İl Koordinasyonda ciddiyetsizlik! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

İl Koordinasyonda ciddiyetsizlik!

Bu haber 16 Haziran 2010 - 0:00 'de eklendi ve 728 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Önce bir özür… Dünkü yazımda, 9. Cumhurbaşkanı Demirel’in “Ben geçen 70 yılın iyi bir şahidiyim.” sözü, “Ben geçen 70 yılın iyi bir şairiyim” şeklinde ifade edilmiş. Düzeltir, sözün sahibinden ve okurlarımızdan özür dilerim. (Ö.Ö.)
 
xx      xx      xx
Muğla’da kamu yatırımlarının yılda iki kere değerlendirildiği “İl Koordinasyon Kurulu”nun ikincisi yeni Valimiz Fatih Şahin başkanlığında geçen hafta yapıldı.
Türkçe’mizde “Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır.” diye bir söz vardır. O sözün doğru olduğunu geçen hafta yapılan İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda gördük.
 
xx      xx      xx
Gazeteci olarak yıllardır İl Koordinasyon Kurulu Toplantılarını kaçırmam.
Çünkü bu toplantıda, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Muğla’daki harcaması Genel Bütçe’den karşılanan kamu yatırımlarından haberdar oluruz.
Önemli…
Vali Fatih Şahin’in deyişi ile Muğla’daki “Genel Bütçe kaynaklı” devlet yatırımlarına “aracılık” yapan kurumlar Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü (İzmir); Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü (Antalya); İller Bankası 3. Bölge Müdürlüğü (İzmir); Ulaştırma Bölge Müdürlüğü (İzmir); DSİ 21. Bölge Müdürlüğü (Aydın)…
Bu yatırımcı bölge müdürlüklerinin yılda iki defa bir anlamda “hesap verdikleri” toplantılarda ilçe kaymakamları ile birlikte ilçe ve belde belediye başkanlarının, il genel meclisi üyelerinin; hiç değilse İl Genel Meclisi Gurup Başkanları veya Gurup Başkan Vekillerinin, Muğla’daki daire müdürlerinin ve hatta sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile muhtarların veya örgütsel temsilcilerinin bulunması gerekir.
Elbette Muğla’daki yerel ve yaygın basın temsilcileri bu çok önemli toplantıyı izlemelidirler…
 
xx      xx      xx
Geçen hafta Vali Fatih Şahin başkanlığında yapılan toplantıda benden başka gazeteci yoktu!
Gazeteci olarak yıllardır izlediğim bu toplantılarda İlçe Kaymakamlarının tamamını hep gördüm de belediye başkanlarının, il genel meclisi üyelerinin, sivil toplum örgütleri temsilcilerinin hepsini gördüğümü söyleyemem…
Bu toplantılara kesintisiz devamlılık gösteren tek sivil toplum örgütü temsilcisi TÜRSAB Fethiye Temsilcisi… Doğrusu kendisine ödül verilmeli!
Belediye Başkanlarından da en çok devamlılık gösteren kişi Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay’dır. Geçen hafta yoktu ama Kavaklıdere Belediye Başkanı Nuray Bozyer’in de hakkını yemeyelim…
Geçen hafta tek bir muhtar yoktu. İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü’nün dışında CHP’li İl Genel Meclisi Üyeleri de vardı. MHP’yi gurup başkan vekilleri Coşkun Tutal temsil ediyordu. AKP’nin ne gurup başkanı ne gurup başkan vekili vardı.
AKP’yi geçen haftaki toplantıda Kavaklıdere İl Genel Meclisi Üyesi Saffet Karabıyık temsil ediyordu!
Son yıllarda olduğu gibi geçen hafta da belediye başkanlarının katılımı yüksekti.
Ama nedense Bodrum ve Marmaris Belediye Başkanları hiçbir toplantıda olmadıkları gibi geçen hafta da yoktular. Neden? Bodrum ve Marmaris Muğla’nın dükalıkları mı?… Gökova-Marmaris duble yol çalışması; Torba Kavşağı düzenlemesi ve Bodrum Yarımadası’ndaki yol çalışmaları; DSİ’nin barajlardan Yarımada’ya su getirme çalışmaları bu belediye başkanlarını ilgilendirmiyor mu?..
Muğla’nın üç önemli turizm merkezinden birisi Fethiye… Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı ve Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz geçen haftaki toplantıda vardılar. Başkan Saatçı da en çok devamlılık gösterenlerden biri… Fethiye’nin Bodrum ve Marmaris’ten eksiği ne? Bodrum ve Marmaris Belediye Başkanları “tepeden bakarak” bölgelerine ne kazandırıyorlar; tavırları neyin kompleksidir?..
Bunları neden yazıyorum?
Şikâyet etmek için…
 
xx      xx      xx
Çok mu önemli bu toplantı?
Evet, çok önemli… Yılda iki defa yapılıyor ve Muğla’nın neresinde, neyin, nasıl yapıldığı veya yapılamadığı tartışılıyor. Yarınki yazımı okursanız, bu toplantının ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz…
Bu toplantılarda gördüğüm bir olumsuzluk ta, yatırımcı Bölge Müdürleri’nin yaptıklarını ve yapacaklarını anlattıktan sonra toplantının sona ermesini beklemeden çekip gitmeleridir. Sanki onlarda Bodrum ve Marmaris Belediye Başkanlarının “kompleksi” içindeler.
İlk kez bir Vali; Fatih Şahin “Ne oluyoruz?” dedi… Vali Şahin’i kutluyorum…
Geçen hafta da Bölge Müdürleri (DSİ Bölge Müdürü hariç) toplantı sona ermeden çekip gittiler. Toplantının sonunda Vali Şahin ise şöyle diyordu:
 “Nezaketsizlik yapmak istemedim.”
Kime? Bölge Müdürlerine… Vali Şahin’den dinleyelim:
“Geldiler kürsünün önüne gidiyoruz, dediler. Seslenmedim. Nezaketsizlik yapmak istemedim. Onların ardından il müdürleri konuştu. Ya onların bölge müdürleri ile koordineyi gerektirecek konuları olsaydı? Bundan sonra bu toplantılarda ben olayım, olmayayım herkes toplantının sonuna kadar burada olacak.”
Yetmedi… Vali Şahin şöyle devam etti:
“Her yatırımcı kuruluş ilçelerde kaymakamları ziyaret etsin. Kaymakamları bilgilendirsin. Kaymakamlar her şeyden sorumlu. Her şeyden de haberdar olmalılar.”
Söylenecek tek sözcük var; bravo…
Sanıyorum Vali Şahin ile birlikte İl Koordinasyon Kurulu toplantılarının “önem ve ciddiyetine” varılacak. Hadi bakalım…
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets