Turizm metni yarışması... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Turizm metni yarışması…

Bu haber 26 Şubat 2010 - 0:00 'de eklendi ve 1.078 views kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşek
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

İlimizde de çok anlamlı çalışmalar da yapılmakta.. Bu çalışmaları gündeme taşımak ve destek olmak gerekli diye düşünüyorum..
İlimizde ki çok değerli akademisyenlerimiz, baş başa verip, MUĞLA METİN BİLİM ENSTİTÜSÜ DERNEĞİ’ni kurdular..
Sonrasında da boş durmuyorlar…
Muğla’yı gezerek, görerek, dokunarak okumak gerçeğinden yola çıkarak;
Muğla’da tarihi geçmişi olan her şeyi, bir metin olarak değerlendirip, buraları gezip, yazılı metin haline getirme çabaları, ilimiz için farkındalık yaratacak çok anlamlı çalışmalar…
Muğla’nın tarihini, mimarisini, turizmini tanımaya, tanıtmaya çalışmak; emeği bir kitapta toplamak ve Muğla Turizmi için çok değerli bir kaynağı ortaya koyabilmek, süper yani!
Diğer anlamlı çabaları da, TURİZM METNİ YARIŞMASI…
Bu güzel çabalara bizler nasıl destek olabiliriz?
Sorgulamamız lazım.. Neler yapabiliriz, derken Enstitünün Kurucu Başkanı Sayın Yrd. Doç. Ümral Deveci’nin, bu yarışmanın varlığının duyurulmasında basına çok iş düşmekte demişti. (yerel basından öğrendim)
Ben, bu mesajdan önce yazmaya karar vermiştim. Ancak fırsatım olmamıştı..
Yeni fırsatım oldu. Duyuruda ufakta olsa, bir katkım olursa ne ala bana…
Lütfen! TURİZM METNİ YARIŞMASI’na katılınız..
Bu yarışmayı, Metinbilim Enstitüsü Derneği ve Muğla Valiliği birlikte düzenliyor..
Muğla ili için hem dil ve içerik, hem de ifade ediliş açısından etkili metinlerden oluşan turizm rehberi hazırlamayı amaçlayan bir yarışma..
Rehber kitapta yer alacak metinlerin Muğla’nın belli başlı mekânlarını kabaca tarif eden ya da (coğrafi, ekonomik vs) koordinatlarını veren değil, okuyanın “burayı mutlaka ziyaret etmeli, görmeliyim.” duygusunu tahrik eden; insan sıcaklığının hissedildiği, samimi ve öykü tadında metinler olmasına özellikle dikkat edilerek hazırlanması belirtilmekte..
Bu bağlamda hazırlanacak kitap, bir yandan ‘rehber kitabı’ fonksiyonunu yerine getirirken bir yandan da onun bir adım ötesinde; Muğla’yı ruhuyla ve bu ruhu oluşturan, bu ruh tarafından oluşturulmuş çeşitli doğal ya da yapay (mimarisi vs.) güzellikleriyle hem yerli hem de yabancı ziyaretçilere tanıtacak bir kitap olacağı üstüne basılarak belirtilmekte…
Konusu ise, Muğla’yı fiziksel olarak yansıttığı gibi onun ruh öykülerini, yaşama biçim ve alışkanlıklarını da içinde barındıran çeşitli doğal ve mimari yapılarının turizm amaçlı tanıtımı olacak…
Bu bağlamda, sözgelimi Arasta, Camiler, Saatli Kule, Şemsi Ana Çeşmesi vs gibi mimari ve tarihi değeri olan eserler, Saburhane, Eski Muğla, nitelikli sokaklar, Pazar yeri, Gölcüklü Yağcılar Hanı gibi pratik ekonomik ve geleneksel hayatın şekillendiği mekânlar, insan sıcaklığı da içine konulmak üzere, resimlerle desteklenerek anlatılabilir denmekte…
Yarışma için ayrıntılı bilgiyi, Muğla Valiliği sitesinden ve Metinbilim Enstitüsü Derneği’nden öğrenebilirsiniz..
Rehber kitapta yer alacak metinlerin, okuyan kişide yüreğinin ve aklının kalacağı şekilde anlatılmalı ve buraları görmek için de güçlü bir dürtü yaratmalı deniliyor..
Hadi kolay gelsin…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets