Bu gençlere sahip çıkılır (1) - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Bu gençlere sahip çıkılır (1)

Bu haber 07 Ocak 2010 - 0:00 'de eklendi ve 947 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı bir birim olan Gençlik Merkezi, Muğla İl Özel İdaresi mülkü olan çok güzel bir tarihi mekan da hizmet vermekte.
O güzelim yapı, Gençlik Merkezi’ne tahsis edilirken karşı çıkmıştım. O tarihi mekanın Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü için çok daha uygun olduğunu yazmıştım.
Hala da aynı görüşteyim!
İl Genel Meclisi’nin 05.01.2010 tarihli toplantısında, Gençlik Merkezi’ndeki gönüllü gençlerin bilgilendirmesini dinlerken, o mekanın gençlerimize de çok yakıştığını sevinerek gördüm.
xx xx xx
İl Genel Meclisi Toplantısı’nda gönüllü gençleri il genel meclisi üyelerimiz ile birlikte şaşkınlık içinde gurur ve geleceğe dair umut duyarak izleyip, dinledim.
Hemen hepsi Muğla Üniversitesi’nde öğrenci olan Gönüllü Gençlerimiz yaptıkları çalışmalarla hepimizi etkiledi.
İl Genel Meclisi’nin CHP’li, AKP’li, MHP’li üyeleri, gurup sözcüleri “görüş birliği” içinde, bu gençlere İl İdaresi Bütçesi’nden yeni projelerine destek verilmesine hazır olduklarını ortaya koyarlarken, sadece Muğla il merkezinde faaliyet gösteren Gençlik Merkezi’nin başta Marmaris, Bodrum ve Fethiye’de olmak üzere öteki ilçelerde de faaliyete geçirilmesini istediler.
Hatta AKP Gurup Başkanvekili Çağrı Alper, Bodrum’da Barlar Sokağı’nda bulunan Özel İdare’ye ait “Kaymakam Evi”nin “Gençlik Merkezi” olarak kullanılabileceğini önerdi.
xx xx xx
Gençlik Merkezleri için ilçelerde uygun mekanlar bulunup, yaratılacaktır. Bulunmalı da…
Muğla Gençlik Merkezi’ne de bulunduğu tarihi mekan yakışıyor. Bu gençlerimize verdiğimiz önemi de vurgulamış oluyor.
Peki ya Muğla Turizmi’ne verdiğimiz önem?
Muğla İnşaat Mühendisleri Odası’nın ardından dün Muğla Mimarlar Odası da tarihi bir mekana kavuştu. Muğlalı mimarlar, satın aldıkları “Terzibaşıoğlu Evi”ni restore edip, hizmet binası olarak Muğla’nın kültürel, sosyal yaşamına kazandırdılar.
Ama, hala İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bir beton yığınının içinde hizmet veriyor!
xx xx xx
Muğla İl Özel İdaresi, Valiliğin duyarlılığı sonucu son yıllarda önemli sayıda tarihi yapıya sahip oldu. Bu gün Gençlik Merkezi olarak kullanılan yapı, Özel İdare’nin ilk hizmet binasıydı.
Muğla İl Özel İdaresi’nin sahip olduğu ikinci tarihi mekan ise “Gazeteciler Cemiyeti” adı altında “bar” olarak kullanılıyor! İki yılda bir yapılan kongreleri saymazsak, gazetecilerin bu mekandan yararlandıklarını da söylemek mümkün değil…
Bu tarihi mekanın önünde de yine Özel İdare’ye ait bir kreş bulunuyor. “Barlar Sokağı” haline gelen bir sokakta “kreş” ne kadar uygun düşüyor, o da tartışılır!
Acaba diyorum, Gazeteciler Cemiyeti olarak kullanılan tarihi yapı ile birlikte “kreş” olarak kullanılan yeni yapı, Gençlik Merkezi’ne tahsis edilip, Gençlik Merkezi’nin bulunduğu yapı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne tahsis edilemez mi?..
xx xx xx
Nereden nereye geldik…
Gençlik Merkezi’nden söz etmek isterken, “Kültür Turizm Müdürlüğü”ne boşuna gelmedim.
İl Genel Meclisi’nde yapılan toplantıda, Gençlik Merkezi’nin gönüllü gençlerinden (sözlerinin tamamının üzerinde yarın duracağım) Yusuf Cem Albayrak, “Gençlerimiz doğal ve tarihi çevremizi tanımıyorlar. Turistlerde Muğla ili hakkında genel bilgi sahibi olamıyorlar…” saptamasında bulunuyordu.
Doğru. Şehrin orta yerinde “ALO 179” ofisini saymazsak, bir enformasyon bürosu yok!
Gençlik Merkezi’ndeki gönüllü gençlerimizin “gördüğünü” göremiyoruz…
xx xx xx
S-UN (İsviçre, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) finansal desteği ile gerçekleştirilen projelerin Genel Koordinatörü Gençlik Merkezi Gönüllüsü İbrahim Dikici, Gençlik Merkezi Projesi’ni ve S-UN Fonu sürecini anlatırken, İsviçre’nin sunduğu kaynaktan yararlanmak isteyen üç ilden (Muğla, Konya, Kocaeli) Muğla’nın 29 proje ile birinci olduğunu, 29 projeden 11’inin kabul edildiğini ve bunlardan 9’unun S-UN fonundan 158 bin dolarlık destek ile Gençlik Merkezi’nde hayata geçirildiğini söylüyordu:
“Küçük Kent Muğla”, “Ben Sun-uyorum Projesi”, “Kerimoğlu Düğünü Projesi”, “Kültürel Fayda Projesi”, “Sine Sine Muğla”, “Gençpano”, “Farklı Kültür Aynı Pota” ve “Bisikletimin Yolu” projeleri…
İbrahim Dikici ve arkadaşlarını dinlerken, her projede bir başka görmediğimizi gördük…
xx xx xx
O projelerden biri “Yörük” ya da “Kerimoğlu Düğünü” kültürümüzün önemli bir parçası olarak bu sene sembolik biçimde yapılmıştı. Gençler bu düğünü gelecek yıllarda festivale dönüştüreceklerini söylüyorlar.
Senelerdir Muğla Kültür Şenliği yaparız… O şenliğin önemli bir eksiğini de bu düğün ile görmüş olduk…
Gençler müthiş. Olanak verilince harikalar yaratıyorlar.
Yarın devam edelim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets