Muğla’da tehlike çanları çalıyor! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla’da tehlike çanları çalıyor!

Bu haber 19 Şubat 2010 - 0:00 'de eklendi ve 851 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Türkiye’nin 20 ilinde tehlike çanları çalıyormuş.
ANKA Ajansı’nın haberine göre, bu 20 ilin içinde Muğla’da var.
Haberi okurken, Küresel Ekonomik Kriz’in Türkiye’nin kapısına dayandığı günlerde Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın Muğla’daki bankaların müdürlerini bir araya getirdiği toplantıyı anımsadım.
O toplantıdan Muğla Ticaret ve Sanayi Odası yöneticilerinin beklentisi, bankaların Muğlalılara ticari kredi kullandırmada kolaylık göstermesi idi. Oda Başkanı Bülent Karakuş, o zaman Muğlalı tüccarın, esnafın bunu hak ettiğini söylüyordu. Buna ben de katılıyorum, ama Basel Kriterleri nedeniyle o ‘kolaylığın’ gösterilebildiğini de sanmıyorum!
O toplantıda Oda Başkanı Karakuş bir de “Muğla ekonomik krizden etkilenmedi” demişti. Ben de aynı toplantıda söz alarak, “Şu anda aramızda mermerciler yok. Eğer burada konuşulanları duyarlarsa, hepimizi döverler.” demiştim.
xx xx xx
Niyetim, ANKA Ajansı’nın haberine dayanıp, “Haklı çıktım” demek değil!
Haberi okurken, sadece Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın o toplantısını değil, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünü de anımsadım. Küresel Ekonomik Kriz ile ilgili, “Kriz Türkiye’yi teğet geçecek” demişti.
Habere bakıp, “Başbakan yanılmış.” demek mümkün.
Tabi Başbakan Erdoğan yanılmamış olabilir de.
Kriz Türkiye’yi gerçekten teğet geçmiş olabilir. Eğer öyleyse bu çok daha vahim.
Çünkü o zaman, “Türkiye’de ekonomi çok kötü yönetiliyor” veya “Türkiye’de ekonomi yönetilemiyor” demek gerek!
xx xx xx
Gelin şimdi bir de habere bakalım.
Habere göre, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) “Türkiye’nin Sıkışan Kentleri” başlıklı bir rapor hazırlamış. Rapor vahim ve düşündürücü.
Rapora göre, Türkiye, ihracatı, kişi başı milli geliri arttırsa da, dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında yer alsa da işsizliği önleme konusunda pek yol alamadı. Özellikle 20 ilde tehlike çanlarının çalmaya başladığına işaret ediliyor.
Ege, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yer alan Aydın, Denizli ve Muğla, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Siirt, Erzurum, Erzincan ve Bayburt, Samsun, Tokat, Çorum ve Amasya’da beş yıldır işgücü ve istihdam azalırken, işsizlik ise artış gösterdi.
Aydın, Denizli, Muğla…
Akıl alacak gibi değil!
xx xx xx
Habere ve haberin dayandığı İSMMMO Raporu’na göre, Ege’nin turizm ve sanayi kentleri Aydın, Denizli ve Muğla yeni istihdam yaratmak yerine mevcut istihdamı azalttı. Aralarında bir dönemin “Anadolu kaplanı” Denizli’nin de yer aldığı üç kent, 2004 yılında 945 bin kişiye istihdam sağlarken, 2008 sonunda bu rakam 897 bin kişiye indi. Üç kentte 2004 yılında 1 milyon 24 bin kişi olan işgücü ise 2008 yılında 1 milyon 5 bin kişiye geriledi. İstihdam edilenlerle işsizlerin toplamından oluşan işgücü gerileyince de 2004 yılında Ege’nin üç kentinde yüzde 7.7 olan işsizlik oranı yüzde 10.8’e, 78 bin olan işsiz sayısı da 108 bine yükseldi. Diğer bir ifadeyle söz konusu kentler beş yılda yeni istihdam yaratmak yerine mevcut istihdamı da koruyamamış oldu.
Bilemiyorum, bu durum Aydın, Denizli ve Muğla’nın birlikte kalkınması için kurulan Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) gündemine taşınır mı…
Taşınmasa da benim yerel yönetimlerimin ve Ticaret Odalarım ile Esnaf Odalarımın bir araya gelip, bir an önce bir “hal çaresi” bulmaları gerekiyor demeyeceğim, ama hiç değilse o “hal çaresi”nin arayışı içine girmelerinde yarar var…
xx xx xx
Dehşet verici ve düşündürücü haberde, İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, yaptığı değerlendirmede, kronik hale gelen işsizlik sorununun artık hakim olduğu bölgeyi genişlettiğine dikkat çekerek, “20 kentte de 4 yıldır, işgücü eriyor, istihdam azalıyor, işsizlik ise artıyor. Bu kentlerden biraz daha iyi durumda olanlar ise işgücü ve istihdamda kısmi bir artış olması. Ancak bu illerde de işsizliğin düşmediğini görüyoruz” demiş.
Elbette bu “sorun” için “Hükümetin sorunu, Hükümet çözsün” demek kolaylığını göstermek mümkün.
Ama bizlere de evlerimizin önünü süpürmek gibi bir görev düşüyor.
Sayın Milletvekilleri, sayın Belediye Başkanları ve çok sayın oda başkanları sizi de Muğlalıları da yoran şu kısır çekişmeleri bir yana bırakın da şu tehlike çanlarına kulak verin lütfen…
xx xx xx
Not: Bana bu yazıyı yazdıran haberi merak ediyorsanız, Google’ye girip, “Türkiye’nin 20 ilinde tehlike çanları çalıyor” yazmanız yeterli.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets