Vatan Haini Nazım Hikmet’ten alıntı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Vatan Haini Nazım Hikmet’ten alıntı

Bu haber 22 Ocak 2010 - 0:00 'de eklendi ve 1.950 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Geçen hafta Muğla’dan Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbeli geçti.
Toplantıda Eğitim-İş Marmaris Temsilciliği Başkanı Abdurrahman Mülazımoğlu’nun yaptığı konuşma oldukça ilginçti.
Özellikle bir bölümü önemli.
Bu önemli bölümü sizlerle paylaşmak istedim.
O bölümde, Mülazımoğlu “vatan haini” Nazım Hikmet’in 1954’te yaptığı konuşmadan veya kaleme aldığı bir metinden alıntı yapmış.
xx xx xx
Mülazımoğlu’nun söylediğine göre, işte o bu günlerde internette paylaşılan “Kimine göre vatan haini, bana göre vatan şairi Nazım Hikmet’ten” alıntı:
“Şu 1954 senesinde Türkiye’de kime mürteci derler, kime vatan haini derler, kime inkılap düşmanı derler, şu bizim Türkiye’deki tabiriyle Kemalizm prensiplerinin can düşmanı derler bunları anlamak lazım.
Şimdi benim kanaatime göre Türkiye’deki bugünkü en mühim mesele yurt meselesidir, evimizin meselesidir, evimizin bağımsızlığı meselesidir. Bir defa her şeyden evvel bizim kendi evimizde o evin sahibi gibi yaşaması lazım. Kim bizim eve hırsızı sokmuşsa ve kim bizim evde, bizi o hırsıza hizmetçi yapmışsa mürteci olan odur. Kemalizm prensiplerinin düşmanı olan odur, vatan haini olan odur.
Bugünün meselesi; kim Türkiye’yi Amerikalılara satmış ve satmakta devam etmektedir?
Kim Türkiye’nin milli sanayini mahvetmiş ve mahvetmekte devam etmektedir? Kim Türkiye köylüsünü ve işçisini müstemleke kölesi haline getirmiş ve getirmekte devam etmektedir?
İşte bunlar mürtecidir, bunlar Kemalizmi inkar etmişlerdir, bunlar vatan hainidir.
Bunların haricinde kalan insanlar dini kanaatleri ne olursa olsun, vicdani kanaatleri ne olursa olsun hangi siyasi partiye mensup olurlarsa olsunlar vatanını seven insanlardır ve bugünün şartları içinde ileri Türk insanlarıdır. (*)
Eğer Türkiye’nin gerçek milli bağımsızlığından yanaysalar, eğer Türkiye’den Amerikan hakimiyetinin defolup gitmesinden yanaysalar, Türkiye sanayinin gelişmesinden yanaysalar, Türkiye’de hayatın ucuzlamasından yanaysalar, Türkiye’nin tarihinin eski şerefiyle devam etmesinden yanaysalar yani bir Türk haysiyetini ve şerefini taşıyorsalar ileri insanlardır. Hangi kanaate mensup olularsa olsunlar.
Halkları mahvetmek kabil değildir.
Teşekkül eden bir millet, yaşayan bir millet, ölmez. Türk milleti de böyle. Türk Milleti denilen bir millet, Türkiye halkı denilen bir halk.. Bu halkın yok olması imkansızdır. (**)
Ha! ne demek istiyorum?
Yani bugün yapılan terör şu veya bu partiye karşı değildir, bugün yapılan terör şu veya bu kanaate karşı değildir, şu veya bu sınıfa karşı değildir. Bugün yapılan terör Türk Milletine karşıdır. Ve Türk Milletini imha etmek için yok etmek için yapılan terördür.
Türk Milleti yok olmaz. Binanaleyh her şeye rağmen Türk Milleti yaşayacaktır ve her şeye rağmen biz 2. Milli Bağımsızlık Savaşından muzaffer çıkacağız.”
NAZIM HİKMET
xx xx xx
Nazım Hikmet’in “Türk Milleti” dediği, Atatürk’ün de vurguladığı gibi, bu toprakların üzerinde yaşayan herkes…
O nedenle, Nazım Hikmet’in, “Bu gün yapılan terör Türk Milletine karşıdır. Ve TürkMilletini imha etmek için yapılan terördür.” sözleri çok önemli…
İşte bu noktada bu sözleri şöyle soru haline getirmek mümkün:
“Kürtleri ortadan kaldırırsanız Türkler; Türkleri ortadan kaldırırsanız Kürtler kalır mı?”
xx xx xx
Nazım Hikmet bu sözleri, bundan 56 yıl önce söylemiş.
Nazım Hikmet hala yaşıyor mu desek?
Yoksa, 56 yıl öncesinden bir arpa boyu ileri gidememişiz mi desek?
Bilemiyorum….
Yanıtı siz verin.
xx xx xx
Ama bilebildiğim bir şey var.
O da:
Bu ülkede her zaman vatan severlerin “vatan haini” ilan edildiği!
xx xx xx
NOT: (*), (**); Satırları yatık hale ben getirdim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets