Demirel, ´Göç yolda düzelir´demişti... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Demirel, ´Göç yolda düzelir´demişti…

Bu haber 16 Haziran 2010 - 0:00 'de eklendi ve 1.788 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dün sevdiklerimizi bu gün sevmeyebiliyoruz. Nefret duyguları beslediğimiz kişileri daha sonra sevebiliyoruz. Yoksa bunu şöyle mi demeli:
Dün kendini sevdirenler bu gün sevdirmeyebiliyorlar. Sevdirmeyenler, sevdirebiliyorlar.
Bu gün sevdiklerimizi yarın sevmeyebiliriz…
Gençliğimde Demirel’i sevmezdim. Bu gün seviyorum.
Demirel mi olgunlaştı, ben mi? Yoksa ikimizde mi?..
Muğla’da adam gibi “Devlet adamı” görmeyeli uzun yıllar oldu.
Muğla önceki gün bir “Devlet adamını” ağırladı; 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i…
 
xx      xx      xx
Önceki gün, 2006 yılında temelini attığı Muğla Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin açılışını gerçekleştirirken, Muğla Üniversitesi’nin 1992-1993 akademik (ilk öğretim yılı) açılışını yaparkenki Demirel’i anımsadım. O gün Demirel şöyle diyordu:
“Göç yolda düzelir.”
O yıllarda ben, “gecekondu” gibi üniversite açılmasına karşı çıkanlardandım. 90’lı yıllara gelirken Muğla’da 2 yüksel okul vardı: Muğla İşletmecilik Yüksek Okulu ve benim de öğrencisi olduğum Muğla Eğitim Enstitüsü… “Solcuların elinde” diye Eğitim Enstitüsü sonra kapatılmıştı!
Muğla o yıllarda da “öğrenci kenti” idi. Muğla’nın ekonomisi “tütüncülüğün” dışında öğrenci ve memurlara dayalıydı. O yıllarda gönlümüzden geçen, Muğla İşletmecilik Yüksek Okulu’nun “İktisat Fakültesi”ne dönüşmesiydi. Körün istediği bir göz, Allah verdi iki göz, derler ya öyle oldu. Biz fakülte beklerken, üniversite geldi. Muğla, üniversiteye hazır değildi. Ki bunun sancılarını hep çektik. Özellikle üniversitenin ilk öğrencileri, başta barınma olmak üzere pek çok sorun yaşadılar.
 
xx      xx      xx
9. Cumhurbaşkanı Demirel, önceki gün, 2006 yılında temelini attığı Mühendislik Fakültesi’nin açılış kurdelesini keserken fotoğraf karesinde yer alanlara baktım. Karede Demirel ile birlikte Vali Fatih Şahin, Belediye Başkanı Osman Gürün, eski Devlet ve Bayındırlık Bakanı Erman Şahin, 17. Dönem ANAP Muğla Milletvekili Şükrü Zeybek, CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Gürol Ergin yer almıştı.
Muğla Üniversitesi’nin ilk akademik açılışı (1992-1993) yapılırken karede dönemin Cumhurbaşkanı Demirel ile Bayındırlık Bakanı (CHP Muğla Milletvekili) Erman Şahin, Muğla Valisi Dr. Lale Aytaman, Muğla Üniversitesi’nin kuruluşunda Bakan Erman Şahin’den önce emeği geçenlerden ANAP Muğla Milletvekilleri Şükrü Zeybek ve Ahmet Altıntaş vardı.
O zaman, Vali Dr. Lale Aytaman ve Bakan Erman Şahin sayesinde Muğla İl Özel İdaresi’ne (Eski BESYO) ait bir bina ile GELİ’ye (Güney Ege Linyitleri İşletmesi) ait binalar üniversiteye kazandırılmıştı. Üniversitenin ilk akademik açılışı bu iki bina ile yapılırken Muğla Üniversitesi için Demirel “Göç yolda düzelir.” diyordu.
Muğla şanslıydı… Allah rahmet eylesin hayırsever işadamı, Muğla sevdalısı Sıtkı Koçman sayesinde göç yolda düzeldi…
 
xx      xx      xx
Ne acıdır Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi için “göç yolda düzelemedi”…
Çünkü bu gün, iktidarı-muhalefeti Muğla için aynı fotoğraf karesinde yer alamıyor!
Muğla’nın 6 milletvekili var, ama önceki günkü açılışta sadece 3 CHP milletvekili vardı!..
Geçen yıl alacağım dediği 15 öğrenciyi alamayan Tıp Fakültesi 2010-2011 öğretim yılı için alacağım dediği 25 öğrenciyi de alamıyor. YÖK “Alamazsın” dedi. Bu konuda geçenlerde yazdığım yazıda, Tıp Fakültesi’nin önü neden açılmıyor biliyorum, ama sonra açıklayacağım demiştim. Belki iktidar milletvekilleri tarafından YÖK’ün hatası düzeltilir diye bekledim. Görünen o ki düzeltilmeyecek!
Şimdi açıklıyorum:
Tıp Fakültesi’nin kadroları TBMM’nde onaylandı. Tıp Fakültesi gerçek anlamda faaliyete geçerse, 362’si öğretim üyesi olmak üzere 498’i Tıp Fakültesi Hastanesi’nde istihdam edilmek üzere 860 kişi istihdam edilecek. Bu 860 kişilik kadro Rektör Prof. Dr. Şener Oktik’in “tasarrufuna” bırakılmak istenmiyor!
Bu yüzden, Muğla Üniversitesi kampusu (yerleşkesi) içinde Tıp Fakültesi Hastanesi’nin açılması ve Fakülte’ye 2010-2011 öğretim yılı için 25 öğrencinin kabul edilmesi engelleniyor!
 
xx      xx      xx
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in “Göç yolda düzelir” deyip açtığı Muğla Üniversitesi’ne benim de içinde oldum kesim, uzun yıllar “muhalif” olduk. Üniversite ile Muğla’yı karşı karşıya getirdik… Çünkü “Üniversiteye ülkücü ağırlıklı sağcıları doldurup, Muğla’yı değiştirecekler” diye düşünüyorduk!
Bu gün o sevmediğimiz Kurucu Rektör Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı ile dostuz… Muğla, Üniversitesi ile kaynaşma çabaları içinde…
İşin garip yanı Rektör Prof. Dr. Şener Oktik’in bu sene görev süresi doluyor. Muhtemelen rektörlüğe “iktidarın onay verdiği” bir isim gelecek. O 860 kişilik kadroyu yeni rektör kullanacak.
Biz Muğlalılar, Muğla Üniversitesi için göç yolda düzelirken ‘akıllandık’… “Sağlıkçı”nın sağcısı solcusu, dinlisi dinsizi olmaz… Biz Muğlalıların hiçbir kompleksi, kaygısı yok…
Evet, Rektör Prof. Dr. Oktik’in günleri sayılı…
Beyler bırakın, göç yolda düzelsin…
9. Cumhurbaşkanı Demirel, Mühendislik Fakültesi açılışında, “Bizler her şeyi Türkiye Cumhuriyeti’ne borçluyuz. Muğla Üniversitesi DYP-SHP koalisyonu döneminde açıldı. O dönem 24 üniversitenin açılmasına karar verdik. Bu nedenle törene katılan herkesin önce bu kararı alanları sonra da Türkiye Cumhuriyeti’ni alkışlamasını istiyorum” derken şöyle devam ediyordu:
“Ben geçen 70 yılın iyi bir şahidiyim.”
Gelin sizler de döneminizin “şahidi” olun. Türkiye Cumhuriyeti ile sizi de alkışlayalım…
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets