“Muğla’nın Estetiği önemli” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

“Muğla’nın Estetiği önemli”

Bu haber 16 Mart 2010 - 0:00 'de eklendi ve 834 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Evet, Muğla’nın estetiği önemli…
Bunu Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Mimarlar Odası Muğla Şubesi’nin yeni yönetim kurulunun kendisini ziyaretinde söylemiş. “Muğla’nın estetiği önemli” demiş.
Nereninki değil ki?!!
Başkan Gürün’ün bu sözleri bana Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın daha önce iki yerde yaptığı konuşmayı anımsattı.
Birisi, Ortaca’da Özel Yücelen Hastanesi’nin açılışı, öteki de Muğla merkezde Mimarlar Odası’nın “Mimarlık Haftası”nda Muğla Belediyesi Konakaltı Kültür Merkezi’nde düzenlediği panel…
xx xx xx
Vali Dr. Altıparmak, Ortaca’da yaptığı konuşmada, Dalaman Çukuru’ndaki (Dalaman, Köyceğiz, Ortaca) belediye başkanlarına, kaymakamlara karayolları üzerindeki görüntü kirliliğini ortadan kaldırmaları çağrısında bulunmuştu.
Bana göre bu çağrı, tüm belediye başkanlarımız ve kaymakamlarımız için geçerli idi…
Valiliğin başlattığı uygulama ile karayolları üzerindeki tabela kirliliği ortadan kaldırılıyor. Mahkumlar tarafından karayollarının temizliği sağlanıyor. Motorlu araçların atıklarını karayolu üzerindeki belediyelerin oluşturduğu noktalara bırakmaları sağlanmaya çalışıyor.
Yeter mi?
Yetmez…
Hala Muğla-Yatağan arasındaki bazı (ki çoklar) mermer tesislerinin yarattığı görüntü kirliliğini giderici peyzaj düzenlemesi tamamlanabilmiş değil… Karayolları üzerindeki yerleşmelerde yapıların hemen hepsi ya sıvasız, sıvalı ile boyasız. Çoğunun bahçe duvarı yok. Gübre yığınları orta yerde duruyor. Yer yer moloz atıkları…
Bir de karayolları üzerinde seyyar satıcılar (özellikle arı ürünü satanlar) bir düzene kavuşturulamadığı gibi, mezarlıklarımız düzensiz, duble yolların refüjler gerçek anlamda yeşillendirmeden uzaklar…
Yakışıyor mu Türkiye Turizmi’nin üç armadasından biri Muğla’ya?
xx xx xx
Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Mimarlık Haftası’nda yaptığı konuşmada da, yerel yönetimlere “Estetik Kurul” oluşturmaları çağrısında bulunmuştu.
Ben o günden beri bir tek belediyemizin çıkıp “Estetik Kurul” oluşturduğunu görmedim, duymadım…
Mimarlık Haftası’nda yapılan o söyleşide belediye başkanlarımız yoktu, ama Muğla Belediye Başkanı Op. Dr. Osman Gürün vardı. Kendisini tanıdığım kadarıyla, Muğla’da il genelinde “Estetik Kurul” oluşturabilecek anlayış ve birikime sahip sayılı belediye başkanlarımızdan biridir, ama…
xx xx xx
Muğla Mimarlar Odası yeni yönetimi Belediye Başkanı Osman Gürün’ü ziyaretlerinde belediyeyle birlikte çalışmak ve sorunlara birlikte çözüm üretmek istediklerini söylemişler. Mimarlar Odası Muğla Şube Başkanı Ertuğrul Aladağ, Muğla’nın restorasyonda (yenileme) önde olduğunu, modern yapılarda ise geride kaldıklarını kaydetmiş. Başkan Gürün, kentin estetiğinin önemli olduğunu belirtmiş. Aladağ ise şunları söylemiş:
“Modern yapılarda tek düzelik var. Örneğin teras çatı sistemi serbest bırakılmalı. Böylece klima, güneş enerjisi ve antenlerin oluşturduğu kötü görüntü ortadan kalkacak. Modern yapıların sorgulanmasını istiyoruz. Biz üzüm yemek istiyoruz. Oda faaliyetleri içinde belediyelerle birlikte çalışmak istiyoruz. Komisyonlar kurduk, projeler hazırladık. Günümüz mimarisinin iyi örneklerini göstermek istiyoruz, ancak bazı kurallar önümüzü tıkıyor. Bu konularda destek bekliyoruz”
Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün de mevzuat ve hukuk çerçevesinde mimarlara destek vereceklerini söylemiş. “Sorunlarınızı, istek ve çözüm önerilerini bize getirin. Birlikte çözüm yolları üretelim.” demiş!
Anlayamadım. Mimarların belediye desteğine mi, belediyelerin Mimarlar Odası desteğine mi ihtiyacı var?!!
xx xx xx
Nasıl oluyorsa, bazı mimarların vatandaşla belediyeyi karşı karşıya getirdiğini öne süren Başkan Gürün, “Mimarlar müşterilerinin isteklerini karşılamak için belediyeyi suçluyor. Belediyeyle vatandaş karşı karşıya geliyor. Modern tarzda estetik kurulu oluşturulmalı. Kentin estetiğine önem veriyoruz. Modern binalarda yeni düzenlemeler yapılabilir. Bize öneri getirirseniz biz de destekleriz” diye devam etmiş.
Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Mimarlık Haftası’nda yaptığı konuşmada da, yerel yönetimlere “Estetik Kurul” oluşturmaları çağrısında bulunurken şöyle demişti:
“Mevzuatta yok, ama belediyeler isterlerse estetik kurul oluşturabilirler. Mevzuatta bu konuda engel de yok.”
Ey belediye başkanları gelin şu “Estetik Kurul”ları oluşturun.
Türkiye Turizmi’nin üç armadasından biri olan Muğla’ya bu yakışır…
Mimarlar Odası Muğla Şubesi ve yeni başkanı Restoratör Y. Mimar Ertuğrul Aladağ ve yönetimdeki arkadaşları meslekte rüştünü ispat etmiş meslek insanları.
Yararlanın onlardan…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets