Muğla’ya ikinci üniversite mi?!! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla’ya ikinci üniversite mi?!!

Bu haber 21 Ocak 2010 - 0:00 'de eklendi ve 982 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Haber, 12 Ocak 2010 Salı günü Bodrum’un haber portallarından birinde yayınlandı.
Haberin başlığı şöyleydi:
“Bodrum’a Üniversite Kazandırma Derneği yönetiminin ziyaretleri sürüyor”
Demek ki Bodrum’da böyle bir dernek var, Bodrumlular önlerine böyle bir hedefi koymuşlar.
Peki Bodrumluların böyle bir hedefi olamaz mı?
Elbette olur…
Soluğu yeten zurnacı olmuş!
Ama şu soruda sorulabilir:
Madem ki Bodrumlular bir üniversite kurma hazırlığındalar, Muğla Üniversitesi ne diye gidip orada Güzel Sanatlar Fakültesi açtı?
Soruyu biraz daha ileriye götürebiliriz:
Bodrumlular yarın bir gün üniversite kurarlarsa, Muğla Üniversitesi’ne bağlı Güzel Sanatlar Fakültesi hala Muğla’ya bağlı olmaya mı devam edecek?!!
xx xx xx
Habere göre, Bodrum’a Üniversite Kazandırma Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, derneklerini tanıtmak ve kendilerine destek bulmak için başlattıkları ziyaret turunda, Bodrum Kaymakamı Feridun Cemal Özdemir’i ziyaret etmişler.
Bodrum’un önde gelen isimlerinden Akif Demiröz, kurucu başkanlığını yaptığı derneğin yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Bodrum Kaymakamı Özdemir ‘i ziyaretinde dernek çalışmaları hakkında bilgi vermiş.
“Bir üniversite de Bodrum’da olsun” düşüncesinde olmadıklarını belirten Demiröz şöyle demiş:
“Bodrum’un özelliklerine uygun, ülkenin de yüzünü ağartacak, uluslararası çapta dikkat çekecek bir takım bölümlerin açılıp, önemli çalışmaların yapılacağı bir üniversite olmalı. Bodrum’un, halkla iç içe bir üniversite kenti olabileceğini düşünüyoruz.”
Muğla’da oldu, Bodrum’da da olur!!!
xx xx xx
Peki Bodrum Kaymakamı Özdemir ne demiş?
O da şöyle demiş:
“Arkadaşlarımızın çok güzel fikirleri var. Önemli olan burada Türkiye’deki diğer illerdeki üniversitelerin motamot bir benzerini kurmak değil, farklılığı yakalayabilmektir. Farklı ve Bodrum’un adına imkanlarına yakışır bir üniversite olması gerekir. Arkadaşlarımız güzel bir çalışma içerisindeler. Umarım başarılı olurlar, hep beraber bir şeyler yaparız.”
Devletin memuru başka ne desin ki…
xx xx xx
Şimdi bu yazıyı okuyanlar, okumadan duyanlar benim Bodrumluların bir üniversiteye sahip olma isteklerine karşı olduğumu söyleyip, tepki bile göstereceklerdir.
Yok böyle bir şey… Keşke sadece Bodrum’da değil, Fethiye’de de bir üniversitemiz olsa. Muğla’da üç üniversiteye sahip olmakla övünürüz…
Bodrum’a bir “Halikarnas Üniversitesi” yakışacaktır.
Kulağa hoş geliyor değil mi?..
Peki Halikarnas Üniversitesi’nin içi nasıl ve neyle doldurulacak?
Kaymakam Özdemir’in sözleri bu anlamda önemli….
xx xx xx
Keşke Bodrum’a “Güzel Sanatlar Fakültesi” yerine, “Su Ürünleri Fakültesi” veya içinde gemi adamı, gemi mühendisi bölümleri olan bir “Denizcilik Fakültesi” açılsaydı!
Bodrum’a bir yabancı dilde eğitim veren “Turizm Fakültesi” de çok yakışırdı…
Önce ihtiyaç belirlenmeli!
Doğrusu ben Muğla Üniversitesi’ni yönetenlerin bu güne kadar bir yabancı dilde eğitim veren “Turizm Fakültesi” açmamış olmasına hep şaşmışımdır…
Muğla, ikinci, üçüncü üniversiteden önce “Turizm Fakültesi”ne sahip olmalı..
xx xx xx
Bodrumlular gerçekten bir üniversiteye sahip olmak istiyorsa, buyursunlar “Turizm Üniversitesi” açsınları. Adı üniversite, fakülte omlaş çok önemli değil…
Önemli olan Muğla’da bir ihtiyaca gerçek anlamda karşılık verilebilmesi.
Adı ne olursa olsun, Muğla’nın hangi turizm merkezinde olursa olsun uluslar arası eğitim veren bir “turizm eğitim kurumu”na sahip olması Türkiye’nin de önemli bir eksiğini ortadan kaldırmış olacaktır.
xx xx xx
Kaynaklarımız sınırlı… Ama, gece kondu yapar gibi her yere üniversite açıldı. Türkiye’de üniversite sahibi olmayan il neredeyse kalmadı.
Neredeyse 10 yıl sonra Türkiye’de herkes üniversite mezunu olacak.
Bu güzel.
Ama 10 yıl sonra ülkemiz, üniversite mezunu işsizden geçilmeyecek.
Bu güzel mi?!!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets