Muğla’da AKP ve CHP tartışması - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla’da AKP ve CHP tartışması

Bu haber 12 Şubat 2010 - 0:00 'de eklendi ve 971 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

“Bir kişi kuyuya taş attı, 40 kişi çıkaramıyor.” sözü bu olaya ne kadar yakışıyor bilemiyorum, ama yapılan tartışmalar yakışık almıyor.
Olay malum;
AKP Marmaris İlçe Başkanı Kadem Mete’nin partisinin Marmaris İlçe Danışma Kurulu’nda gerçekten maksadı aşan sözleri…
Ne demişti Mete?
“Muğla Valisi kaçak yapıları yıkacaklarını seçimden önce açıklamasaydı, Marmaris Belediyesi’ni kazanabilirdik.”
Bu sözler basına yansıdı, doğal olarak kıyamet koptu.
xx xx xx
AKP Marmaris İlçe Başkanı Kadem Mete’nin sözlerini bu köşede ben de eleştirdim.
Kadem Mete, haksız ve mesnetsiz eleştirisini ortaya koyduğu sırada, o toplantıda AKP’nin il başkanı ve iki milletvekili de vardı.
Onların suskunluğu manidardı.
Onlardan farklı bir ses çıkmayınca, Kadem Mete’nin sözleri basına bir anlamda “parti görüşü” gibi yansıdı…
Bu açıklamadan Muğla’da AKP ciddi yara almıştır…
Çünkü akıllarda kalan soru şu olmuştur:
– AKP Kaçak yapılaşmaya göz mü yumuyor?
– AKP kaçak yapılaşmaya göz yummuyor da, yumuyormuş gibi davranıp halkı mı kandırıyor?
xx xx xx
Hal böyle olunca, AKP İl Başkanı Av. Gültekin Akça’nın da vurguladığı gibi bizim CHP’liler fırsatı ganimet bildi. CHP İl Başkanı Süleyman Uslu yaptığı basın açıklamasında, “AKP’lileri Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ı siyasetin içine çekmekle” suçladı.
Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ı AKP’lilere karşı CHP’liler savunuru hale geldi!
Devletin Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, “politikaya alet edilmiş” oldu.
Hoş olmadı. Yakışmadı…
AKP Marmaris İlçe Başkanı Kadem Mete’nin niyetini bilmiyoruz. Belki Muğla’ya “daha partizan ve emerlerinde bir valinin” gelmesini istiyor olabilir. AKP’lilere karşı valiyi savunarak CHP İl Başkanı AKP İlçe Başkanı Mete’nin değirmenine su taşımış olmuyor mu?!!
xx xx xx
Doğrusu AKP Muğla İl Başkanı Av. Gültekin Akça, konunun daha fazla spekülasyon malzemesi olmaması için düzenlediği basın toplantısı ile doğru bir iş yaptı.
AKP İl Başkanı Akça’nın basın toplantısında yaptığı şu saptama çok önemli:
“AKP İl Başkanı ve ilçe başkanları AKP Genel Başkanı Tayip Erdoğan’ın, Vali Dr. Ahmet Altıparmak ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın temsilcisidir.”
Doğru. Olması gereken de bu…
AKP İl Başkanı Av. Akça açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Gerek ben, gerek Marmaris ilçe başkanımız sayın genel başkanımızı temsil etmekteyiz. Sayın Valimiz ise devleti temsil etmektedir. Bu sebeple valilik çalışmaları ile parti çalışmalarını karıştırmamalıyız. Partimizin Marmaris Danışma Meclisi toplantısında Marmaris ilçe başkanımız seçimlerle ilgili kendi görüşlerini bildirmiştir. İlçe başkanının görüşlerinden il başkanı olarak katıldığımız ve katılmadığımız değerlendirmeler bulunmaktadır. Son yerel seçimlerde Marmaris’te oyumuzu artırdık. Ne yazık ki CHP Marmaris ilçe Başkanı ve Muğla il Başkanı Partimizin Sayın Valimizi siyasete çekme iddiasında bulunmuşlardır. Bu mümkün değildir. Doğru değildir, amaçlıdır. Biz valimizin hizmetlerinden memnunuz kendisini de desteklemekteyiz.”
xx xx xx
AKP İl Başkanı Av. Akça’nın, “Biz valimizin hizmetlerinden memnunuz kendisini de desteklemekteyiz.” sözünü doğru okumak lazım.
Muğla’ya hizmetlerinden mi? Siyasi hizmetlerinden mi?..
Elbette Muğla’ya hizmetlerinden…
Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın Muğla’ya hizmetlerinden memnun olmayan var mı?
Vali elbette “Devletin valisi”dir… Ama AKP Hükümetinin atadığı bir validir de…
CHP İl Başkanı kendisini “politik” olarak savundu diye CHP’nin Valisi olmayacaktır!
Muğla’da partilerin il başkanları Muğla’nın Valisini değil, Muğla’nın sorunlarını tartışıp, konuşurlarsa daha hayırlı iş yapmış olurlar…
Tartışma AKP İl Başkanı Av. Akça’nın basın açıklaması ile noktalanmalıydı… Ama…
xx xx xx
CHP İl Başkanı Süleyman Uslu ne yapmak istiyorsa, AKP İl Başkanı Gültekin Akça’nın basın toplantısının ardından yeni bir açıklama yapma ihtiyacı duymuş.
“AK Parti yetkilileri özürlerini CHP’yi kullanarak değil, açık yüreklilikle doğrudan Sayın Vali’ye sunmalıdırlar. Çünkü, kendilerinin de sonradan belirttiği gibi Vali bir ilin ita amiridir ve devleti temsil etmektedir. Bu makamı yıpratmaya ve siyasi söylemlerin içine çekmeye hiç kimsenin hakkı yoktur.” demiş.
Doğrudur. AKP İl Başkanı’nın sayın Vali’den birebir özür dilediğini veya dilemediğini de bilmiyoruz. Ancak o makamı yıpratmaya, siyasi söylemlerin içine çekmeye sayın CHP il başkanının da hakkı olmamalıdır…
xx xx xx
Beyler lütfen daha hayırlı işlerle gündeme gelin. Mesela şu Tıp Fakültesi Hastanesi ve Muğla Devlet Hastanesi konusunu ele alın…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets