AB Fonlarının farkında mısınız? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

AB Fonlarının farkında mısınız?

Bu haber 11 Ocak 2010 - 0:00 'de eklendi ve 973 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü “Gençlik Merkezi”nde çok önemli etkinliklere S-UN (İsviçre-Birleşmiş Milletler) fonundan maddi destekli imza atan Gönüllü Gençlerin Muğla İl Genel Meclisi’nde yaptıkları bilgilendirme sırasında AB Fonları gündeme geldi.
Nedense basınımız gündeme gelenin farkında olamadı!
Oysa konu çok önemli.
Henüz AB’ne girebilmiş değiliz, ama AB’nin fonlarından yararlanan ülkelerdeniz. Ne var ki, o fonda Türkiye’nin de katkısı bulunmasına rağmen “yararlanabilme becerisini” gösteremiyoruz.
Çünkü AB Fonlarından yararlanmayı; proje yazmayı ve AB fonlarından nasıl yararlanabileceğimizi bilmiyoruz.
Oysa Muğla o fonlardan yararlanabilmek için gerekli her türlü özelliğe sahip…
xx xx xx
AB Fonlarından yararlanabilmekteki eksikliğimiz ile ilgili Gönüllü Gençlerin ortaya koyduğu sözler üzerine, İl Genel Meclisi Toplantısı’nda söz alan Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın talimatıyla oluşturulan Avrupa Birliği Dış ilişkiler ve Koordinasyon Merkezi’nin Proje Koordinatörü Veli Çelik, bu konuda her türlü bilgilendirme ve desteğe hazır olduklarını açıkladı.
Muğla Gençlik Merkezi’nin gönüllü gençlerinin bilgilendirmede bulunduğu İl Genel Meclisi Toplantısı’nın ardından Veli Çelik ile görüştüm.
Muğla Valiliği’nin “Avrupa Birliği Dış ilişkiler ve Koordinasyon Merkezi”nde epey yol alınmış. Mehlika Senem Aksa, Birben Öz Yılmaz ve Ayşegül Ercan adında üç uzman ile Veli Çelik koordinatörlüğünde merkez aktif hale gelmiş.
İsteyen her kurum, kuruluş ve gönüllü hareket bu merkezden her zaman yararlanabilir.
xx xx xx
“Avrupa Birliği Dış ilişkiler ve Koordinasyon Merkezi”nden “açık fonlar” ile ilgili bilgilenebilirsiniz.
Veya, kendi alanınızla ilgili fonlardan yararlanıp yararlanamayacağınızı merak ediyorsunuz. Merakınızı bu merkezden giderebilirsiniz.
Örneğin;
Muğla’nın bazı ilçelerinde MOBESE kuruldu. Bildiğim kadarıyla en son Ula ilçesi MOBESE’lendi. Muğla Belediyesi de kurmak istiyor. Muğla Belediyesi’nin İl Özel İdaresi Bütçesi’nden kaynak koparabilmek için CHP’li İl Genel Meclisi Üyelerinin girişimlerde bulunduğunu biliyorum.
Bunu öğrendiğimde, “Muğla ili olarak tembelliğimizin, hazırcılığımızın” bir kere daha farkına vardım…
Oysa Muğla ili; Muğla’nın Türkiye Turizmi’nin üç amiral gemisinden biri olduğu gerçeğinden yola çıkarak, “Muğla’nın ağırladığı turistlerin güvenliği” başlığı altında bir proje hazırlayıp, il genelinde MOBESE sistemi kuruluşu için Kültür Turizm Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’ndan “maddi destek” görmenin yanında, sistemin il genelinde bu iki bakanlık tarafından kurulması sağlanabileceği gibi; “Bu sistemi sizin vatandaşlarınızın güvenliği için kuruyoruz” deyip, başta İngiltere olmak üzere vatandaşlarını ağırladığımız ülkelerden maddi destek sağlanabilir, AB Fonlarından destek bulunabilirdi…
Bu, halen Muğla il merkezi başta, MOBESE’siz öteki ilçelerimiz için yapılabilir…
xx xx xx
İl Genel Meclisi’nde bilgilendirmede bulunan Gençlik Merkezi gönüllü gençlerinden biri sunumunu yaparken, “S-UN’un destek verdiği projelerimizi hayata geçirirken, proje yazmayı öğrendik.” diyordu.
AB Fonlarından yararlanabilmek için “proje yazmak” önemli.
Çoğu Muğla Üniversitesi’nde öğrenci olan gençlerimiz proje yazmayı kendi kendilerine öğrenebildiklerine göre, sizler de öğrenebilirsiniz.
Hiçbir şey yapamıyorsanız, bu gençlerden yararlanın!…
Şaka bir yana, bu konuda Muğla Valiliği’nin “Avrupa Birliği Dış ilişkiler ve Koordinasyon Merkezi”nden destek alınabileceği gibi; bu konuda Muğla Üniversitesi’ne, başta Ticaret Odaları olmak üzere Muğla’daki meslek odalarına büyük görev düşüyor.
Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği’nin Muğla Tarım İl Müdürlüğü uzmanlarının yardımı ile AB Fonlarından yararlanarak, Muğla’daki arı yetiştiricilerini eğitip, Muğla’da başta bal olmak üzere arı ürünleri üretiminin Avrupa standartlarında, güvenilir şekilde yapmaya başladıklarını biliyorum.
Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği dışında, bu fonlardan yararlanma becerisini gösterebilmiş olanlar varsa, onların “deneyimleri” ile Muğla’nın “beklentilerinin” “Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Koordinasyon Merkezi”nde bir potada buluşturulmasında çok büyük yarar var.
xx xx xx
Eğer Muğla, AB Fonlarından hala yararlanmayı bilmiyorsa, çok yazık ve muhtemelen Türkiye’de gerektiğince yararlanamıyordur…
Yarın yararlanabileceğiniz bir açık fon ile devam edelim…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets