Japon Yılı ve Muğla - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Japon Yılı ve Muğla

Bu haber 19 Ocak 2010 - 0:00 'de eklendi ve 946 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

2010 Yılı Türkiye’de “Japon Yılı” olarak kutlanıyor.
Geçenlerde gazeteler yazdı, Japon Yılı Marmaris’te de kutlanacakmış.
Güzel… Peki Muğla’da neden kutlanmıyor?
Sadece Marmaris değil, Bodrum’da bulaşmış durumda bu kutlamaya. Fethiye neden bulaşmıyor?
Her yerde kutlama şart mı?
Hayır, ama Muğla’da kutlanmalı…
xx xx xx
Japonları önce Yunanistan’da, sonra Denizli’de gördüm.
Marmaris’te kutlama haberini okuyunca aklıma ilk gelen bu oldu.
Yunanistan’da, Denizli’de de mevsim kıştı…
Biz Denizli’ye termale gitmiştik, Japonlar Afrodisya’yı, Leodikya’yı görmeye gelmişlerdi. Tarihe çok meraklılar…
Antik dönemlerin anası da babası da Muğla’da. Yunanistan’da Muğla’daki eserlerin toplamı kadar eser yok!
Muğla nedense kolektif, koordineli iş yapmayı; ortak akıl ile hareket etmeyi beceremiyor.
İkinci aklıma gelen de bu oldu…
xx xx xx
Coğrafi olarak çok uzağız, ama nedense Japonları hep kendimize yakın hissederiz. Onlar da Türkleri…
Japonlarla ilk yakın temasın 1890’da “Ertuğrul Faciası” ile yaşandığı söylenebilir. 1880’de bir Japon ticaret gemisi İstanbul’u ziyaret etmiştir. Buna karşılık olarak Ertuğrul Fırkateyni Japonya’ya gönderilmiştir.
Albay Osman Paşa komutasında, 54’ü subay, 553’ü er olmak üzere toplam 607 mürettebatıyla 14 Temmuz 1889’da İstanbul’dan demir aldı. Sırasıyla, İstanbul, Marmaris, Süveyş, Port-Sait, Cidde ve Aden’e uğrandı ve 20 Ekim’de Bombay’a varıldı. Ertuğrul, uğradığı her limanda binlerce kişinin coşkulu karşılamasını yaşadı… Gemi 1 Kasım’da Seylan’ın başkenti Kolombo’ya ulaştı. 22 Mart 1890’da Singapur’dan hareket eden Ertuğrul, Saygon’a, Hon Kong’a ve ardından Nagasaki’ye, uğrayıp, 7 Haziran’da Yokohama’ya ulaştı.
Japonya’ya 6 ayda ulaşması plânlanan gemi Yokohama’ya ancak, 11 ayda varabilmişti…
Osman Paşa, 13 Haziran 1890’da imparatora, padişahın mektup, nişan ve diğer hediyelerini takdim etti. İmparator Meiji de, o gece verilen yemekte, Osmanlı Paşasına nişanını taktı. Ertuğrul 15 Eylül 1890’de İstanbul’a yola çıktı. Ancak Yokohama’dan Kobe’ye giderken Kashinozaki fenerini geçtiği sırada kayalıklara çarparak battı. Mürettebattan sadece 69 kişi kurtulabildi; 538 kişi şehit oldu.
Kazadan kurtulan gazilerimize ilk yardımı tam bir misafirperverlik örneği gösteren fakir köylüler yaptı. İmparator Meiji, kazadan kurtulanlara çeşitli hediyeler sundu ve iki kruvazörünü tahsis ederek onları İstanbul’a gönderdi. Abdülhamid’e de hediyeler getiren bu kruvazörler bir ay İstanbul’da kaldı. Daha sonra da Yakın Doğu Ticaret Komitesi Şefi Torajiro Yamada, Tokyo zenginlerinden toplanan parayı 1891’de İstanbul’a getirdi. Yamada ile bir diğer görevli Sultan Abdülhamid’in isteği üzerine, Türk subaylarına Japonca öğretmek için kaldılar ve kendileri de Türkçe öğrendiler. Yirmi iki sene İstanbul’da kalarak, Japon kültürünü tanıtmaya, iki ülke münasebetlerini geliştirmeye çalışan Yamada aynı zamanda Beyoğlu’nda açılan ilk Japon hediyelik eşya dükkânının da ortaklarından oldu.
xx xx xx
Şimdi 2010 yılında bu dramatik hikayenin üzerine yeni hikayeler yazılacak…
Muğla, bu hikayelerde yer almayı çok hak ediyor.
Muğla’da Japon görmedik, ama arkeologları senelerdir Fethiye’ye geliyorlar. Tlos antik kentinde 2005 yılında Prof. Dr. Havva Işık başkanlığında başlatılan kazı çalışmalarında Almanlarla birlikte Japon bilim insanları da bulunuyor. Fethiye’nin Gemile Koyu’ndaki St. Nicolas Adası’nda yüzey araştırması da Prof. Kazuo Asano başkanlığındaki kazı Japon heyeti tarafından gerçekleştirildi.
Yerel Kültür insanımız Ramazan Kıvrak’ın çabaları ile Japon televizyoncular Yörük göçü ve yaşamanı belgesel haline getirdiler. Belgesel Japonya’da yayınlandı…
Japonlar Fethiye’den haberdar ama…
xx xx xx
Faciadan dostluk çıkabiliyor… Ertuğrul Gemisi bu gün Bodrum’da bir “dostluk köprüsü”…
Şehitlerimiz bizlere yüz yılı aşkın bir zaman öncesinden çok önemli bir miras bırakmışlardır. Bizlere düşen görev ise, bu dostluğu daha ileriye götürmektir. Bunu Tufan Turanlı yapıyor…
Bodrum Sualtı Arkeoloji Enstitüsü, Ertuğrul Fırkateyni’ni tam 115 yıl sonra gün ışığına çıkarmak için harekete geçti. Japonya’ya giderek incelemelerde bulunan Enstitü Başkanı Tufan Turanlı’nın çalışması Japonlardan da büyük ilgi gördü. Turanlı ve ekibi batıktan çok önemli eserler çıkardı.
Şimdi “Japon Yılı” çerçevesinde, batıktan çıkarılan eserler, Bodrum’da “Okul Gemisi”nde sergilenecek.
Japonlar Bodrum’dan da haberdar…
xx xx xx
Japonlar Muğla’dan da haberdar olabilir…
Marmaris Belediyesi ve 2010 Türkiye’de Japonya yılı Yürütme Kurulu Üyesi Kanji Ishimoto tarafından koordine edilip “2010 Marmaris Japon Kültür Festivali” adı altında düzenlenecek etkinlik kapsamında Japon kıvırma sanatı Origami kursundan, Japon çiçek düzenleme sanatı İkebana’nın tanıtımına kadar pek çok etkinliğin yanı sıra, sergiler, spor gösterileri ve konserler düzenlenecek.
Marmaris’teki etkinlikler 2010 Ekim ayında…
Acaba diyorum, Ekim’e kadar “ortak bir konsept” yaratılamaz mı?..
Ekim’de Marmaris, Kasım’da Bodrum, Aralık’ta Fethiye merkezli olarak il genelinde bir “Japon Yılı” yaşanıp, yaşatılamaz mı?.. Muğla Üniversitesi, Japonya’dan bir üniversite ile ilişkiye geçemez mi?…
Ortak aklı harekete geçirip, kolektivizm yaratmak ta yine mi geç kaldık?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets