Kaymakamlar hesap ta verecek mi? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Kaymakamlar hesap ta verecek mi?

Bu haber 05 Haziran 2010 - 0:00 'de eklendi ve 729 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Günümüzde “stratejik planlama” diye bir şey var.
Stratejik planlamanız yoksa eğer, hangi alanda faaliyet gösteriyor olursanız olun bilin ki o alanda sınıfta kalmış durumdasınız. Geçseniz de “bütünleme” ile zar zor geçersiniz!
Benim bildiğim kadarıyla Muğla Üniversitesi ile Muğla Valiliği İl Özel İdaresi “stratejik planlamaya” sahip iki kurum…
Başta Muğla Belediyesi olmak üzere 60 küsur belediyemizin “seçim beyannamelerini” saymazsak, önemli bölümünün ve hatta Muğla Belediyesi’nin bile “stratejik planlamasının” olduğunu sanmıyorum.
Elbette stratejik planlamanız yoksa seçim beyannamenizin bir anlamı da yok!
 
xx      xx      xx
Muğla Valisi Fatih Şahin’in tarzını beğendim. Önce Muğla il merkezindeki gazetecilerle bir araya geldi. Ardından ilin daire müdürlerini bir araya getirirken, onun ardından ilçe kaymakamlarını bir araya getirdi. Sanıyorum, gerek daire müdürleri ve gerekse ilçe kaymakamları Sayın Valiye brifing (bilgilendirme) vermişlerdir.
Muğla Basını olarak bütün etkinliğimize ve yetkinliğimize rağmen “örgütlü olamadığımız için” ne ilk (karşılamada) buluşmada, ne de Karabağlar Yaylası Süpüroğlu Kahvesi’nde düzenlenen “basın kahvaltısında” bir bilgilendirmede (brifing) bulunamadık…
Ben bu anlamda, Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın Muğla’daki görev süresinin ikinci yarısının sonlarında önce Muğla il merkezindeki, ardından Bodrum, Marmaris ve Fethiye’deki gazetecilerle, yine Muğla İl Merkezi’nde iş adamları ile yaptığı “kahvaltı buluşmasını” önemsiyorum.
Bu uygulamanın sürdürülmesinde, sektörlerle; su ürünleri yetiştiricileri, mermerciler, arıcılar, narenciyeciler, yaş sebzeciler, zeytin ve zeytinyağı üreticileri, turizmciler vs. ile kahvaltılar veya bir başka türlü bir araya gelinmesinde büyük yarar görüyorum…
Sivil toplumcu yeni valimizin bu “yararın” farkında olacağına inanıyorum…
 
xx      xx      xx
Vali Fatih Şahin, ilçe kaymakamları ile gerçekleştirdiği toplantıda, “stratejik planlamanın” yanına stratejik planlama kadar önemli ve bu güne kadar gazeteci olarak yapıldığını hiç görmediğimiz, duymadığımız, hissetmediğimiz bir uygulamayı koydu:
“1 yıllık, 5 yıllık, 10 yıllık hedefler belirlenmeli”
Sanıyorum, ilçe kaymakamlıkları o yıllık, 5 ve 10 yıllık hedefleri belirlerken “stratejik planlama” yapmak zorunda kalacaklardır.
Stratejik Planlama yapamazsanız, yıllık, 5 ve 10 yıllık hedefleri zor yakalarsınız. Hatta yakalayamazsınız…
Stratejik Planlamayı yapıp, hedeflerinizi belirlemek zorundasınız.
 
xx      xx      xx
Vali Fatih Şahin ilçe kaymakamları ile yaptığı toplantıda çalışma prensiplerini madde madde şöyle sıraladı:
“Kamu hizmetlerinin etkin, verimli ve hızlı bir şekilde yerine getirilmesi; Kamu hizmetleri götürülürken, vatandaşlarımızın tamamının kucaklanması ve vatandaşlara güler yüzle davranılması; Kamu görevlilerinin de bir insan olduğu unutulmamalı. Onlara, insana değer vererek davranılmalı, görevlerini severek yapmaları sağlanmalı; Herkesin işini iyi yaptığı bir toplum hedef olarak belirlenmeli; Kanun ve hukuka uygun hareket edilmeli; 1 yıllık, 5 yıllık, 10 yıllık hedefler belirlenmeli; Kamu kurumlarının fiziki şartları çok iyi belirlenmeli, doğal afetlere karşı önleyici tedbirler alınmalı; Kamu hizmetlerinin de, tasarruf tedbirlerine uyulmalı, israftan kaçınılmalı; Disiplin elden bırakılmamalı. Her kamu görevlisi, işini çok iyi yapmalı; Yenilikçi anlayışla, ilin sahip olduğu destinasyonlar ve potansiyel çok iyi tespit edilmeli, ürüne dönüşmeyen turizm potansiyel için projeler üretilmelidir; Kamu görevlilerinin donanımı arttırılmalı, hizmet içi eğitim çalışmalarına önem verilmelidir.”
Hepsi insan merkezli, üretim hedefli maddeler…
İlk kez böyle bir şey oldu.
Vali Fatih Şahin’den önce olduysa da haberimiz olmadı…
Hadi bakalım, sayın kaymakamlar kolları sıvayın…
 
xx      xx      xx
Vali Fatih Şahin’in, ilçe kaymakamları ile yaptığı toplantıda ortaya koyduğu “çalışma prensipleri” 11 başlıktan oluşuyor ama bana “10 Emir”i anımsattı…
Maddelerin hepsi önemli…
Ama “1 yıllık, 5 yıllık, 10 yıllık hedefler belirlenmeli” başlığı hepsinden önemli.
Sayın Kaymakamlar o hedefleri ortaya koyabilirlerse, 5 yıllık, 10 yıllık hedeflerinin hesabını kendilerinden sormak zor olacaktır. Çünkü o süreler içinde tayin olabilirler. Hükümetin işi belli olmaz, valimiz de değişebilir.
O zaman “hesap sormak” zor olacaktır.
Ama şu anda Haziran ayındayız. Sayın Kaymakamların bu ay içinde ortaya koyacakları bir yıllık hedeflerini çok merak ediyorum…
Gelecek Haziran’da bakacağız…
Hedef koymak kadar, hesap sormak veya hesabı keyifle vermek de önemlidir. Umarım gelecek (2011) Haziran ayında herkes hesabını keyifle verir.
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets