Vali günah keçisi mi?!! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Vali günah keçisi mi?!!

Bu haber 04 Şubat 2010 - 0:00 'de eklendi ve 806 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Gazeteler başlığı böyle attı:
“AK Parti’den vali tepkisi”
Vali Dr. Ahmet Altıparmak’a neden tepki duyuluyor?
Hükümeti. Devleti temsilde kusur mu işlemiş? Görevini ihmal mi etmiş? Suiistimalde mi bulunmuş? Haksız, adaletsiz işlem mi yapmış?…
Hayır… Marmaris’te seçim kaybettirmiş!
Pes doğrusu…
Peki duyulan tepki AK Parti Muğla Milletvekillerinin ve Muğla İl Yönetimi ile ilçe yönetimlerinin tepkisi mi?
xx xx xx
Tepkiyi gösteren, AK Parti Marmaris İlçe Danışma Kurulu toplantısında konuşan Marmaris İlçe Başkanı Kadem Mete…
Mete şöyle demiş:
“Muğla Valisi’nin Marmaris ve çevresinde bulunan bin 200 kaçak yapının yıkım kararının seçimlerden önce uygulamaya başlaması sonrasında o köylerden gidip oy istemek çok zor oldu”
Yani Mete’ye göre, Vali Dr. Ahmet Altıparmak, “Kaçak yapılar yıkılacak” dememiş olsaydı AK Parti Marmaris’i alacaktı, öyle mi?!!
Doğrusu bu talihsiz bir değerlendirme olmuş.
AK Parti Muğla Milletvekilleri ve Muğla İl Yönetimi ile ilçe yönetimleri bu değerlendirmeye sahip çıkıyorlar mı bilmiyoruz. Basında bu yönde bir görüş yer almadı.
Eğer sahip çıkıyorlarsa bu çok daha büyük bir talihsizlik olacaktır!
xx xx xx
AK Parti bu seçimlerde sadece Marmaris’i mi kazanamadı?
Cümle alem biliyor ki, AK Parti yerel seçimlerde Ege ve Akdeniz kıyılarında varlık gösteremedi. Marmaris’i kazanmak bir yana AK Parti Muğla’da, trilyonluk yatırımların yapıldığı Güllük Belediyesi başta, Dalyan’ı, Bozüyük’ü, Ortaca ve Dalaman’ı kaybetti.
Sormazlar mı adama, “Partinin deve dişi gibi kurmayı Şadi Pirci’nin yönetimindeki Beyobası neden ve nasıl kaybedildi?” diye!…
xx xx xx
AK Parti Marmaris İlçe Başkanı Kadem Mete, aslında yanlış değerlendirmesinin içinde doğru saptamalarda yapmış. İşte onlardan biri:
“Yerel seçimlerde aldığımız sonucun ana nedenlerinin başında Türkiye genelinde başbakanımızın açıklamalarının yanlış anlaşılması ve özellikle turizm bölgelerinde Ak Parti hükümetinin nasıl bir yönetim uygulayacağının anlatılamaması oldu. Bu yanlış anlaşılmayı maalesef yıkamadık.”
İşte bu doğru…
AK Partililer, kazanamadıkları ve kaybettikleri “özellikle sahil kesimlerinde” yerlerde geçmişte ANAVATAN Partisi’nin elde ettiği başarıyı neden elde edemediler, edemiyorlar sorgularlarsa geleceğe daha umutla ve hatta mutlu (!) bakabilirler…
xx xx xx
Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın “Kaçak yapılar yıkılacak” açıklaması oy kaybına neden oldu ise Ceyhan Eroğlu nasıl İl Genel Meclisi Üyesi seçilebildi? Herkes biliyor ki, kaçak yapılar köylerde!…
Marmaris’in CHP’li Belediye Başkanı Ali Acar geçen dönem başkanlık koltuğuna oturur oturmaz, kaçak yapı yıkmaya başladı. Bu yüzden başı çok ağrıdı. Marmaris basınını karşısına aldı. Yıkımlara hala devam ediyor…
Hal böyle iken ikinci defa nasıl seçildi?
xx xx xx
Kadem Mete’ye göre, seçim öncesi valilik kaçak yapılar ile ilgili yanlış uygulama yapmış…
Vali Dr. Altıparmak, kaçak yapıların yıkılacağını seçimden sonra açıksa “doğru uygulama” mı olacaktı?.. Halk, kamuoyu kandırılmış olmayacak mıydı?!!
Üstelik benim bildim kadarıyla, kaçak yapıların yıkımı ile ilgili kararı alan Muğla Valiliği değil, Çerce ve Orman Bakanlığı… Bu durumda, Ak Parti’ye Marmaris’te seçim kaybettiren Çevre ve Orman Bakanlığı olmuyor mu?
Xx xx xx
Evet, AK Parti Muğla’da yerel seçimlerden başarısız çıkmıştır. Üstelik AK Parti Muğla’da sadece Marmaris’i değil, İl Genel Meclisi’ni de kazanamadı.
Marmaris Danışma Kurulu’nda tabir caizse “günah keçisi” ilan edilen Vali Dr. Ahmet Altıparmak, partinin İl Danışma Kurulu’nda da “kurban” ilan edilirse ne olur?
Belki Vali Dr. Altıparmak Muğla’dan alınır. Ama bu önümüzdeki erken veya zamanında yapılacak genel seçimde, AK Parti’yi Muğla’da iki milletvekilliğinden bir milletvekilliğine düşürmekten başka bir işe yaramaz!
xx xx xx
AK Parti’nin başta Marmaris İlçe Başkanı Kadem Mete olmak üzere tüm yönetim kademelerinde “bulunanlarının” kendi kendilerine şu soruyu sormalarında yarar var:
“Ben vali bey kadar gayretli miyim? Kendi bireysel siyasi ve hatta ticari geleceğimi mi yoksa vali bey gibi Muğla’yı mı düşünüyorum?”
İlçe Başkanı Mete, Vali yüzünden kaybettikleri Marmaris’te oylarının yüzde 23’ten yüzde 36’ya çıktığını da söylüyor.
AK Parti yönetimi oyları arttırıyor; Muğla Valisi seçim kaybettiriyor… El insaf…!
Muğla şu anda gerçek anlamda bir turizm valisine sahip…
Muğla’da turizm yapacaksanız, kaçak yapılaşmanın, deniz kirliliğinin, görüntü ve çevre kirliliğinin, bunların hepsinin üzerine kararlılıkla gitmek gerekiyor. Çevre Orman Bakanlığı’yla; Kültür Turizm Bakanlığı’yla el ele bunu yapıyor vali… Marmaris’te oylarınız yüzde 23’ten 36’ya bu yüzden çıkmış olmasın…
xx xx xx
Kadim Mete turizmci… Turizmden ekmek yiyen biri olarak Vali Dr. Altıparmak’a en az Kavaklıdere Belediye Başkanı kadar sahip çıkması gerekir, ama kendi tesisinde kaçak eklenti filan var mı acaba?!!
AK Parti’lilerin, Marmaris Danışma Kurulu değerlendirmelerini, akılcı bir şekilde bir kere daha değerlendirmelerinde yarar var…
xx xx xx
Başka yerlerde kız istemeye gidildiğinde ne yapılır bilmiyorum.
Muğla’da (şimdi kalmadı artık) benim çocukluğumda, kız istemeye gidilen evde, çaktırmadan halının, kilimin altına bakılırdı. Bakılan yer temiz ise kız alınırdı…
Sorunları, yanlışları, hataları halının, kilimin altına süpürenlere kim neden ilgi göstersin ki?!!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets