CHP’de neler oluyor? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

CHP’de neler oluyor?

Bu haber 25 Kasım 2009 - 0:00 'de eklendi ve 772 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu günkü yazımın başlığı benim değil. Muğla’daki yerel gazetelerden birinin köşe yazarının başlığı böyle: “CHP’de neler oluyor?”
Sorunun yanıtını Ankara’da ararsanız, CHP üzerinde ‘oyun’ oynanıyor. Bu oyuna CHP’nin genel merkez yöneticileri de ‘alet’ oluyorlar.
CHP’nin genel merkez yöneticileri, gazetecilerin “Dersim” ile ilgili soruları karşısında, “Siz hala orada mısınız?” diye geçiştirseler de Türkiye “Dersim”i tartışıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in Dersim ile ilgili ortaya koyduğu tarihi bir gerçek saptırılarak, CHP’ye yükleniliyor. Aslında yüklenilen CHP’nin değil, Türkiye’nin geleceği.
Türkiye “Alevi-Sünni çatışması” ile de karşı karşıya…
CHP veya şu, bu parti bizi ilgilendirmeyebilir, ama Türkiye ilgilendirmeli… Bir genel başkan yardımcısının ‘gafı’ veya maksadı aşan sözleri Türkiye’nin geleceğini karartamamalı…
CHP yöneticileri Öymen’e sahip çıkarken, partilerinin geleceğini de gözden çıkarmış olabilirler, ama ülkenin geleceğini sahipsiz bırakmamalılar!
xx xx xx
“CHP’de neler oluyor?” sorusunu soran yerel gazetenin köşe yazarı, yanıtı Türkiye’de değil, CHP’nin Muğla Merkez İlçe’deki delege seçimlerinde arıyor. Ufuk meselesi!
“CHP’de neler oluyor?” sorusunu soran, CHP’yi iyi tanımalı. Yerel ilişkilerin, yapılanmanın ve yerel kurmayların “ülkenin geleceğinin” önüne geçen “beklentilerinin” farkında olmalı…
Neymiş efendim, Muğla Merkez İlçe delege seçimlerinde Erman Şahincilerle (Devlet ve eski Bayındırlık Bakanı) Osman Gürüncüler karşı karşıya gelmişler!.. Biz gazetecilerin, köşe yazarlarının kamuoyunu bilerek veya bilmeyerek yanıltmaya hakkımız var mı?!!
xx xx xx
Bakın köşe yazarı CHP’nin il merkezinde dayatma ve baskı altında yapılan Muğla Merkez İlçe delege seçimlerini nasıl yorumlamış:
“… Seçimlere iki liste halinde gidiliyor. Ermancılar, Osmancılar. Yani sizin anlayacağınız Belediye Başkanı Osman Gürün’cüler, eski belediye başkanlarından ve eski bakanlardan olan Erman Şahinciler. Salon tıklım tıklım. İçeri girmek için zorlananlar bile var. Oy kullanılıyor ve seçimler sonuçlanıyor. Ak liste Osmancılar, Mavi liste ise Ermancılar. Sonuç, seçimi Osmancılar kazanıyor.”
Muğla Belediye Başkanı Op. Dr. Osman Gürün ve Muğla eski belediye başkanlarından, Bayındırlık eski Bakanı Erman Şahin, İlçe Başkanlığı’na adaylar da haberimiz mi yok?!!!
Osman Gürün, Muğla Belediye Başkanı kimliği ile siyasete devam ediyor. Doğal olarak beklentileri var, ama partisinin hemen her kademesinde görev yapmış, bakanlığa kadar ulaşmış Erman Şahin, “aktif siyaseti” bırakalı yıllar olmuş. Ermancılık mı kaldı?!!
Köşe yazarı bunu bilmiyorsa, neden “şucu, bucu” olarak yazdı? Yoksa birileri mi yazırdı?…
xx xx xx
CHP’de “şucu, bucu” biteli yıllar oldu. Deniz Baykal’ın genel başkanlığı ile “Baykalcılık” bitti… Delege seçimlerinin sonunda, ilçe kongreleri yapılacak. İlçe kongrelerinde, ilçe yönetimi ile birlikte il delegeleri belirlenecek. Ardından il kongresi gelecek. İl kongresinde il yönetimi ile kurultay delegeleri belirlenecek. Kurultay delegeleri Genel Başkan ile Genel Merkez yöneticilerini belirleyecek. Yani kongre takviminin sonunda ilçe yönetimlerine ve il yönetimine kim gelirse gelsin, Baykal aday olursa yine Genel Başkan seçilecek…
O zaman, delege seçimlerine düşen gölge neyin gölgesi?
Kavga genel başkanlık değil, milletvekili adaylığı kavgası….
Ama Erman Şahin hiçbir yere aday değil. Osman Gürün’ün görüldüğü delege seçimlerde Erman Şahin görülmedi. Köşe yazarı meslektaşıma “ayıp etmiş” diyemiyorum, O yanlış algılamış olabilir, ama CHP Muğla Merkez İlçe delege seçimlerinde “ayıp” yok muydu?…
xx xx xx
Muğla Valiliği’nin Muğla’ya ilgi gösteren köşe yazarlarını davet ettiği “Göcek Koyları, Denizlerimiz ve Kıyılarımız Bilgilendirme Toplantısı”na çağrılı olarak, hafta sonunda Dalyan’daydım. Bilgilerimi tazeledim, uzun zamandır göremediğim Gazeteci-Yazar Can Pulak’la, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı’yla, Dalyan Belediye Başkanı Arif Sarı’yla, Fethiye Ticaret Odası Başkanı Akif Arıcan’la, Bodrum Deniz Ticaret Odası Başkanı Gündüz Nalbantoğlu ve Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik’le görüşme olanağı buldum.
Ortaca’nın CHP’li Belediye Başkanı Karaçelik’e, “Başkan delege seçimlerini hallettin mi?” diye sordum. Şaşırdı. “Delege seçimleri” diye açıklamaya çalıştım. Güldü. “Ben belediye başkanıyım, delege seçimleri ile ne ilgim olabilir ki…” deyip, şöyle anlattı:
“Delege seçimleri partimizin ilçe yönetiminin görevi. Arkadaşlar, mahallelerde, köylerde, beldelerde kahvelerde, parti merkezlerinde bir araya gelip, taraf yaratmadan kime yakışıyorsa onu hep birlikte delege seçtiler. Delege seçimi yapıyoruz diye partilileri karşı karşıya getirme lüksümüz olamaz.”
Başkan Karaçelik’in sözleri beni hem şaşırttı hem şaşırtmadı… Şaşırtmadı, çünkü, Ortaca’nın yaptığı CHP’nin geleneğinde var… Benim çocukluk, gençlik yıllarımda böyle olurdu… Şaşırdım, Muğla’da kıran kırana, “baskıcı, anti demokratik” izlenim veren delege seçimi yapıldı… Kırılan kim, ne oldu?…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets