Tıp Fakültesi’ ne 25 öğrenci... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Tıp Fakültesi’ ne 25 öğrenci…

Bu haber 30 Mart 2010 - 0:00 'de eklendi ve 720 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

 
Dün bu köşede Belediye Başkanı  Op.  Dr. Osman Gürün’ün oldukça ‘samimi’ açıklamalarını paylaştık…
Ki, ben bu konuda bu köşede yazdığım bütün yazılarımda, Başkan Gürün’ün ODTÜ Raporu’nun arkasında durduğunu yazmıştım.
Ancak ben, Başkan Gürün’ün sözlerinde iki noktaya takıldım.
Birisi; belediye ile milletvekilleri arasında bir sıkıntı olmadığını belirten sözleri.
Birisi de; “Üniversitemizin itirazı; üniversite hastanesinin, devlet hastanesi bünyesinde olmaması, ayrı bir birim olmasıyla ilgilidir.” sözleri.
 
xx      xx      xx
Önce birincisini ele alalım.
AKP Milletvekilleri Dr. Mehmet Nilhıdır ile Prof. Dr. Yüksel Özden arasında bir sıkıntı bulunmaması söz konusu değil.
Günlerdir bu köşede tartışmaya çalıştığımız sadece M. Ü. Tıp Fakültesi ve Hastanesi’nin nerede, nasıl yapılacağı değil. Bunun yanında yeni bir Devlet Hastanesi yapımı sorunu da var.
Ki bu sorunu tartışmaktan asıl konuya, soruna gelemiyoruz!
Sağlık Bakanlığı Muğla’da yeni bir hastane yapımına karar vermiş durumda.
Bu hastane milletvekillerinin öngördüğü gibi Karadağ’da yapılırsa, mevcut Devlet Hastanesi yıkılacak… Bu şehir merkezindeki ekonominin telafisi güç ve geç giderilecek (belki giderilemeyecek) şekilde çökmesi demek…
Bu sıkıntının milletvekilleri de farkında. O yüzden, “Belediye mevcut hastanenin olduğu yere 5 kat imar izni versin, Karadağ’da yeni hastane yapımından vazgeçelim. Mevcut hastaneyi ihya edelim.” diyorlar. 
Başkan Gürün ne diyor? Yanıt yok…
Demek ki bir sıkıntı var!
 
xx      xx      xx
Gelelim, ikinci noktaya. Doğrudur, Başkan Gürün’ün altını çizdiği gibi “Üniversitemizin itirazı; üniversite hastanesinin, devlet hastanesi bünyesinde olmaması, ayrı bir birim olmasıyla ilgilidir.”
Başkan Gürün de bu görüşte olduğunu söylüyor. Biz de aynı görüşteyiz.
Üniversite Hastanesinin Devlet Hastanesi bünyesinde olmasını isteyen ise (Türkiye’de örneği yok) sayın milletvekilleri!…
Ancak Üniversite; bir bilim yuvası olmasına rağmen ODTÜ Raporu’na kendisi de karşı! Üniversite, Tıp Fakültesi ve Hastanesi’ni ODTÜ Raporu’nun uygundur (Yerleşke içinde Muğla- Denizli-Marmaris karayollarının kesiştiği nokta) dediği yerde değil, Karadağ’ın üniversite yerleşkesinin karşısına gelen yerde veya yerleşke içinde Kötekli Mezarlığı’nın altında kurmak istiyor.
Anlayacağınız, bilimsel raporun arkasında Başkan Gürün’ün dışında duran yok ve sıkıntı büyük.
Biri yeme gelmiyor, biri samana… Olan Muğla’ya oluyor.
 
xx      xx      xx
Ben bu konuda geçen hafta kaleme aldığım yazılarımda, Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın ondusmanlık yapmasını ve tarafları bir masa etrafında toplamasını önermiştim.
ODTÜ Raporu’nun Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı hemşerimiz Ali Boğa’nın Ankara’da ev sahipliği yaptığı toplantıda alınan ortak karar ile ortaya çıktığını bilmiyordum.
Bu durumda, ondusmanlık sayın Boğa’ya yakışır… ODTÜ Raporu öncesi sayın Boğa’nın ev sahipliğinde yapılan toplantın ODTÜ Raporu sonrası da tekrarlanmasında yarar var…
Bizim niyetimiz bağcı dövmek değil, üzüm yemek. Gelin, Hamle stüdyoları emrinizde. Muğlalıların önünde yapın bu toplantıyı…
Biz varız.
 
xx      xx      xx
Bu arada bu gürültü patırtı içinde bir de müjde vereyim.
Dekan ile birlikte 10 öğretim üyesi atanmasına rağmen 2 yıldır öğretime başlayamayan M.Ü. Tıp Fakültesi’ne sevindirici haber Sağlık Bakanlığı’ndan geldi;
Bakanlık, staj amacıyla devlet hastanesinin kullanımına onay verdi.
Tabi fazla da sevinmeyelim… Çünkü YÖK, üniversitenin 2009-2010 öğretim yılına 15 öğrenci alabilmek için medikososyal bölümünü klinikler haline getirmesini yeterli bulmamıştı. YÖK, şimdi Devlet Hastanesi’nin kullanımını da yetersiz bulabilir!
Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurettin Demir de “Dersliklerimiz ve fiziki şartlarımız hazır. Öğrencilerimizin staj yapmasıyla ilgili sorunu devlet hastanesiyle yaptığımız protokolle çözdük. Mayıs ayında YÖK’ten gelecek haberi heyecan içinde bekliyoruz.” diyor.
Ne diyelim, inşallah…
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets