AB Fonlarının farkında mısınız? (2) - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

AB Fonlarının farkında mısınız? (2)

Bu haber 12 Ocak 2010 - 0:00 'de eklendi ve 822 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu gün sizlerle, açık olan ve özellikle Muğla’nın, sizlerin yararlanabileceği “Tarım ve Balıkçılık Programı”nı paylaşacağız…
Bu programdan ve öteki programlardan; AB fonlarından, hibelerinden yararlanabilmek için şu soruların yanıtı önemli:
“AB Mali Yardım Araçları nedir, neleri kapsamaktadır, hangi kıstaslar çerçevesinde yardımlar alınabilmektedir, Türkiye’de Mali Yardımların Kurumsal yapısı nasıl işlemekte, kimler yetkilidir, Mali Yardımlarla Finanse Edilen Projeler hangi alanlarda, kimler tarafından kullanılmaktadır, hangi projelere finansman sağlanmaktadır, nasıl aktarılarak kullanılmaktadır, mikro projelerden nasıl yararlanılmaktadır, kimler tarafından denetlemektedir, açılacak hibe programlarının duyuruları nereden takip edebilmektedir?”
Dünkü yazımda da vurgulamaya çalıştığım gibi bu soruların yanıtlarını sayın Veli Çelik koordinatörlüğündeki Muğla Valiliği’nin “Avrupa Birliği Dış ilişkiler ve Koordinasyon Merkezi”nden almanız mümkün…
xx xx xx
Türkiye’nin AB’ye entegrasyonunu hızlandırıcı faaliyetlere ve kamu kurumlarının idari kapasitelerine ek destek sağlamak amacıyla Türkiye’nin kullanımına açık programlar bulunmakta.
Bizim gibi AB kapısında içeri alınmayı bekleyen ülkeler için “Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı” adı altında beş başlıkta yardımların kullanım alanları (Kurumsal Kapasite Geliştirme, Bölgesel ve Sınır Ötesi İşbirliği, Bölgesel Kalkınma, İnsan Kaynakları, Kırsal Kalkınma) başlıkları altında toplanmış bulunuyor.
“Tarım ve Balıkçılık Programı” da o başlıklar çerçevesinde ilan edilmiş bir program.
xx xx xx
Avrupa Birliği Dış ilişkiler ve Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Çelik bu noktada, “İsteyen her kurum, kuruluş ve gönüllü hareket bu merkezden her zaman yararlanabilir.” derken, koordinatörlüğünü yaptığı merkezin, bu kapsamda, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin AB Mali İşbirliği Programlarına katılma oranlarını ve kapasitelerini arttırmayı teşvik etmek amacıyla Muğla Valiliği’nce 01.12. 2008 tarihinde kurulduğunu anımsatıyor.
Çelik, Valiliğin kurduğu merkezi, “AB tarafından finanse edilen ve ilgili kurumlarca çağrıları açılan programların; kamu kurum kuruluş ve sivil toplum örgütleri ile ilgili program ve projelerden haberdar edilmeleri sağlanarak, katılımlarını gerçekleştirmek, il ölçeğinde ihtiyaca uygun projelerin üretilmesini sağlamak, eğitici ve yönlendirici çalışmalar yapmak, projeler için ortak bulunmasına yardım etmek, mevcut projelere ortak olarak katılmalarına yardımcı olmak, gerektiğinde proje liderliği ve danışmanlığı görevlerini yerine getirmek amaçlanmıştır.” diye anlatıyor.
xx xx xx
Açık olan “Tarım ve Balıkçılık Programı”na gelince…
Veli Çelik’in verdiği bilgiye göre, Tarım ve Balıkçılık Programı’nın amacı; balıkçılık, tarım, gıda güvenliği, veterinerlik ve bitki sağlığı sektörlerinde, Türkiye ve AB üye ülkelerindeki sivil toplum kuruluşları arasında uzun vadeli işbirliği ve ortaklık yaratmak, AB politikalarının planlanması ve uygulanması hususunda en iyi uygulama ve bilgi alışverişini teşvik etmek, olarak belirlenmiş.
Sektör 1: Tarım: Öncelikli Alanları; 1- Sürdürülebilir üretim yöntemleri, verimlilik ve rekabet gücünün arttırılması; 2- Üreticiler için pazarlama kanalları; 3- Pazarlama standartlarının uygulaması; 4- Kırsal kalkınma girişimleri; 5- Çiftlik ve arazi yönetimi; 6- Politika üretilmesine katılım;
Sektör 2: Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı: Öncelikli Alanları; 1- AB politikalarının uygulanması; 2- Gıda zincirinde izlenebilirliğin arttırılması ve öz değerlendirme için sistem kurulması.
Sektör 3: Balıkçılık: Öncelikli Alanları; 1- AB politikalarının uygulanması; 2- Üretici organizasyonların işleri ve görevleri; 3- Pazarlama standartlarının uygulaması.
xx xx xx
Bütçesi asgari 50.000 AVRO, azami 175.000 AVRO olarak belirlenen bu programlardan, söz konusu proje konuları kuruluş tüzüğünde bulunan sivil toplum örgütleri, odalar ve ticaret borsaları, profesyonel kuruluşlar, kooperatifler, birlikler üretici birlikleri, ihracatçı birlikleri, (yerel birlikler), tüketici kurumlar, üniversiteler, belediyeler, il özel idareleri yararlanabiliyor.
Şu ana kadar ilimizde uygulanan eğitim, araştırma, yatırım ve kültür hibe projeleri sayısının 121’e ulaştığını ve bu projelerin aldığı hibe miktarının 15 bin TL’ye ulaştığını belirten Çelik’in verdiği bilgiye göre, bu programdan yararlanabilmek için Merkezi Finans ve İhale Birimine 22 Mart 2010 tarihine kadar başvurmak gerekiyor.
Nasıl mı?
Gerek bu sorunun yanıtını alabilmek ve gerekse AB fonlarından yararlanma yollarını öğrenebilmek için bizzat merkezin “Recai Güreli Cad. 2. Nolu Özel İdare İş Hanı Kat:1 Muğla” adresine başvurabileceğiniz gibi 0 252 212 10 13 nolu telefondan da bilgi alabilirsiniz.
Haydi hareketlenelim…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets