Fuar Alanı’nda konsensüs sağlamak - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Fuar Alanı’nda konsensüs sağlamak

Bu haber 15 Şubat 2010 - 0:00 'de eklendi ve 875 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla İl Özel İdaresi Bütçesi, İl Genel Meclisi’nin kararı ile belirlenen ve yine İl Genel Meclisi’nin kararları ile kullanılan biri bütçe. Adı üzerinde “Muğla ilinin bütçesi”…
Geçen hafta Muğla İl Genel Meclisi, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimi olan “Muğla Fuar Alanı” projesine Muğla İl Özel İdaresi’nin de ortak olması yönünde bir karar aldı.
Halihazır da MELSA (Muğla El Sanatları Anonim Şirketi), TOKTAŞ ve Bağyaka-Gökova Maden Suyu ortaklıkları bulunan Muğla İl Özel İdaresi’nin Muğla Fuar Alanı projesine ortak olmasında bir sakınca yok.
Ancak İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü, “Konsensüs” gerekir, diyor.
Doğru…
xx xx xx
Bu konuda “Muğla Fuar Alanı öncelikli mi?” başlıklı bir yazı yazmıştım.
O yazımda, Muğla İl Özel İdaresi’nin “Muğla Fuar Alanı”na ortaklığı ile ilgili İl Genel Meclisi’nde oybirliği ile alınan kararın ardından CHP’li İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü’nün yaptığı açıklamadan, bu köşeye şu alıntıyı yapmıştım:
“Artılarımız yer seçimi, ulaşım kolaylığı, alanın kesişme noktasında olması, şehirdeki aktörlerin konsensüs sağlaması, Muğla’nın GEKA yönetiminde olması ve kullanabileceği 5,5 milyon liranın bu alana harcanabilmesi…”
Bu alıntının ardından, GEKA (Güney Ege Kalkınma Ajansı) Muğla, Denizli ve Aydın’ı ‘ortak kalkınmaları’ için bir araya getiren Devlet destekli bir kalkınma ajansı olduğunu; GEKA’nın 2010 yılı bütçesi 20 milyon liranın üzerinde belirlendiğini belirterek, “Sanıyorum bu paradan 5.5 milyon lira Muğla için serbest bırakılmış. Bu para elbette Muğla Fuar Alanı için kullanılabilir. Tabi Muğla İli’nin; Muğla Fuar Alanı’ndan önce çözülmesi gereken sorunu, gerçekleştirilmesi gereken yatırımı yoksa; Unutmayalım ki, o 5.5 milyon;Muğla ili için serbest bırakılmış bir paradır!” demiştim.
xx xx xx
Yazım üzerine arayan Muğla İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü, düzeltmede bulundu. “O serbest bırakıldığını söylediğim para, 5.5 milyon lira Muğla için serbest bırakılmış bir para değil. O para GEKA’nın kendisi için serbest bırakılmış bir para. Bu para öncelikle GEKA çalışanlarının ve çalışmaların giderleri için kullanılacak. Biz o giderlerden kalanı kullanabiliriz. Yani o kalanı GEKA ortakları olarak Aydın ve Denizli ile birlikte kullanabilmek durumundayız. Muğla’nın payına belki 1 milyon lira kalır.” dedi.
Zeki Köylü ardından şöyle ekledi:
“Tabi bu paranın kullanımı için Muğla ilinin konsensüsü gerekir.”
xx xx xx
İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü’nün, söz konusu kararın ardından yaptığı açıklamada vurguladığı gibi, gerçekten de Muğla il merkezinde “Muğla Fuar Alanı” projesi, Muğla Belediyesi’nin Düğerek Yolu üzerindeki “Kültür” veya “Kongre” Merkezi’nden daha önemli. Keşke Muğla Belediyesi o merkeze harcadığı paralar ile bu Fuar Alanı’nı gerçekleştirseydi…
Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nin bulunduğu alan ile bitişiğindeki Kışla Parkın birleştirilmesiyle burada gerçekleştirilecek bir Fuar Alanı Muğla’ya, İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) nın İzmir’e yakıştığı kadar yakışırdı.
Şehir merkezinde Muğla ticari yaşamına önemli bir hareket ve ivme getirirdi…
Muğla’nın İzmir yönünden girişinde bir Fuar Alanı da ekonomiye hareket getirecektir…
Bu anlamda Muğla il merkezindeki aktörlerin konsensüsü var.
Ya ilçelerin veya Muğla ilinin konsensüsü?
xx xx xx
Muğla Fuar Alanı’nın Muğla il merkezi ekonomisine katkısı ilçeleri ne kadar ilgilendirir?
Ki, ben bu konuda yazdığım yazıda, “Acaba, GEKA’nın serbest bıraktığı para ile M.Ü. Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yapımına başlansa, Muğla’nın ekonomisine daha ciddi kaktı sağlanmış olur mu, diye sormadan da edemiyorum.” da demiştim.
Marmaris’in, Fethiye’nin, Bodrum’un, Milas’ın Ticaret Odaları ile ilçelerimizin belediye başkanlarının GEKA’nın serbest bıraktığı paradan Muğla’nın payına düşen ile Muğla Tıp Fakültesi’nin veya Hastanesi’nin temelinin atılmasına hayır diyeceklerini sanmıyorum.
Tıp Fakültesi’nde Muğla il geneli için bir “ortak fayda” var, ama Muğla Fuar Alanı için aynı faydanın olduğunu söylemek zor!
Adı üzerinde “Muğla Fuar Alanı”… Bu projenin altında Muğla il merkezi kalkacaktır. Tabi ilçelerimizden bu işi karlı görenler de çıkacaktır ve projeye ortak olacaklardır…
xx xx xx
İl Özel İdaresi nasıl ortak olacak?
Elbetten kendi parasından; bütçesinden ortak olacaktır.
Peki ne kadar para koyacaktır?
Bu sorunun yanıtını vermek için erken. Muğla Fuar Alanı’na “Dünya Fuarcılık Firması” yüzde 20 pay ile ortak olacakmış, ama bu projeye ne kadar harcama yapılacağı henüz belli değil. Görelim bakalım, ortaya ne maliyet çıkacak…
Ne demişler; soluğu yeten zurnacı olmuş… Muğla Belediyesi, Muğla İl Özel İdaresi soluğunun yettiği kadar ortak olacaktır.
Yeter ki “ortak akıl” ortaya konulabilsin, “ortak fayda” yakalanabilsin…
Noktayı, bu konuda daha önce yazdığım yazımı bitirirken dilediğim gibi koyalım:
Yine de dilerim başarılı olunur.
Allah utandırmasın

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets