Türkiye’nin ilk tartışmalı Mulaj Müzesi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Türkiye’nin ilk tartışmalı Mulaj Müzesi

Bu haber 13 Ocak 2010 - 0:00 'de eklendi ve 795 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Türkiye’nin ilk “tartışmalı” Mulaj Müzesi Muğla’da açıldı.
Mulaj Müzelerinde, dünyanın bütün heykel, rölyef , mozaik ve benzeri tarihi eserlerinin; bir başka deyişle antik dönemlerin sanat eserlerinin kopyaları sergileniyor.
Böylesine önemli bir müzeye sahip olmanın tartışılacak bir yanı yok tabi, ama…
Müze, Rektörlük Hizmet Binası içinde!
Bunda da bir sakınca yok…
Yıllar önce Yunanistan’a gittiğimizde gezdirildiğimiz Yunan Adalarında İkarya’da, mutlaka uğranılan bir kilise vardı. Ada’nın belediyesi o tarihi kilise içinde hizmet veriyordu. Belediye çalışanlarının bulunduğu odalarda ise tarihi tablolardan oluşan bir sergi yer alıyordu.
Bizim Mulaj Müzesi ile ilk aklıma gelen bu oldu…
İnsan hareketinin yoğun olduğu Valilik, Belediye gibi mekanlarda süreli sergiler açılmasında yarar var.
xx xx xx
Peki olayın tartışmalı yanı ne?
Olayın tartışmalı yanı, bu Mulaj Müzesi’nin içinde yer aldığı Rektörlük Hizmet Binası… Rektörlüğün sanıyorum bu üçüncü binası!
Hadi diyelim ilk bina, üniversitenin yoksul günlerdin yapılmıştı ve yeterli değildi. Ancak hafta sonunda yenisi hizmete açılıncaya kadar kullanılan yapı üniversitenin rahmetli Sıtkı Koçman destekli günlerinde yapılmıştı.
Neyi eksikti?
xx xx xx
Kampus içinde Atatürk Kültür Merkezi yanında 1998 yılında temeli atılan ve 8 bin 400 metrekare kapalı alana sahip olan yapı üç kattan oluşuyor. Üniversitenin Genel Sekreteri Nagehan Şahin’in açıklamasına göre, bina kamu hizmet binaları içinde en donanımlı bina…Zemin katı “Mulaj Müzesi” olarak kullanılacak olan binanın diğer iki katında senato salonu, rektörlük makamı, hukuk bürosu, rektör yardımcıları makam odaları, genel sekreterlik, stratejik geliştirme daire başkanlığı ve personel daire başkanlığı hizmet verecek…
Önceki binada bu hizmetler verilemiyor muydu?
Nagehan hanımın verdiği bilgiye göre, bina eski para ile 10 trilyon liraya malolmuş!
Tek kelimeyle savurganlık…
xx xx xx
Yanıtını merak ettiğim iki soru var:
1- Dünya’daki ve ülkemizdeki antik dönem sanat eserlerinin kopyalarının yer alacağı Mulaj Müzesi’ne yüzlerce eser nasıl sığacak? Yoksa Mulaj Müzesi, tam bir savurganlık örneği olan bu yeni rektörlük binasının ambalajı olarak mı düşünüldü?!!
2- Kavga, dövüş bir Tıp Fakültesi’ne sahip olduk, ama fakültenin ne morfoloji binası ve ne de hastanesi olmadığı için bu öğretim yılında alınacağı açıklanan 15 tıp öğrencisi maalesef alınamadı… Bu 10 trilyon lira ile Tıp Fakültesi’nin temeli atılsa olmaz mıydı?
Neyse, olan olmuş. Hayırlı olsun…
xx xx xx
Ama ben şu soruyu da sormadan edemeyeceğim…
Tarihi Muğla Adliye Sarayı’nın restore edilerek “Güzel Sanatlar Fakültesi” olarak hizmete alınması her bakımdan uygun iken, Muğla Belediyesi Yeni Hizmet Binası olarak hizmete sokulması çok tartışılmıştı.
Rektör Prof. Dr. Şener Oktik’in gözü o tarihi yapıda kalmıştı. Olmadı… Güzel Sanatlar Fakültesi Bodrum’a gitti…
Oysa tarihi Adliye Binası “Güzel Sanatlar Fakültesi” olarak hizmete açılmış olsaydı; üniversite ile şehir merkezi arasında güzel bir köprü kurulmuş olacağı gibi Kentsel SİT Alanı içindeki tarihi Muğla Evleri’nin “pansiyona” dönüşmesini ve Saburhane Meydanı’ndan tarihi Arasta’ya, Zahire Pazarı’na kadar tarihi yapıların restorasyonunun yapılıp, kültürel, sosyal, ekonomik yaşamına katılması sağlanmış olabilirdi…
Bütün bunların tartışıldığı günlerde, Belediye Başkanı Osman Gürün, “Bu şehrin belediye başkanının, üniversite rektörünün makam odası kadar görkemli bir odası olmasın mı?” şeklinde serzeniş ve tepkide bulunmuştu.
Bir bakıma haklıydı, ama öncelikler meselesi…
Acaba diyorum, Rektör Prof. Dr. Şener Oktik, 10 trilyonluk yeni hizmet binası ile Muğla Belediyesi’nin bir adım daha önüne mi geçmiş oldu?!!
xx xx xx
Muğla gibi bir yerde, yönetenlerimizin makamları elbette Muğla’ya yakışır güzellikte görkemli olmalı…
Ama Muğlalının “kanaatkarlığı” da unutulmamalı.
Umarım, Muğla görkemli makamlara sahip olduğu gibi Muğla Devlet Hastanesi’nin bulunduğu yerde geliştirilmesi için 5 katlı ruhsat vermekte kıskançlık gösterilmez ve umarım Tıp Fakültesi bir an önce “fiziki” olarak da gerçekleştirilir…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets