Bu gençlere sahip çıkılır (2) - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Bu gençlere sahip çıkılır (2)

Bu haber 08 Ocak 2010 - 0:00 'de eklendi ve 1.102 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Evet, gençler müthiş…
Hemen hepsi Muğla Üniversitesi öğrencisi; İbrahim Dikici, Yusuf Cem Albayrak, Emrah Kaplan, Erkan Karayel, Atilla Serin, Mehmet Aydın, Mehmet Topbaş, Ezgi Kaya ve Ayşe Karanlık…
Hepsi İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü ile CHP’li, AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin taktirlerini aldılar. Kendilerini ben de yürekten kutluyorum.
Bana benim gençliğimdeki “Halk Evleri”ni anımsattılar.
Muğla Halk Evi’nde (o zaman üniversite yoktu) Ankara İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’ne bağlı Muğla İşletmecilik Yüksek Okulu, Muğla Eğitim Enstitüsü öğrencileri ile Muğla gençliği Halk Evi’nde buluşurdu.
xx xx xx
Muğla Üniversitesi gençliği ile Muğla gençliğini Muğla Gençlik Merkezi de buluşturuyor.
Biz; yüksek öğrenim gençliği ve Muğla gençliği Halk Evi’nde birbirimizi “ideolojik anlamda” eğitirdik!… Birbirimize anti emperyalist, anti kapitalist, anti faşist mücadele eğitimi verirdik…
Muğla Gençlik Merkezi’nin gönüllü gençleri Muğla’nın çocuklarına başta matematik olmak üzere değişik branşlarda eğitim veriyorlar.
Bu günün gençliği böyle…
Doğrusunu yapıyorlar.
xx xx xx
Bizim zamanımızda Halk Evleri, aidatlarla ayaktaydı.
İlk kurulduklarında Devlet destekliydi.
Gençlik Merkezi de Devlet destekli; Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün bir birimi. Ancak bu birim, devletin sağladığı olanaklar bakımından kısıtlı.
Ki, bu bir avuç genç de hazırladıkları projelere İsviçre’nin sağladığı kaynak ile etkinlikler gerçekleştirebilmişler. Etkinlikleri ile bine yakın gence ulaşabilirlerken, iki köye gidebilmişler. Gençlerden biri, İl Genel Meclisi’nde yaptıkları bilgilendirmede, “Daha çok köye gitmek isterdik, ama bir ulaşım aracına sahip değildik.” diyordu.
Bu gençlere, Muğla Valiliği, Muğla Belediyesi gerektiğinde rahatlıkla ulaşım olanağı yaratabilir diye düşünüyorum…
xx xx xx
Sadece ulaşım değil, her türlü maddi destek yaratılmalı.
İsviçre, Muğla’dan bir avuç gence 8 proje için 158 bin dolar kaynak yaratabiliyorsa, Muğla kendi çocuklarına daha çok kaynak yaratabilir. Yaratmalı…
Ki o gönüllü gençler hafta başında Muğla İl Genel Meclisi’nde bilgilendirme yaparlarken, bir anlamda “Bizi destekleyin” diyorlardı.
Desteklenmeliler… Bir an önce İl Genel Meclisi’nde meclis üyelerinin dillendirdiği gibi başta Marmaris, Bodrum ve Fethiye’de Gençlik Merkezleri açılmalı.
Ki desteklenip, varlıklarını gelişip, büyüyerek, Muğla iline yayılarak sürdürebilsinler… Yaktıkları meşale bayrak yarışı gibi elden ele geçebilsin…
Bu anlamda, Muğla İl Özel İdaresi ile birlikte belediyelerimize “sorumluluk” ve “görev” düşüyor.
xx xx xx
Gençler sunumlarını yaptıktan sonra, İl Genel Meclisi’nde gurubu olan CHP, AKP ve MHP’nin sözcüleri gençlerin ortaya koyduğu çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulunurlarken MHP Gurup Başkanvekili “Emekli İlçe Milli Eğitim Müdürü” Coşkun Tutal, “Ülkemizin yaşadığı sorunları, gençlerimizin kamplaşmalarını hep birlikte görüyoruz. Gençlerimizin internet odalarından dışarı çıkmamalarından üzüntü duyuyoruz. Bu gençleri dinlerken ülkemizin geleceği için yeniden umutlandım…” diyordu.
Aynen katılıyorum…
xx xx xx
O gençlerden Ayşe Karanlık, “Gençlerin Muğla’yı küçük, a-sosyal gördüklerini tespit etmiştik. Ancak bu çalışmalarla da bize Muğla’da 24 saatin yetmediğini gördük…” derken, Yusuf Cemal Bayrak, “Muğla’ya kalıcı bir şeyler bırakmak istedik. Gençlerimiz doğal ve tarihi çevremizi tanımıyorlar. Turistlerde Muğla ili hakkında genel bilgi sahibi olamıyorlar. 40 kişilik ekip kurup, gezi yaptık. Gezinin sonunda kültür varlıklarımızın maket ve yağlı boya tablolarını gerçekleştirdik. Amacımız bir Muğla Kültür Müzesi oluşturmak. Şu anda 6 makete ve 24 tabloya sahibiz. Bunları çoğaltacağız. Müzeyi ilçe ilçe gezdireceğiz.” Şeklinde konuşuyordu.
Gençlerden biri, İsviçre destekli projelerinden “Yörük Düğünü” için, gelecek yıl bu düğünü “festival” olarak yapıp, festival sırasında muhtaç iki çifti evlendirmek istediklerini belirtirken, bir diğer genç, projeleri kapsamında gerçekleştirdikleri “kısa metrajlı belgesel film”den söz edip, yeni kısa metrajlı filmler yapıp, ulusal ve uluslar arası kısa metrajlı film festival ve yarışlarında Muğla’yı temsil etmek istediklerini söylüyordu.
Gençler bir anlamda biz Muğlalılara; Valiliğe, İl Genel Meclisi’ne ve belediyelerimize “ev ödevi” sunuyordu…
xx xx xx
Ev ödevi belli;
Ortada üç proje var; Yörük Düğünü Festivali, Kısa Metrajlı Film (ki bu Muğla tanıtımı için önemli) ve Gezici Muğla Kültür Müzesi…
Hiç değilse Muğla olarak bu üç projeye sahip çıkmalıyız…
Bu hepimiz için; hem Muğla hem de gençlerimiz için bir fırsat…
Gelin geleceğimize sahip çıkalım…
Bravo “bizden daha Muğlalı olabilmiş” gençlere…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets