Vergi Haftası’nı kutlarken... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Vergi Haftası’nı kutlarken…

Bu haber 24 Şubat 2010 - 0:00 'de eklendi ve 765 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dünkü yazımda, Hamle’nin kuruluş yıldönümünü bahane ederek, şirketlerin, kurumların “ömrüne” değinmeye çalıştım, ama değinemedim. Köşem Hamle’ye ancak yetti.
Bilim çevrelerine göre insanların ömürleri uzuyor. İktisat çevrelerine göre de şirketlerin, kurumların ömürleri kısalıyor.
Ayakta kalabilene aşk olsun…
xx xx xx
19 Şubat 2010 tarihli yazım üzerine MHP Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergün’den e posta aldım. “Muğla’da tehlike çanları çalıyor” başlıklı yazımda, ANKA Ajansı’nın İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (İSMMO) verilerine dayalı haberine göre, ihracatı ve kişi başı milli geliri ile Türkiye’nin 20 ülke arasında yer almasına rağmen, işsizliği önlemede yol alamadığını belirtmiştim. Buna rağmen 20 ilde ‘tehlike çanları çaldığını’ vurgularken, Muğla’nın da o 20 ilin içinde yer aldığına dikkati çekmiştim.
Milletvekili Prof. Dr. Ergün de, e postasında, Muğla ile ilgili başka rakamlar göndermiş. Rakamlar devletin resmi rakamları ve oldukça ürkütücü…
Milletvekili Ergün, “Ekonomik krizden Muğla böyle etkilendiyse diğer illerin halini siz düşünün.” diyor.
xx xx xx
Milletvekili Prof. Dr. Ergün’ün ilgili bakanlıktan alıp gönderdiği Muğla ile ilgili rakamlar çok. Bir alandakileri vereyim:
2008 yılında Muğla ilinde tahakkuk eden vergi rakamı 1.203. 914. 000; tahsilat rakamı ise 900.161.000 iken vergi tahakkuk oranı % 74. 74.
2009 yılında ise Muğla ilinde tahakkuk eden vergi 1.273.827. 000; tahsilât rakamı 911. 079. 000 ve tahakkuk oranı % 71. 52.
Yükselme değil, düşüş var…
Milletvekili Prof. Dr. Ergün’ün e postasını aldığım gün, Valilikten ve Muğla Vergi Dairesi Başkanlığı’ndan basın açıklaması geldi.
Muğla Vergi Dairesi Başkanlığı, Vergi Haftası nedeniyle açıklamada bulunmuş. Bu açıklamanın üzerinde ayrıca duralım.
Valilikten yapılan açıklamada da, Muğla’da, 2009 yılı içinde 10 bin 347 yeni iş yerinin açılmasına karşın, 6 bin 631 iş yerinin de faaliyetine son verdiği belirtildi.
Bu iyi bir şey mi?
Muğla’da, 2009 yılı içinde 10 bin 347 yeni iş yerinin açılması elbette iyi.
Aynı yıl 6 bin 631 iş yerinin de faaliyetine son vermesine ne demeli?!!
Milletvekili Prof. Dr. Ergün’ün gönderdiği rakamlara baktığımızda, Muğla ilinde zorunlu sigortalı sayısı 2008’de; 150 bin 323 iken 2009’da; 131 bin 213 kişiye düştüğünü görüyoruz.
Ben ekonomist değilim, ama bunun tercümesinin Muğla’da ekonominin daraldığı, işsizliğin arttığıdır…
xx xx xx
Rakamlar yalan söylemez.
Ama rakamları istediğiniz şekilde okuyabilirsiniz!
Görünen o ki, İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nın (İSMMO) verileri doğru.
Demek ki Muğla’da tehlike çanları çalıyor!
xx xx xx
Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, basında yer alan iş yeri kapatma haberleri üzerine, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla, Muğla Vergi Dairesi Başkanlığı kayıtları doğrultusunda bir açıklamada bulunmuş.
“İş yeri kapatma” haberlerine göre; Muğla’da KOBİ’ler isyanda…
Muğla’da 2009 yılında bin 971 işletme kepenk indirdi. Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız, hükümete ‘acil tedbir’ çağrısı yaparak, “Perişan durumdayız” diye dert yandı.
Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın, Muğla Vergi Dairesi Başkanlığı kayıtları doğrultusunda yaptığı açıklamada ise, 6 bin 631 iş yerinin de faaliyetine son verdiğini görüyoruz. Ayrıca 105 iş yeri de tasfiye durumuna girmiş.
Esnaf Odası rakamlarının üzerine, Ticaret Odalarının rakamları konduğunda gerçek ortaya çıkar. Muhtemelen o zaman ortaya çıkan rakamlarla Muğla Vergi Dairesi Başkanlığı rakamları denk düşebilir…
xx xx xx
Valilik tarafından bu konuda neden açıklama gereği duyuldu bilemiyorum.
Muğla’da 2009’da 6 bin 631 iş yeri kapandı ve 105 iş yeri de tasfiye durumuna geldi, ama 10 bin 347 yeni iş yeri de açıldı denilmek istenmiş olabilir.
Ama bir önceki yılın rakamlarına bakıp karşılaştırma yapmak gerekir. Valilik açıklamasında bir önceki yılın rakamları yok.
Doğrusu o rakamlara bakmaya da gerek yok. Gidin Zihni Derin İş Merkezi’ne bakın… Şöyle bir şehir merkezini, Arasta’yı dolaşın…
Gerçek ortada;
Muğla’da tehlike çanları çalıyor…
Vergi Haftası kutlamaları geçen pazartesi günü başladı.
Hafta vesilesi ile çalan çanlara kulak vermede, irdelemede yarar var.
Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergün’ün gönderdiği e postanın üzerinde ayrıca duracağız, yarın Vergi Haftası ile ilgili devam edelim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets