Hayaller nono teknoloji ile gerçekleşecek - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Hayaller nono teknoloji ile gerçekleşecek

Bu haber 01 Mart 2010 - 0:00 'de eklendi ve 981 views kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşek
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Bütün iş yürekte, diye geçmişte yazılar yazmıştım.. Hantal, eylemsiz, motivasyonsuz hallerimizin, kurum kültürleri haline geldiğini ve günü kurtarıcı, miskin hallere düştüğümüzü belirtmiştim.
Dinamizmin, kanımıza akması gerekliliğini vurgulamıştım…
Dünya da bazı uluslar hızla gelişiyorlar.. İnsanlarına daha yaşanılır, insanı değerlerin olduğu ortam yaratıp, toplumlarına değerler yüklüyorlar…
Bizim neyimiz eksik ki, demek geliyor içimden…
En güzel coğrafya da; en güzel iklimi olan cennet köşedeyiz. Uygarlıklara beşiklik etmiş topraklardayız… Denizi, güneşi, dağı, taşı ile hoşluklar diyarındayız… Sadece biraz daha fazla çalışmaya, üretmeye, gelişmeye ve büyük düşünmeye ihtiyacımız var…
Gelişmemiz içinde bilime ve bilimsel çalışma yapmaya ihtiyacımız gidermemiz şart..
Bilim terimini çok işitiriz.
Bilim nedir derseniz de;
İnsanlığın daha konforlu koşullara ulaşmasında, yeni olgular bulunmasına ve yeni şeyler öğrenilmesine, keşfedilmesini sağlayan olgudur..
İnsanların atılmış temelleri vardır.. İlk 6 Yaş da çocuklarda yaptığınız temel taşları çok önemlidir.. Binaların da temelleri var. Her şeyin temeli olur da bilimde olmaz mı?…
Bilimin temellerinde ise azim var, beceri var, büyük düşünme var, gelişim var, dinamizm var, sanat var, okumak var, yani her güzel olan şeyler var..
Asırlardır insanoğlunun Dünya ve evrendeki yaşama duyduğu merak, yeni keşifleri ile yaşam standartlarını sürekli yükselten gelişmeleri meydana getirmiştir…
Bugün ise bilimin gelişmeleri sonucunda gelecek için ümit vaat eden bir konu olan nanoteknoloji çığır aşmakta..
Nanoteknoloji, metrenin bir milyar da biri, yani nanometre büyüklüğünde boyutlarla uğraşan bir teknoloji olarak tanıtılıyor.. Anlaşılır baza indirgersek, atomlar boyutunda yapılan çalışmalar…
Nanoteknoloji maddeyi atomik ve moleküler seviyede kontrol etme bilimidir. Genel olarak 100 nm ve daha küçük boyutta malzeme ve aygıt geliştirmekle ilgilidir. Bilinen moleküllere yeni atom ve moleküller ekleyerek işlevsel duruma getirilir… Yani atomlarla oynama sanatı..
Ekonomistler nanoteknolojinin yeni bir sanayi ve bilgi devrimi olarak 21. yüzyıla damgasını vuracağını inanıyorlar..
Yakın bir gelecekte, bir ülkenin nanoteknolojideki seviyesi o ülkenin gücünün bir göstergesi olabilecektir.. 2025 yılına kadar gelişimini tamamlaması ve hayatımızın her alanına girmesi beklenmektedir..
Neden Nanoteknoloji derseniz?
Kozmetik, tıp, enerji ve savunma sanayi başta olmak üzere bütün alanlarda kullanılan malzemenin yapımına yeni teknoloji getiren nanoteknoloji, çığır açıyor.. Örneğin nanoteknolojiyle, çelikten daha hafif ama daha dayanıklı ve malzeme üretilebiliyor.
Ya da insan vücudunda istenen yere gidebilen mikroskobik boyutta robotlar üretilebiliyor.
Yakın bir tarihte bir bakanımız bir gösteri yapmıştı.. Bir bardak çayı takım elbisesinin üzerine dökerek herkesi şaşkına çevirmişti.. Fakat elbisesinin üzerinde hiçbir iz kalmamıştı.Çünkü nanoteknoloji ile üretilmiş bir elbise idi..
İleride kirlenme ve yıkama gibi sorunlar ortadan kalkacak gibi gözüküyor…
Nano teknoloji kullanılarak depreme dayanıklı çimento da yapılabiliyor..
Çevre temizliği yönünden de nanoteknoloji önemlidir. Çünkü çevre kirliliği yapan ürünler, bir başka deyimle atık üretimi de bu teknoloji sayesinde önlenebilecektir.
Nanoteknoloji bir çok bilim dalını kapsamasına karşın, tıp alanında oldukça çarpıcı gelişmelere imkan tanıyacaktır..
Bu teknoloji ile uğraşanların belirttiklerine göre, gelecekte mikroskobik robotlar vücudun dolaşım sistemine girerek hücre seviyesinde onarım yapıp hastalıkları tedavi edecekler..
Nano algılayıcılar insan vücudundaki hastalıkları çok önceden saptayarak erken tedavi olanağı tanıyacaklar.. Nanoteknolojik üretimli ilaçlar direk hasta bölgeye gidip, etkisini gösterecek..
Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezide sürekli araştırma içinde ve en son görünmezlik pelerinini bulmuştu..
Bütçesi ayrılmış ve bilim yapan, araştırma merkezlerine her şeyden çok ihtiyacımız var..
Sonuç olarak, nanoteknoloji, insanlığa hayallerin ötesinde imkanlar sunacak. Ve altın çağ olarak insanlığın yaşamında yer alacak gibi gözüküyor….

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets