Muğla Güneş Enerjisi Parkı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla Güneş Enerjisi Parkı

Bu haber 04 Ocak 2010 - 0:00 'de eklendi ve 1.009 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Türkiye’nin ilk ‘İki Eksenli Güneş İzleyicisi’ panelinin açılışı geçen ay Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi kampusu içinde gerçekleştirildi.
Geçen yılın son haftalarında yapılan bu açılış sayesinde, Muğla’da Türkiye’nin ilk ve en büyük ‘Fotovoltaik Güneş ve Termal Enerji Parkı’na sahip olduğumuzu gördük.
Bu önemli ve bana göre heyecan verici gelişme sırasında belleğimde yıllar öncesine gittim.
70’li yıllarda Tercüman Gazetesi ve bu gazetenin kuruluşu olan Akdeniz Haber Ajansı’nın Muğla Muhabirliğini yaparken, Marmaris’e gönderilmiştim.
Çevrenin (Ç)sinin konuşulmadığı ve hatta bilinmediği yıllardı. Belki o zaman ben de ‘bilmeden’ Türkiye’nin ilk çevre haberlerinden birini yapmıştım…
xx xx xx
Geçenlerde Muğla Belediyesi, bir “Güneş Evi” kurdu. Kurulduğu parkın enerjisini üreteceği söylenen evi yapan mimar böyle bir evi dana önce Diyarbakır’da gerçekleştirmişti. Bu yüzden mi ne basında, Muğla Güneş Evi, Türkiye’nin ikinci evi olarak duyuruldu. Haberde, ilk evin Diyarbakır’da hizmete girdiği vurgulandı.
Oysa Türkiye’nin ilk Güneş Evi, Maden Tetkik ve Arama (MTA) tarafından 70’li yıllarda Marmaris’te kurulmuştu…
Gazetecilik “fikri takip” gerektirir. Ben de fikri takipçilerdenimdir, ama Marmaris’te yıllar önce kurulan güneş evini takipte sınıfta kaldım! Araya hapislik, sakatlık gibi sorunlar girdiğinden mi ne takip edemedim. Hatta unutmuşum!..
xx xx xx
İlk fırsatta Marmaris’e gidip, o ev orada duruyor mu, orada neler oluyor, bakacağım…
Ancak beni şaşırtan, benim Türkiye’nin ilk Güneş Evi’ni haber yapmış olmam değil de, Muğla’nın bu evden yıllar yılı haberinin olmaması oldu…
Elbette, sokaktaki Muğlalının bu evden haberdar olmasını beklemeye hakkımız yok, ama;
‘Türkiye’nin ilk ve en büyük Fotovoltaik Güneş ve Termal Enerji Parkı’na sahip olan Muğla Üniversitesi’nin MTA’nın Marmaris’teki Güneş Evi’nden haberinin olması gerekmez mi?
Elbette, Valiliğimizin, Marmaris Kaymakamlığımızın ve özellikle Muğla il genelinde mangalda kül bırakmayan çevrecilerimizin ve Marmarisli meslektaşlarımın da haberlerinin olması gerekir ama…
xx xx xx
70’lı yıllarda gittim, gördüm… Marmaris’te MTA’nın Güneş Evi, kendi kendini ısıtıp, aydınlatıyordu.
Anımsayabildiğim kadarıyla, Tercümen Gazetesi beni Marmaris’e gönderdiğinde oradaki uzmanlar ne yaptıklarını anlatırlarken, “yaptıkları çalışma ile Muğla’da ilk etapta seracılık yapılabileceğini” söylüyorlardı.
Neredeyse 30 yıl oldu, seraların kendileri de güneşten yararlanan bir sistem olsa da; Muğla’da güneş enerjisinden gerçek anlamda (aydınlatma ve gece ısıtması) yararlanan bir tek sera yok!..
Dalaman Çayı üzerinde enerji üretimine daha yeni geçebiliyoruz.
Ne yazık ki, Akköprü Baraj ve HES için “Şükürler olsun” derken, aynı havzada Yuvarlak Çay üzerine HES kurulmasına karşı çıkıyoruz!
xx xx xx
Muğla coğrafyasında yaşayan bizler gerçekten Allah’ın sevgili kullarıyız.
Ama Allah’a ne kadar layığız tartışılır!
Fosil yakıt olarak en zengin illerden biriyiz. Akar su yönünden zenginiz. Rüzgar yönünden çok zenginiz. Güneş yönünden de çok çok zenginiz…
Ama “Su akar Türk bakar” dedikleri gibi bakıyoruz! En önemlisi, bir türlü birlikte iş yapma becerisini yakalayamıyoruz.
Ben zeybek oyunlarımızı çok severim. Efenin, zeybeğin toprağa diz vuruşunda, sanki yüreğimde yer gök sarsılır… Müthiş keyif alırım, ama yaşam zeybek oyunu değil!…
xx xx xx
Muğla Üniversitesi, Türkiye’nin ilk ve en büyük ‘Fotovoltaik Güneş ve Termal Enerji Parkı’na sahip oluyor. Benim Muğla Belediyem, önüne Muğla’yı güneşle ısıtıp, aydınlatma hedefini koyarken Muğla Üniversitesi ile işbirliği yapacağına, Muğla dışından bir mimar getirip, Güneş Evi yaptırıyor!
Dalyan’da bir tekne sahibi, (ki kendisini taktir ediyorum) Alman teknolojisi ile teknesini güneş enerjisi ile çalışır hale getiriyor. Dalyan Kanalı’nda motorlu teknelerin ekolojiye zararını nasıl ortadan kaldırabileceklerini düşünen yetkililerimiz, Dalyan Kanalı’nda ve ardından Gökova azmaklarında ve belki de tüm kıyılarımızda kullanabileceğimiz Güney Tekneleri’nin ucuza mal edilebilmesi için Muğla Üniversitesi ile işbirliğine girmiyor.
Veya üniversitemiz, bu işlere kafa yormuyor!
Akıl alacak gibi değil…
xx xx xx
Türkiye’nin ilk ve en büyük ‘Fotovoltaik Güneş ve Termal Enerji Parkı’nın açılışına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı da gelecekti, ama nedense gelemedi. Umarız görmeye gelir…
Şimdi bu satırları okuyup da, “Uçuyorsun…” ve hatta “Haksızlık ediyorsun…” diyenler olacaktır ama, Türkiye’nin enerji politikası Muğla’da belirlenemese de Muğla’da ele alınabilir.
Bunun için Muğla Valiliği, Muğla Üniversitesi, Muğla Belediyesi ortak sempozyum düzenleyebilir.
Bu tür etkinlikler hiçbir işe yaramasa, “farkındalık” yaratabilir; güneşimizin, rüzgarımızın, akan suyumuzun, Marmaris’teki MTA Güneş Evimizin farkına varabiliriz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets