“Muğla’ya ihanet ediliyor” (2) - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

“Muğla’ya ihanet ediliyor” (2)

Bu haber 23 Mart 2010 - 0:00 'de eklendi ve 740 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Belediyesi’nin siparişi ile ODTÜ tarafından hazırlanan rapor “bilimsel” bir rapor.
Rapor, Muğla Üniversitesi’nin, AKP’li Muğla Milletvekillerinin ve Muğla Belediyesinin beklentisi dışında bir “çözüm” koydu önümüze.
Belediye Başkanı Osman Gürün, “Bilime saygılıyız” diyor.
Bir bilim yuvası olan Muğla Üniversitesi o bilimsel raporu dikkate almıyor!
Biri doktor, biri profesör olan AKP Milletvekilleri Dr. Mehmet Nil Hıdır ve Prof. Dr. Yüksel Özden raporu görmezden geliyor!
xx xx xx
AKP Milletvekilleri raporu elbette tamamen görmezden gelmiyorlar.
Rapora göre; Karadağ’da Sağlık Bakanlığı yeni bir hastane yaparsa ve mevcut hastane kapatılırsa, hastane etrafında yapılanan, gelişen ekonomi telafisi, tamiri güç biçimde çökecek!..
Bu noktada Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden, “Karadağ” diye ısrarcı olup, “Muğla’ya iki hastane fazla, yeni hastane üniversite tarafından da kullanılır” dese de, Milletvekili Dr. Mehmet Nilhıdır kendisi de sağlıkçı olduğu için mi bilmem daha akılcı davranıyor.
Dr. Nil Hıdır, Tıp Fakültesi’nin kendi hastanesine sahip olmasını savunarak, “Muğla Belediyesi, Sağlık Meslek Yüksek Okulu’nun üniversite yerleşkesine taşınmasından sonra geride kalacak alana 4 değil, 5 kat inşaat ruhsatı verirse yeni bir hastane yapmak yerine mevcudu neden ihya etmeyelim.” diyor.
Belediye Başkanı Osman Gürün kalkıp, “Muğla Devlet Hastanesi’ne 5 kat veriyorum.” dese, AKP’li milletvekilleri ne yaparlar, doğrusu çok merak ediyorum!…
xx xx xx
ODTÜ Raporu’nda Karadağ’da yeni bir hastane şehir plancılığına aykırı ve masraflı bulunmanın yanında, şehir ekonomisine zarar verici bulunurken, Tıp Fakültesi Hastanesi’nin de yüzlerce çam ağacının kesileceği ormanlık alana değil, üniversite yerleşkesinin içinde kalan eski BESYO binasının yerinde (Bölge Trafik Müdürlüğü’nün karşısında Marmaris-Muğla-Denizli kavşağı) yapılmasını uygun buluyor.
Ama, Üniversite yönetimi de “Hayır, ben hastaneyi yerleşkenin karşısındaki Karadağ’a yapamazsam, yine yerleşke içindeki Kötekli Mezarlığı’nın altındaki alana yaparım” diye tavrını koyuyor!
ODTÜ Raporu ise, Karadağ’da olduğu gibi üniversite yerleşkesi içinde de yüzlerce çam ağacı kesilerek hastane yapılmasını bir eğitim kurumuna haklı olarak yakıştıramıyor. “Üstelik daha masraflı olacaktır” diyor.
xx xx xx
Anlayacağınız olan Muğla’ya oluyor!..
Kuruluşu iki yıl önce gerçekleşen M.Ü. Tıp Fakültesi’nin Dekanı dahil 10 öğretim üyesi iş başı yaptı, ama hala ortada ne fakülte ne de fakültenin öğrencisi var. AKP Muğla Milletvekilleri ile Muğla Belediyesi’nin uzlaşma sağlayamamaları ve üniversite yönetiminin yer seçimindeki anlamsız direnmesi nedeniyle geçen yıl 15 öğrenci alacağını duyuran Fakülte o öğrencileri alamadığı gibi morfoloji ve fakülte hastanesi temeli de atılamıyor…
Ama Muğlalı bunun hesabını gün gelir; Belediye Başkanı Osman Gürün ile Milletvekilleri Dr. Mehmet Nilhıdır ve Prof. Dr. Yüksel Özden’den sandıkta; fakülte hastane beklerken, rektörlük binasının üçüncüsünü yapan ve Tıp Fakültesinin morfoloji ve hastane binalarını geciktiren Üniversite Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik’ten de hukuk hesap sorar…
xx xx xx
Fethiyeli ve dolayısıyla Muğlalı olduğu için büyük bir fedakârlık göstererek, düzenini bozup Muğla Tıp Fakültesi Dekanlığını kabul edip, oturduğu yerden iki yıldır aldığı maaşın rahatsızlığını duyan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurettin Demir “ Muğla Tıp Fakültesi’ne sahip olduğu halde, fakültenin öğrenci kabul edip, faaliyete geçirilememesi Muğla’ya büyük bir ihanettir. Muğla Tıp Fakültesi için ben dahil 10 öğretim üyesi atadılar. 2 yıldır oturduğumuz yerden maaş alıyoruz. Anlamsız nedenlerle öğrenci alamıyoruz. Muğla halkının tıp fakültesine sahip çıkması gerekli” diyor.
Hocam haklı, ama Muğla’nın meslek odaları kılını kıpırdatmıyorlar, Muğlalı ne yapsın?!!
xx xx xx
Beyler kendinize gelin…
Muğla tarihine “Tıp Fakültesi kuruluşu gerçekleştiği halde, açılmadan kapanmasına neden olan kişiler” olarak geçmek üzeresiniz!
Rektör hocam, rektörlük süreniz doluyor. Gelin giderayak, kolaylaştırıcı olun da şu büyük hizmetin altına imzanızı atın.
Sevgili Başkanım, sevgili milletvekillerim sizlerin süreniz de doluyor. Bir daha ya seçilirsiniz ya seçilmezsiniz…
Gelin ardınızda sizden söz ettirecek Tıp Fakültesi’ni Muğla’ya kazandıranlar olun…
Çok mu zor?!!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets