GEÇMİŞİ YOK SAYARAK YAŞAYAMAZSINIZ - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

GEÇMİŞİ YOK SAYARAK YAŞAYAMAZSINIZ

Bu haber 18 Şubat 2010 - 0:00 'de eklendi ve 737 views kez görüntülendi.
Avatar
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Şu sıra Muğla’ya bağlı ilçe merkezlerinde, hepimizi mutlu kılan bir dizi faaliyetler gözleniyor.
Aslında geç kalınmış bir girişim olmasına karşın, yine de duyarlılık gösterilmesini, ehveni şer olarak yorumlamak mümkün.
Zira gerçekten geç kalınmıştı.
Söz konusu tarihi yapılar, geçmişte nice önemli olayların yaşandığı, kimi zaman tarihi kararların alındığı mekanlardı.
Öyleyse asıl olan, bunları yaşatarak gelecek nesillere armağan etmek temel görevlerimizden olmalıydı.
Geçmişi yok sayamayacağınıza göre, her ne şartta olursa olsun, onların ayakta kalması sağlanmalıydı.
***
Şimdi ise ancak aklımız başımıza geldiği için mi, yoksa şartlar elvermediğinden mi kestiremiyorum, bazı yerleşim birimlerinin harekete geçtiği gözlüyoruz.
Özellikle konuya daha bir yakınlık gösteren Muğla merkez ile Milas ve Ula ilçeleri, kolları sıvamış vaziyette.
Diğer ilçe merkezleri ile beldeler benzer girişimlerde bulunsalar dahi kayda değer olan, adı geçen yerleşim birimlerinin girişimleri.
***
Milas Belediye Meclisi tarafından alınan bir karar gereği Çöllüoğlu Hanı başta olmak üzere tarihi değere haiz bir takım eski yapılar, valiliğin de katkılarıyla restorasyona tabi tutuluyor.
Hal böyle olunca bir soru aklımıza takılıyor.
Tarihi mekanlar itibariyle çok sayıda eski eserlere sahip Milas, niye bugüne değin harekete geçmedi?
Muhammet Tokat başkanlığındaki meclis bu tür bir yaklaşım içerisine girdiğine göre tek söyleyebileceğimiz, bugün daha bir duyarlılık gösterildiği.
Belki önceden de böyle bir girişim tasarlanmıştı.
Ne var ki tablo bu olunca, önceki dönemlerde görev üstlenenlerin alınganlık göstermesine gerek yok.
***
Tarihi yapıların restorasyona tabi tutulacağı şeklinde bir açıklama Ula İlçesine ait.
Bizatihi Belediye Başkanı Nadi Şenkal’ın açıklamalarına göre Kuvayı Milli Harekatının planlarının yapıldığı Hamza Bey Konağı ile Muammer Ağa Konağı, yakın bir süreçte, aslı bozulmadan restore edilecek.
Aslında bu tür restorasyon girişimlerinde bulunan beldelerimiz de var.
Öncülüğünü rahmetli Bozüyük Beldesi Belediye Başkanı Ahmet Yüksel’in yaptığı, daha sonra Yerkesik Belediyesi tarafından devam ettirilen benzer faaliyetler, takdirle karşılanan girişimler olarak görülmektedir.
***
Muğla merkez ilçeye gelinde.
Bu konuda daha bir duyarlılık göstererek, eski tarihi yapıları geleceğe taşımak isteyen günümüz Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün.
Kim ne derse desin, nasıl bir yaklaşım içerisinde olursa olsun onun eski eserleri yaşatma arzusu, bugün pek çok yapıtta kendini göstermektedir.
Bunun en belirgin örnekleri Kurşunlu Camii karşısındaki Kültür Merkezi, Şerif Efendiler Evi, Seki Başı Kadın Dinlenme Evi, Hacı Kadı Evi, Narin Hamamı ve de bugün yeniden restore edilerek belediye hizmet binası olarak kullanılmakta olan eski Adliye Binası.
Bütün bunlardan ayrı olarak ”tarihi arasta”nın bir baştan diğerine çatı onarımı ve cephe giydirmesi şeklinde yapılması kararı, daha bir önemli yaklaşım.
Tabi bütün bu eski yapıların restorasyonunda önemli ölçüde katkı veren valilik.
Şayet vali Dr. Ahmet Altıparmak bu denli duyarlılık göstermesiydi, tarihi Arastanın bütünüyle aslına uygun şekilde yenilenmesi, yakın süreçte pekte mümkün olmazdı.
Sonuçta Muğla merkez ilçe ile Milas ve Ula ilçeleri yanında Bozüyük ve Yerkesik Beldelerinin, eski eserleri koruyarak geleceğe taşıma düşüncesi, geçmişe sahip çıkmanın belirgin göstergesidir.
Geçmişi yok sayarak geleceğe uzanmak mümkün olmadığına göre bizlere düşen, böyle bir düşünceyle emek verenleri yürekten kutlamaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets