Muğla “Yavaş Şehir” olabilir... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla “Yavaş Şehir” olabilir…

Bu haber 29 Nisan 2010 - 0:00 'de eklendi ve 894 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla “Yavaş Şehir” olabilir mi?
Dünkü yazımda da vurguladığım gibi, “zor”…
Nüfusumuz 50 bini aşmış durumda…
Toskana’nın minik Chianti şehrinde başlayan “Yavaş Şehir” hareketi şu anda Dünyada bir zincir oluşturmuş bulunuyor. O zincire dün de belirttiğim gibi sadece 50.000’den az nüfusu olan kentlerin kabul ediliyor. Bu anlamda zor…
 
xx        xx        xx
Ama Muğla’nın “Yavaş Kentleri” var.
Bunlardan biri Akyaka…
“Nail Çakırhan Evleri ve azmakları” ile ünlü Akyaka Beldesi ‘Uluslararası Yavaş Kentler Birliği’ (Cittaslow) Üyesi olmaya hazırlanıyor. Türkiye’de ilk kez İzmir’in Seferihisar ilçesinin birliğe üye olduğunu belirten Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca, “Yavaş Kent olabilmenin pek çok koşulu var. Biz bunların çoğunu yapmayacağız, çünkü Akyaka zaten yavaş kent.” diyor.
Haklı.
Yavaş Kent unvanı Akyaka’ya yakışıyor.
 
xx        xx        xx
Akyaka zaten Yavaş Kent. Akyaka Kent Konseyi’nin aldığı karar sonucu yapılacak düzenlemeler ile tam anlamıyla Yavaş Kent olacak. O zaman Dünya “Yavaş Şehir hareketi” içinde yer almanın, o unvana sahip olmanın ne gereği var?
Gerek var… O zaman Akyaka’nın dinginliğinden sadece Akyaka’da yaşayanlar, günü birlik oraya giden biz Muğlalılar değil, o zincirde Akyaka’nın adını görenler de yararlanacaklar. Yani Akyaka, o zaman kaliteli turist ağırlayacak. Kaç turist ağırladığı ile değil, turizmden kaç para kazandığı ile övünecek!
 
xx        xx        xx
Geçenlerde Bozüyük Belediye Başkanı Yaşar Gencel ile görüştük. “Neden sizde Akyaka gibi Yavaş Kent olmuyorsunuz?” diye sordum. “Biz de varız.” dedi. Meğer uzun zamandır hazırlanıyorlarmış.
Başkan Gencel’den, yakında Yavaş Şehir zincirinde yer almak için başvuruda bulunacaklarını sevinerek öğrendim.
Muğla’da daha pek çok belde bu zincirde yer alabilir.
Muğla yakın zamanda “>Yavaş Şehirler Merkezi” haline gelebilir…
Üstelik Muğla’nın kendisi de “Yavaş Şehir” olabilir…
 
xx        xx        xx
Muğla, nüfusun 50 binden az olma koşulu nedeniyle zincirde yer alamayabilir, ama Yavaş Şehir olabilir…
Ben bu anlamda Muğla Valiliği’nin desteğinde Muğla Belediyesi tarafından önümüzdeki günlerde uygulamaya konulacak “Prestij Projesi”ni çok önemsiyorum.
Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun bulunduğu noktadan başlayıp, Hamam Önü’nden geçerek Arasta’yı içine alıp, Açık Pazar Yerinden geçerek Saburhane’ye ulaşıp, Yılanlı yol ayrımına kadar uzanan güzergahta tarihi mekanların çatı ve ön cephe düzenlemesi ile cadde, sokak ve meydanların restorasyonunu öngören proje, Muğla’nın Yavaş Şehir olmasını tetikleyecektir.
Ki, Belediye Başkanı Osman Gürün de, geçtiğimiz günlerde yapılan katlı otopark açılışında yaptığı konuşmada, şehir merkezinin trafikten arındırılacağının müjdesini verdi…
 
xx        xx        xx
Muğla, nüfus koşulu nedeniyle Yavaş Şehir zincirinde yer alamasa da Yavaş Şehir olmalı.
Bu, Muğla’ya yakışır.
Muğla’nın tamamının bu saatten sonra nüfusu 50 binin altında olsa da Yavaş Şehir olması elbette mümkün değil.
Ama, Arasta merkezli olarak Muğla Kentsel SİT Alanı (eski kent dokusu) pekala Yavaş Şehir haline getirilebilir. Bu yapılırken, motorlu araç sahiplerinin, işyeri sahiplerinin tepkileri olacaktır. Ancak biraz sabırlı olunursa, Muğla’nın çocukluğumdaki rahatlığına kısa zamanda kavuşup, o rahatlığa hep birlikte alışıvereceğimiz de kesin…
 
xx        xx        xx
Mabolla antik kentinden buyana 3000 yıllık geçmişten gelecek adına ödünç aldığımız Muğla, Türkiye’de bir Yavaş Kent olabilir. 3000 yılda olgunlaşmış mimariye dönüş yapmış; dünün beslenme ve yaşam tarzını uygulayan ve yaygınlaştıran; 3000 yılın deneyimleri ile olgunlaşmış bir yönetim biçimine sahip; kenti ilgilendiren tüm kararların anfitiyatrolarda olmasa da ‘>meclislerde’  tartışıldığı bir kent olabilir…
Bu Kentin geçmişinden bugüne süzülüp gelen selamlaşma biçimi ile herkesin tanıyıp tanımadığı herkese “Günaydın”, “Selamünalayküm”, “Merhaba” demeye başladığını düşünebiliyor musunuz?
Doğudan Batıya, Kuzeyden Güneye herkes için Muğla’daki yaşamı bir mahur besteye dönüştürebiliriz. Sonra bu besteyi evrensel bir orkestranın hem geleneksel hem de modern enstrümanları eşliğinde icra edebiliriz.
İşte o zaman Muğla, Yavaş Kentler zincirinde yer almasa da o yavaşlığı, dinginliği arayanların çekim merkezi olacaktır.
 
xx        xx        xx
Gelin Muğla’yı sonsuz bir devinim dünyasında Muğla’yı bir mola durağı yapalım.
Gelen, geçen, kalan, giden herkese minik molalarda şaşırtıcı sürprizler sunsun bu Kent. Kuruyan kültür ortamında bilginin ve bilgeliğin vahası olsun. Sakinliğin sığınağı olsun. Daha çok sanat. Daha çok doğa. Daha çok hoşgörü. Daha çok paylaşım. Daha çok üretkenlik. Daha ve daha çok moral değerler. Daha çok spor. Daha çok bedensel ve zihinsel egzersiz alanı ve olanağı. Daha çok yerel tat. Daha çok insanlık sunalım…
Bizler, Karyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar, Modern Türkiye Cumhuriyeti İnsanları birkaç yüzyıllık mazisi olanlara 3000 yıllık konukseverlik geleneklerimizi tattıralım, gözleri ve gönülleri fethedelim.
Ne dersiniz?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets