Meclis’te Yuvarlakçay kavgaları - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Meclis’te Yuvarlakçay kavgaları

Bu haber 06 Şubat 2010 - 0:00 'de eklendi ve 822 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Köyceğiz’de Yuvarlakçay üzerinde hidroelektrik santrali kurulur mu kurulmaz mı?
Kurulması gerekir.
Ülkenin enerjiye ihtiyacı var.
Bize kalırsa bu enerji temiz enerji olmalı ve ülkeyi dışa bağımlı hale getirmemeli.
Bunun yollarından biri de akarsularımızdan geçiyor.
Yuvarlakçay bunlardan biri. Yani Yuvarlakçay üzerinde, Çinlilerin yaptığı gibi bir değil, 10’larca enerji türbini kurulabilmeli…
Ama temiz enerji üretiyorum, diye çevreyi ortadan kaldırmanın da alemi yok tabi!…
Köyceğiz’de bu yapıldı.
Günlerdir kıyamet kopuyor…
xx xx xx
Biz baştaki sorumuza geri dönelim.
Sorunun yanıtı belli.
Ama ilk aklıma gelen, geçenlerde Marmaris’te yapılan AK Parti İlçe Danışma Kurulu oldu. O kurulda, son seçimde Marmaris Belediyesi’nin kazanılamamış olmasının müsebbibi olarak Vali Dr. Ahmet Altıparmak gösterilmişti.
Bu konuda yazdığım eleştiride, “Marmaris zaten sizin değildi. Sizin olan Beyobası’nı neden kaybettiniz?” diye sormuştum.
İşte yanıt ortada…
– Sen kalkar, turizmin önemli destinasyonlarından Marmaris’te maden ocakları açmaya kalkarsan Marmaris Belediyesi’ni kazanamazsın. Öyle ki orada bir il genel meclisi üyesi kazandığına şükredeceksin.
– Sen kalkar, Yuvarlakçay üzerinde, ÇED Raporu aramadan, asırlık ağaçları keserek ve köylünün suyunu kısarak hidroelektrik santralı kurmaya kalkarsan yıllardır elinde olan Beyobası Belediyesi’ni MHP’ye kaptırırsın…
Baştaki sorunun yanıtı mı?
Yuvarlakçay üzerine o hidroelektrik santralı kurulacaktır.
Hiç merak etmeyin…
xx xx xx
Kararlılık başka bir şey…
Ne diyor AK Parti Muğla Milletvekili?
Muğla için kararı alınmış sağlık yatırımı ile ilgili olarak, “Yeni Devlet Hastanesi’ni Karadağ’a yapacağız. Bu konuda geri adım atmayacağız…” diyor.
Sen kalkar, Karadağ’da yeni Devlet Hastanesi yapar, şehir merkezindeki Devlet Hastanesi’ni, Muğla’nın ekonomisinin çökmesi pahasına kapatırsan Muğla’dan hangi oyu bekleyeceksin?!!
xx xx xx
Söyleyin Allah aşkına, bütün bu olumsuzlukların arkasında Vali Dr Ahmet Altıparmak mı var?!!
xx xx xx
Perşembe günü Muğla İl Genel Meclisi’nin gündeminde Yuvarlakçay vardı…
Muğla İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık, Tarım, Hayvancılık Ormancılık, Turizm Gençlik ve Spor Komisyonları tarafından bir rapor hazırlanmış…
Raporda; Yuvarlakçay’a kurulacak santralin hiçbir kamusal yararın bulunmadığı belirtilerek, inşaat çalışmalarının durdurulması için meclisin tavsiye kararı alması önerilmiş.
Tabi şimdiler de moda olduğu için, rapor görüşülürken kıyamet kopmuş ve oturumu izlemekte olan yöre köylüleri meclis üyelerinin kavgalarına dayanamayıp salonu terk etmişler!
xx xx xx
İl Genel Meclis Başkanı Zeki Köylü, Yuvarlakçay halkının başkalarının kışkırtmasıyla ortaya çıkmadığını tepkilerin ‘tabandan gelen bir eylem’ tarzında santralin kurulmaması için yapıldığını söylerken, CHP Grup Başkanvekili Akın Üstündağ, köyün santral kurulmasına bölge için elverişli olmadığını belirterek, halkın geleceğine sahip çıktığını ve siyasi bir amacın olmadığını kaydetmiş.
Daha sonra AK Parti Grubu adına söz alan Köyceğizli İl Genel Meclis Üyesi Nadi Pirci, CHP’lileri “Ahmaklıklarıyla baş başa bırakıyorum” diyerek tartışmanın fitilini ateşlemiş…
Nadi Pirci, Yuvarlakçay’a Hidroelektrik Santrali yapılmasının 1999’dan bu yana gündemde olan bir proje olduğunu anımsatırken, sözlerini “Biz o dönemde de buna karşı çıktık. Hata varsa düzeltilsin dedik. O dönemde AK Parti yoktu. Bakıyoruz. CHP’liler oraya geliyor, bize vatan haini diyor. MHP’liler geliyor militan diyor. Biz militanlıkta yaparız. Ama amacımız halkın istediğinin olmasıdır. CHP halkın isteklerini kullanarak siyasi şov yapma peşindedir. Birileri bir yerlere belediye başkanı olacaksa, milletvekili olacaksa bunu parti içinde konuşmalıdır. Siyasi çıkarları uğruna halkı kullanmamalıdırlar. Çevrecileri Köyceğiz’e davet etmek istiyorum. Köyceğiz Gölü, belediye tarafından çöplerle dolduruluyor. İki adım yerde olaylar çıkarken, aynı yerde niye sessiz kalınıyor? Kimse AK Parti üzerinden eleştiri yapmasın” şeklinde sürdürmüş.
xx xx xx
Köyceğiz Gölü’nün kirliliğine bakıp, Yuvarlakçay’a santral kurulmasına “evet” denilmesini bekleyen yoktur umarım.Ben, doğrusu AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi Nadi Pirci’nin samimiyetine inanıyorum. Orada, santral yapımına karşı çıkanların önemli bölümünün de siyasi şov yaptıklarının farkındayım. Ama…
AK Parti Köyceğiz İl Genel Meclisi Üyesi Nadi Pirci o santral inşaatının durdurulmasını, doğrunun yapılmasını sağlayabilir mi?
Sağlayamaz!..
Bakın İl Genel Meclisi’nde AK Parti’nin Marmaris İl Genel Meclisi Üyesi Ceyhan Eroğlu ne demiş:
“Bugün ben şunu anlamıyorum. Herkes aynı şeyi söylüyor ama vatandaşlarımız sadece CHP’lileri alkışlıyor. Bu vatandaşlar yönlendirilmiş, doldurulmuş. Öyleyse bende yarın kendi yandaşlarımı getireyim”
Aynı görüşte olduğun için seni alkışlamazlar. Nadi Pirci’yi de alkışlamazlar.
Sen iktidarsın!… Yanlıştan dönülmesini sağlayıp sağlamamak senin elinde. Muhalefet sadece konuşur… Uygulama senin elinde. Tıpkı Marmaris’te maden ruhsatlarının dağıtılmasında olduğu gibi…
xx xx xx
İl Genel Meclisi’nden biri karar çıkmış mı?
Çıkmış. Konu ile ilgili idarelerin işlemlerine karşı mahkemelere dava açılmış olduğundan davalar sonuçlanmadan hiçbir çalışmanın yapılmaması konusunda bir tavsiye kararı alınması oy birliği ile kabul edilmiş.
Bu karar bir işe yarar mı?
Sanmıyorum…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets