Başka Muğla var mı? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Başka Muğla var mı?

Bu haber 26 Şubat 2010 - 0:00 'de eklendi ve 1.129 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bodrum’un en çok tıklanan internet gazetesi Bodrum Haber Merkezi (BHA) nde “Ekonomik geleceğimizi birlikte planlayalım” başlığı dikkatimi çekti.
Nerenin ekonomik geleceği?
Kimler planlamak istiyor?
Yanıtları, 23 Şubat 2010 tarihli haberin spotundan alalım:
“BODTO Paydaş Çalıştayı, Muğla Milletvekilleri, Parti İlçe Başkanları, Muğla Odaları Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının yetkilileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve Bodrum Ticaret Odası üyelerinin katılımı ile Dedeman Otel’de yapıldı.”
xx xx xx
Haberi okuyanca, “Neden Bodrum’un ekonomik geleceği?” demedim, ama “Neden Muğla’da değil” demekten kendimi alamadım.
Bodrum Ticaret Odası (BODTO) hep örnek çalışmalara imza atıyor.
Yıllar önce bir yazımda, “Nerede Bodrum’un Mindos Gazozları, nerede Muğla’nın Yılmaz Şarapları?” diye sorgulamada bulunmuştum.
Çok geçmedi. Bodrum’un başarılı Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, bir avuç “Bodrum sevdalısını” harekete geçirip, adı çocukluğumda keyifle içtiğimiz “Mindos Gazozu” olmadı, ama Bodrum’un ünlü mandalinasından “Bodrum Gazozu”nun üretilmesini ve marketlerde yerini almasını sağladığı gibi, turistik tesis ve ikinci konut yapılaşmasına yenik düşen “Mandalina bahçelerinin” yeniden hayat bulmasını sağladı…
Biz hala çocukluğumun Muğla’sının “şaraphanelerini” hayata geçiremedik!
xx xx xx
Bodrum’un mandalina gazozunu Muğla’da pazarlayan bir toptancı olmalı ki, o gazozu Ankaralının Kahvesi’nde içiyoruz.
Gönül ister ki, Bodrum Gazozu’nu Muğla’nın tüm kahvelerinde, kafelerinde, pastanelerinde, barlarında, restoranlarında içebilelim. Tüm marketlerde, büfelerde bulabilelim…
Bunun olabilmesi için o mekanlarda ısrarla “Bodrum Gazozu” istemeliyiz! Kendi gazozumuzu, yerli olanı tüketmeliyiz.
Tükettiğimiz tüm yiyecek ve içecekleri üretenler yanlarında kaç Muğla’lıyı çalıştırıyorlar ki!…
xx xx xx
Şovenlikse şovenlik…
Kendi damacana suyumuzu, kendi sodamızı “Gökova Maden Suyu” tüketmeliyiz…
Turistik tesislerde, Muğla’nın etini, otunu, üzümünü, narenciyesini, elmasını yedirip, üzüm suyunu, narenciye suyunu içirebilmeliyim. Kahvaltıda turistin önüne kendi sütümü, yoğurdumu, peynirimi, sucuğumu, yumurtamı, balımı, pekmezimi koyabilmeliyim. “Heredot ta bunu içerdi”, deyip kendi şarabımı sunabilmeliyim…
Ama…
xx xx xx
“Ekonomik Geleceğimizi Birlikte Planlayalım” ilkesi ile hareket ederek, Bodrum Yarımadası için ekonomik refaha gidecek yolda stratejileri belirlemek amacı ile BODTO tarafından hazırlanan toplantıya katılım oldukça yüksek olmuş.
Muğla CHP Milletvekili ve MYK üyesi Fevzi Topuz, AKP Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nil Hıdır, Bodrum CHP İlçe Başkanı Durmuş Ali Öztürk, Bodrum AKP İlçe Başkanı Yılmaz Algül, Bodrum DP İlçe Başkanı Beyler Koca, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi temsilcisi, Marmaris Ticaret Odası temsilcileri, STÖ Yönetici ve temsilcileri, işletme sahipleri ve üst düzey yöneticiler katılmış.
“Neden Bodrum’da?” demiyorum, ama “Neden Muğla’da da değil” demeden edemiyorum.
Bodrum Ticaret Odası’nın becerdiğini, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası neden becermiyor?!!
Neden Bodrum’da yapılan Muğla il genelinde yapılamıyor?
Bodrum’un yaptığını yapmaya Muğla ilinin de ihtiyacı var…
xx xx xx
Toplantının açılış konuşmasını yaparken, BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon “Başka Bodrum yok” demiş.
Elbette yok.
Başka Muğla var mı?
BODTO Paydaş Çalıştayı’nı hazırlayan ve sunan TOBB Sürekli Eğitim Merkezi’nden Prof. Fuat Önder, “Odamızın ileride ‘Startejik Yönetime’ geçebilen, stratejik düşünebilen ve stratejik senaryolar üretebilen personeli ile birlikte yöresel olarak daha iyi hizmet verebilen, tüm paydaşları ile birlikte projeler üretebilen bir Ticaret Odası haline gelmesi amaçlanmıştır” demiş.
‘Stratejik yönetime’ Muğla Ticaret ve Sanayi Odası neden geçemiyor?
Neden, bu “amaç” Muğla’daki tüm odalarımız için aynı anda ortaya konamıyor?
BODTO çalışanları ile hepsini birlikte “eğitmek” zor mu?
xx xx xx
Aslında Bodrum’da yapılanın bir benzeri daha önce Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa tarafından (o zaman Dış Ticaret Genel Müdürü idi) Muğla Üniversitesi’nde Muğla Valiliği’nin ev sahipliğinde “il genelini kapsayan bir düzeyde” yapılmıştı.
Bodrumlular arkasını getirebilirler mi bilemiyorum, ama Muğla arkasını getirdi, diyemiyorum!
Bodrum’daki çalıştayın sonunda ortaya ne çıktı bilmiyoruz. Haberde yoktu.
Muğla’da sinerjiye (görevdeşlik), birlikteliğe, koordinasyona ihtiyaç olduğu ortaya çıkmıştı.
Bodrum’da da böyle olmuştur.
Muğla’nın da, Marmaris’in de, Fethiye’nin de; tüm Muğla ilinin buna; sinerjiye, birlikteliğe, koordinasyona ve hepsinden önemlisi ‘ortak akla’ ihtiyacı var.
Neden sağlayamıyoruz?!!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets