kentimiz, hangi değerleri ile pay alabilir? Sorgulamak lazım.. Analiz edilmesi lazım !!!
>Ve bu pastadan pay almak için, şimdiden geleceği gören yatırımların planlanıp, hayata geçirilmesi gereklidir…
>Çünkü, sağlık turizmi dünyada yükselen bir değer… Bu  değer, Dünya’da hızla çeşitlenmeye, büyümeye ve önemli bir alternatif turizm olmaya başlayan ve sürekli büyümekte olan hizmet sektörü..
>Her ilin olanakları ve doğal yapısı farklı…
>Mesela İstanbul, medikal turizmde bir marka olma yolunda ilerliyor ve kültür turizmi ile medikal turizmi birleştirilince, ülkemize önemli katma değer sağlayacak.
>Afyon, Bursa, Denizli ve bazı iller termal olanakları ile sistemde, söz sahibi olma gayretinde…
>İzmir Balçova, SPA ve Wellness olanakları ile yıllardır sahip olduğu bir potansiyeli var…
>Ben daha önceki yazılarımda, Dokuz Eylül Üniversitesi mezunu olduğumu yazmıştım.. Okulumuz da Balçova Termal Tesislerinin yakınındaydı..Ülkemiz için gerçek bir değer..
>Zamanınız ve maddi olanaklarınız var ise, mutlaka bir hafta sonunuzu Balçova Termal Tesislerde geçiriniz. Çok keyif alacağınız ve ülkemizin termal olanakları ile gerçek bir cennet olduğunu göreceksiniz..
>Sağlık turizmi için ilimizde yapılması gerekli bir çok iş var.. Hangi alanda markalaşmamız gerektiğinin ortaya çıkarılması gerekli..
>Niçin sağlık turizmi derseniz, dünya ülkelerinde sağlık sisteminde sıkıntılar var.. Bazı hizmetler çok pahalı.. İnsanlar sağlık sistemindeki finansman yapısından dolayı sağlık hizmetlerine yatırdıkları primler kadar hizmet alabilmekte.. Kendi finansman sisteminden ödedikleri primleri ile her türlü hizmeti alamıyor.. Kendi ülkeleri dışından, daha uygun şartlarda, güvenli sağlık sistemi olan başka ülkelerden bu hizmetleri alabilirler ve sigorta şirketleri bu hizmetleri öder..
>Medikal turizme yatırım yaparken, özellikle Avrupa’da pahalı olan sağlık hizmetlerinin, alternatifleri için yatırım yapılmalıdır..
>Mesela estetik cerrahi uygulamaları, estetik diş uygulamaları, ileri teknoloji göz cerrahisi vs gibi hizmetleri veren  birimlerimizi diğer tatil olanakları ile birleştirilerek çekim merkezi olabiliriz…
>Umarım, Sağlık Bakanlığı içinde belki de Sağlık Turizmi Yatırımları Planlama ve Hizmet Birimi kurulur da, geç kalmadan ülkemizde yarımlar yapılır…
>Ben özellikle ilimizde açılan Özel Güney Göz Hastanesi ve yatırımlarını takdir etmemiz gerekli diyorum..Kendilerinin yabancı sigorta şirketleri ile anlaşmaları ile medikal turizmden pay alabilirler…
>İlimize gelen yabancılar, hem turizm güzelliklerimizi görüp tatil geçirebilirler, hem de ileri teknoloji laser göz ameliyatlarını yaptırabilirler.. Bu ameliyatlar Avrupa’da çok pahalı ..
>Kim bilir ülkemizde ve ilimizde sağlık turizmi yatırımları yapılır da, ülkemize gelmek isteyenlere tatil olanaklarıyla birlikte sağlık turizmi paketlerini sunabiliriz..
>Gündemde, sürekli Tıp Fakültesi ve yerleşim yeri  tartışmaları sürerken, ben de gündeme farklı bir öneri sunmak isterim… İlimiz de özellikle Fethiye ve Bodrum ilçemizin konumu çok özel.. Son derece yüksek sayıda dış turizm hareketinden dolayı, yüksek sayıda yabancı gelmekte.. Şimdiden planlayalım ki, sağlık turizminden pay almak için fiziksel varlık gösterme çabasında olan tıp fakültesi buralarda sağlık turizmine yönelik yatırımlar da planlayabilsin…
>Özetle belirtmemiz gerekirse; Ülkemiz, büyümekte olan sağlık turizminden pay alma konusunda önemli bir potansiyele sahiptir.. Ancak bu potansiyeli, sağlık turizmi hizmeti sunar şekle sokmak için, sağlık sektörüne, turizm sektörüne, aracı kurumlara, merkezi yönetimlere, yerel yönetimlere ve insanımıza büyük görevler düşmektedir…
>Kısacası bir sinerji yaratmalıyız..”
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets