Muğla İnsan Haklarının neresinde? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla İnsan Haklarının neresinde?

Bu haber 13 Şubat 2010 - 0:00 'de eklendi ve 1.009 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, 2009 yılı ‘insan hakları iddiası başvurularına ilişkin sayısal verileri yayınlamış.
İnsan Hakları Başkanlığı’na 2009 yılı içerisinde en fazla başvuru İzmir’den gelmiş.
İlginç.
İzmir’de insan hakları ihlallerinin öteki illere göre daha çok yaşanmasından mı, yoksa haklarını arama yollarını bilen, hak arama bilincine ulaşmış olan insanların en çok İzmir’de bulunmasından mı?!!
xx xx xx
İlçe İnsan Hakları Başkanlığı’na İzmir’de 353 kişi başvuruda bulunurken, İstanbul’da 234 kişi başvuruda bulunmuş.
Birden bir sıçrama olmuş, 190 başvuru ile Ağrı üçüncü sıraya, 182 başvuru ile da Adıyaman dördüncü sıraya oturmuş.
Muğla 144 başvuru ile beşinci sırada yer almış.
Haklarını bilme ve arama konusunda Muğla, Ağrı’dan, Adıyaman’dan daha mı geri.
Yoksa Muğla’da Ağrı’ya, Adıyaman’a göre insan hakları ihlali daha az, diye sevinmeli miyiz?!!
xx xx xx
Amasya, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Edirne, Elazığ, Hakkari, Nevşehir, Siirt, Sinop, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Zonguldak, Bayburt, Ardahan, Karabük, Osmaniye, Çankırı, Balıkesir ve Afyonkarahisar’dan ise hiç başvuru olmamış.
Bu illerin içinde bazı illerimiz var ki, adama “hayret” dedirtiyor…
Muğla’nın ardından Burdur, Şırnak, Gümüşhane’den birer; Gaziantep, Kars, Düzce ve Burdur’dan ikişer; Kocaeli, Yozgat, Isparta, Artvin ve Kilis illerinden dörder başvuru yapılmış.
Muğla’dan ise 144 başvuru…
xx xx xx
Başvuru sayılarına bakıp, en çok insan hakları ihlali şu şehirde, en az insan hakları ihlali bu şehirde demek mümkün mü?
Kesinlikle değil…
Örneğin Muğla’dan başvuruda bulunan 144 kişinin içinde ben yokum. Muğla sokaklarında yürümekte, kamu kurumlarının merdivenlerini aşmakta güçlük çekiyorum. Mesleğimi zor yapıyorum. Zaman zaman düşüyorum. Düşüp gözlüğümü kırdığım bile oluyor. Şükürler olsun şu ana kadar bir yerim kırılmadı. Ama her an bu da olabilir…
Neden başvuruda bulunayım?
Yaşadığım sorunlar ortadan kalkacak mı?!!
xx xx xx
Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı’nın açıkladığı rakamlar elbette ölçü olarak alınmamalı. Ama en çok hangi konularda başvuru yapılmış diye merak ederseniz, ülkemizdeki ihlaller veya halkımızın duyarlılıkları ile ilgili bir ipucu yakalamak mümkün.
İnsan Hakları Başkanlığı ile il ve ilçe insan hakları başkanlıklarına 2009 yılında yapılan başvurularda ilk sırada sağlık ve hasta hakkı, ikinci sırada tutuklu ve hükümlülerin hakkı, üçüncü sırada çevre ile ilgili iddialar yer almış.
2008 yılında ise şikayet edilen kurumlar sıralamasında belediye, sağlık kurumu, emniyet ilk üç sırada yer alırken 2009 yılında ise sağlık kurumu, özel sektör ve belediye diye üçlü öne çıkmış.
Rakamlar ne olursa olsun, başvuru ortalamaları gerçekten ülkemizi ve (tutuklu ve hükümlü haklarını bir kenara koyarsak) Muğla’yı ortaya koyuyor…
xx xx xx
Herkes bilmez, Muğla’da İnsan Hakları Derneği’nin Kurucu Genel Sekreteri bendim. Kurucu Başkanı da Av. Sabahat Aykın.
Derneğin Muğla’da şubesini açmaya kalktığımızda, girişimimize olumsuz bakan ve o zaman derneğin Genel Başkanı olan Muzaffer Erdost, “Sizin E Tipi Cezaeviniz bile yok.” demişti. Karabağlar Yaylası’ndaki yemekte ben de “Bizim de termik santralarımız var” diye karşılık vermiştim!
Muzaffer Erdost ikna olmuştu. E tipi cezaevi olmadığı halde, İnsan Hakları Derneği şubesinin açıldığı tek il Muğla oldu… Tabi zaman içinde dernek malum çevrelerin eline geçti, biz de Av. Aykın ve daha pek çok arkadaşımız ile birlikte istifa etmiştik…
xx xx xx
Yaşam ve Çevre Hakkı gerçekten çok önemli.
Nitekim başvuruların için de ikinci sırada yer alıyor. İlk sırada yer alan sağlık ve hasta haklarını da aslında “Yaşam hakkı” içinde görmek lazım…
Yaşam ve çevre hakkıyla ilgili şikayetler arasında ise GSM baz istasyonlarının çevreye yaydığı radyasyon, kuraklık, şehirlerdeki trafik yoğunluğu ve park sorunu, yol talepleri, nükleer santraller, kültür varlıklarının korunması, düzensiz yapılaşma, fabrika atıklarının çevreyi kirletmesi, eğlence merkezi ve kahvehanelerden kaynaklanan gürültü kirliliği şikayetleri yer almış.
Muğla’da hepsi var…
Ama hak arayan sayımız 144…
Demek ki birileri hepimiz için bir yerlere dilekçe veriyor!…
Nasıl olsa bizim adımıza hareket eden birileri var deyip, rahat mı etmeli; yoksa o birilerine omuz mu vermeli…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets