Balıkçı parasız, vatandaş balıksız... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Balıkçı parasız, vatandaş balıksız…

Bu haber 02 Şubat 2010 - 0:00 'de eklendi ve 1.196 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğlalıların, geleneksel olarak tükettikleri balığın başında kefal gelir.
Kefal denilince ilk akla gelen de Ortaca’nın Dalyan beldesidir. Dalyan’ı Milas’ın Güllük ve Ula’nın Akyaka beldeleri izler.
Milas’ta Kıyıkışlacık kefali de meşhurdur.
Ama Muğla merkezde oturanların tercihi genellikle Dalyan kefalidir.
xx xx xx
Son zamanlarda Muğla’ya daha çok açık deniz kefali geliyor.
Dalyan’da Dalko’nun istihsal ettiği kefal oralarda tüketiliyor. Muğla’ya ender düşüyor.
Muğla pazarında Güllük kefalini görmekte mümkün değil…
Meğer Güllük’te neredeyse 2 yıldır balıkçılık yapılmıyormuş!
Oysa benim bildiğim Muğla İl Genel Meclisi’nde Dalyan’ın Dalko Kooperatifine, Güllük’ün Güllük Su Ürünleri Kooperatifi’ne kiralanması için karar alınmıştı.
Meğer İl Genel Meclisi’nin kararı Milas’ta uygulanmamış!
xx xx xx
Güllük Su Ürünleri Kooperatifi’nin yöneticileri geçen hafta Muğla’ya geldiler.
Onlardan öğrendim, İl Genel Meclisi’nin kararına rağmen, Güllük dalyanı Milas Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne kiralanmış!
Kooperatif yöneticileri soluğu mahkemede almış. Açılan dava sonucu Muğla 1. İdare Mahkemesi Güllük Dalyanının “ihalesiz” olarak Milas Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne verilmesi ile ilgili işlemin yürütülmesini durdurmuş.
Sonuç?
Mahkeme kararına göre, idarenin Güllük Dalyanını Milas Köylere Hizmet Götürme Birliği’nden 29.05. 2009 tarihine kadar geri alması gerekiyor, ama alınmamış!
xx xx xx
Hal böyle olunca Güllük Dalyanında balık üretimi yapılamıyor…
Güllük Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Balkaş, “Zararımız büyük. 200’e yakın balıkçı bir yıldır balık tutamıyoruz. Eve ekmek götüremiyoruz. Bu durum devleti de zarara uğratıyor.” diyor.
Bu söz üzerine şaşırdım. Yoksa, Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne dalyan bedavaya mı kiralanmış, diye sordum.
Başkan Balkaş, “Muğla’da en iyi yılan balığı üretimi Güllük’te olur. İhraç ürünüdür. Maalesef bu sene yılan balığı ihracatı yapılamıyor. Balık tutulamıyor. Yılan balı mevsimi geçti. Kefal mevsimi de geçti. 2009’u kaybettik. 2010’u kaybetmek üzereyiz.” şeklinde karşılık verdi.
xx xx xx
Dalyan’ın Dalko’ya verildiği gibi Güllük dalyanının yasal olarak Güllük Su Ürünleri Kooperatifi’ne verilmesi gerekiyor. Yasaların yanında, ortada bir de mahkeme kararı var. Eğer bunlara rağmen Güllük Dalyanı Güllüklü balıkçıların kooperatifine verilmeyecekse, makul ve mantıklı bir açıklama yapılmalı…
İl Özel İdaresi yetkililerine “Neden vermiyorsunuz?” diye sordum. Vermemelerinin söz konusu olmadığını, ilgili bakanlığın talimatının beklendigini söylediler.
Dalyan’da aranmayan bakanlık talimatı Güllük’te neden aranıyor?
Bu sorunun yanıtını AKP Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nilhıdır’dan aldım. Konudan haberdar olan Milletvekili Dr. Nilhıdır, Milas Kaymakamlığı’nın bu kooperatife kiralamaya karşı olduğunu söyledi. Çünkü kooperatifinin usulsüzlükleri olmuş…
xx xx xx
Bir kooperatifte ne gibi usulsüzlük olur?
Yönetim tarafından üyeler zarara uğratılabilir; kooperatif yönetimin çıkarları için kullanılabilir, kiralama şartnamesine uygun davranılmayabilir. Aklıma başka bir şey gelmiyor.
Ama ortada Güllük Su Ürünleri Kooperatifi ile ilgili açılmış bir soruşturma veya dava da yok.
“Nedir bu usulsüzlük?” diye kooperatifin başkanı İbrahim Balkaş’a sordum. “Usulsüzlük iddiası bizimle ilgili değil. Bizden önceki yönetim ile ilgili. Biz yönetimi kooperatifin 200 milyar borcunu ödemek koşulu ile devraldık. 200 milyar borcu da ödedik, ama balık tutamıyoruz…” diye yanıt verdi.
xx xx xx
Ortada gerçekten bir usulsüzlük var mı, varsa nedir bilmiyorum.
Bildiğim bir şey varsa o da, ortada çok ciddi bir haksızlığın bulunduğu…
Kooperatif yöneticilerinden biri, “Güllük Belediyesi CHP’ye geçti. Bu yüzden cezalandırılıyor olabilir miyiz?” diye bana sordu.
Güldüm.. “Sizin kooperatif CHP’li mi?” diye sordum. “Olur mu öyle şey, burası ekmek kapısı. İçimizde her partiden insan var” diye karşılık verdiler.
Bunun üzerine kendilerine, Dalyan Belediyesi’nin de CHP’ye geçtiğini, ama Dalko’nun kiralamasının yenilendiğini söyledim.
Soruyu soran şaşırdı. “O zaman ne istediklerini söylesinler” dedi. Kooperatif Başkanı İbrahim Balkaş, “Biz her türlü güvenceyi vermeye hazırız, ama bir şey söyleyen yok. Perişanız. Üstelik orada kaçak avda yapılıyor, bir şey diyen yok.” diye ekledi.
xx xx xx
Ne isteniyor, ne yapılmaya çalışılıyor bilen yok!
Ama yetkili bir bilen çıkıp, açıklamalı.
Mahkeme kararı yerine getirilip, bu hukuksuzluk ve haksızlık giderilmeli…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets