Muğla’da hangi alanda markala şabiliriz??!! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla’da hangi alanda markala şabiliriz??!!

Bu haber 01 Şubat 2010 - 0:00 'de eklendi ve 838 views kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşek
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Dünya kaynaklarının kıt olması ve bu kaynakların etkin kullanılması gerçeği;
ekonomi sistemleri ve ekonomik terimlerle, daha fazla aşina olacağımızı göstermektedir.
Sağlık sistemi içinde de fazlasıyla duyacağımız bir terim sağlık ekonomisi terimidir….
Sağlık ekonomisi, genel ekonominin kurallarının sağlık sektörüne uygulanması ile oluşan bir alt daldır..
Tüm sağlık sistemlerinde hizmetler sağlığa ayrılan bütçe doğrultusunda ve sınırlı kaynaklar dahilinde sunulmasına rağmen, toplumun sağlık hizmetlerine olan talebinin sınırsız olduğu varsayılır.. Özellikle son yıllarda artan sağlık harcamaları ve yeni geliştirilen yüksek maliyetli sağlık teknolojilerinin getirdiği ekonomik yük, birçok ülkeyi ulusal sağlık programları ve sağlık politikaları geliştirip uygulamaya yöneltmektedir..
Politikalar ve programlarla, sağlık sektörüne ayrılan kaynakların en ekonomik, en etkili, en verimli, en rasyonel kullanılarak en yüksek düzeyde, sağlık hizmeti üretmek ve bu üretilen hizmeti toplumun bireylerine adil, hakkaniyetli, kolay erişimli bir şekilde yararlanmalarını sağlamaktır.. Diyebiliriz ki en verimli üreteceksin ve insanına en hakkaniyetli sunacaksın.. Bu ana ilkedir.
Yatırımlarını yapmadan önce de doğru bir yatırım mı yapıyoruz?
Kaynaklarıı israf mı ediyoruz?
Bilimsel verilerler ve yol haritaları ile kontrol edeceksin… Bu Bilimsel veriler, işlem basamaklarında senin donelerin olacak. Gerekli fizibilitelerini de tam yapacaksın.
Kaynaklar kıt; kıt olan bu kaynaklar en etkin şekilde kullanılmalıdır…
Dünyadaki gelişmiş ve tam bir refah ülkesi olmuş ülkeler ekonomik anlamda çok fazla sıkıntıları yok iken, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin sağlık için GSMH ayırdığı para kısıtlıdır.. Bu kaynakları da mümkün olduğu kadar en iyi şekilde kullanmamız esastır…
Sağlık ekonomisi de, ”Sağlık sektörüne ayrılmış olan tüm kaynakların, yatırım, sağlık işgücü, sermaye, bina, tıbbi ekipman gibi kaynaklarla etkili ve verimli sağlık hizmeti üretilmesi için sağlık sektörüne rasyonelik ilkesini sağlayan” bilimdir..
İlimizde de Muğla Üniversitesi Sıtkı Koçman Tıp Fakültesi (Tıp Fakültesinin adını, çok değerli Sıtkı Koçman anısına, Sıtkı Koçman Tıp Fakültesi diyebilseler..) nin akıbeti ve Muğla Devlet Hastanesi’nin durumu sürekli yerel basında konuşulmakta..
Ben diyorum ki bilimsel donelerle konuşmalıyız..
Sağlık yatırımlarını planlarken, yeni hasta yatağına ihtiyaç var mı dır?
Hastanemiz (Yatak işgal oranlarımız nedir) % kaç doluluk oranı ile çalışmakta? Ülkemizde %60 ortalama dolulukla, hasta yatak işgal oranlarımız vardı.. Son güncel verileri tam bilmiyorum ama.. Bölgeler bazında değişmekle birlikte atıl kalan kapasitelerimiz var..Yatak doluluk oranını sağlayacağız diye de önüne gelen hastanın yatırılmaması gerekli.. Kaynakları kullanırken de milli servet olarak görüp heba etmemeliyiz..
Planlarken diğer bir etkende,nüfus başına düşen hasta yatak sayısı da önemli ,bu ve buna benzer verileri kullanarak yapacak sağlık yatırımları planlanır..
İlimizin tüm envanterinin çıkartılıp bilimsel veriler eşliğinde ekiple kararlar vermeliyiz..
Ülkemiz de sağlık yatırımlarını planlarken hem Sağlık ekonomistlerinden ve hem de çok nitelikle sağlık yöneticisi olan hocalarımız var, onlardan yararlanmalıyız…
Bu nitelikli insanlar ilimize davet edip fikirlerini ve önerilerini alabiliriz..
Kim bilir; Bakanlığımız yatırımları planlarken bilim kurulları oluşturup bu kurulların kararları doğrultusunda adımlar atıyordur diye de düşünüyorum…
Son yıllarda, Sağlık Bakanlığımız düzenleyici rolünü kullanarak, sağlık yatırımlarına izin verirken, ihtiyaç varsa veriyor…(Yatak sayın az ise, yatak işgal oranların full ise yeni yatırımlara izin veriyor) Yoksa sağlık yatırımlarına izin vermiyor.. Bence bu uygulama nitelikli.Yatırımcının özel sektörde olması da fark etmiyor.. Kaynakların etkin kullanımı açısında önemli..
Sağlık turizmi ile ilgili farklı yazıları ilerleyen günlerde yazacağım.. Sağlık turizmi için hedefe yönelik yatırımlar yapmalıyız.. Unutmamalıyız ki, sağlık turizminin de birçok çeşidi mevcuttur.. Medikal turizm, termal turizm, spa, wellness, ileri yaş turizmi, engelli turizmi, sağlıklı yaşam turizmi vs ..
Mesela Afyon ilimiz, termal turizm için ideal.. Bizim ilimiz için ideal olanlar nelerdir bunların tespit edilip ve yatırımların buna göre planlanması gereklidir…
Eğer ki ilimizde nitelikli adımlar atarsak, lokomotif olan turizmden, sağlık turizmi olarak kazanımlar sağlayabiliriz..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets