CHP’nin delege seçimlerinde donuzluk - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

CHP’nin delege seçimlerinde donuzluk

Bu haber 23 Kasım 2009 - 0:00 'de eklendi ve 912 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hamle Yazıişleri Müdürü Hafize Nizamoğlu, son yazısına “Ah bir de şu ‘donuzluklar’ olmasa” başlığı atmış. Hafize Nizamoğlu, yazısında Hamle’nin bundan böyle her gün renkli çıkacağının müjdesini verirken, atılımlarının devam edeceğini kaydetmiş. Aynı yazıda, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin geleneksel Sıtkı Koçman Günleri’ne olan ilgisizliğe dikkat çekerek, “vefasızlığımızın” altını çizmiş. Yazısının sonunda da “domuz gribi”nden söz etmiş.
Arada bir yazmak, her gün yazmak kadar zordur. Ayın en önemli olaylarını öne çıkarıp, irdelemek zorundasınızdır. Hafize Nizamoğlu’nun yazısı güzel olmuş. Domuz Gribi’ni “donuzluk” olarak nitelendirmiş.
 
xx           xx           xx
Hafize Nizamoğlu’nun “donuz” dediği, “domuz”un Muğla şivesinde söylenişidir.
Gerçekten de bu “Domuz Gribi”nde bir ‘donuzluk’ var… Birileri donuzluk yapıyor!…
Bu konuda benim bir yazım oldu. Daha yazılabilir ama, yeterlidir. Üstelik bilen bilmeyen herkes konuşuyor, yazıyor… Muğla’da o kadar “donuzluk” yaşanırken, benimki eksik kalsın!
 
xx           xx           xx
Muğlalı, olumsuzlukları Hafize Nizamoğlu’nun da vurguladığı gibi “donuzluk” olarak nitelendirir, değerlendirir… Anne oğlundan “Donuzun olu”; kadın kocasından “Donuzun adamı” diye şikayet eder. Kuşkulu bir olay için “Bu işte bir donuzluk var ama, bakalım…” der.
CHP, delege seçimleri ve ardından kongreler için start verdi. Geçen hafta Muğla merkezde, CHP Merkez İlçe’nin delege seçimleri vardı. CHP’liler yıllarca “parti içi demokrasiyi işletebilmiş partinin üyesi olmakla” övünmüşlerdir, ama…
Geçen hafta yapılan delege seçimlerinde tam anlamıyla “donuzluk” vardı!
 
xx           xx           xx
Delege seçimleri çok önemli. Geçen hafta belirlenen delegeler, önümüzdeki günlerde yapılacak kongrelerde partilerinin Muğla Merkez İlçe yönetimini ve sonra il kongresinde oy kullanacak il delegelerini belirlemekle kalmayıp, partilerinin genel merkezinin “ön seçim” kararı alması halinde, 2011 Genel Seçimi’nde Muğla’nın CHP’li Milletvekili adaylarını sıralayacaklar.
Bu kadar önemli… Bu kadar önemli bir seçimde ‘donuzluk’ yapılmaması gerekir ama…
 
xx           xx           xx
Benim bildiğim CHP, delege seçimlerini yaparken, seçimlerden günler önce “seçim takvimini” belirler ve ilan ederdi. Öteki ilçelerde durum ne şimdilik bilmiyorum ama, Muğla Merkez İlçe’de bu yapılmadı. Parti üyelerinin cep telefonlarına “şu tarihte delege seçimleri başlıyor” diye bir mesaj geldi o kadar.
Merkez İlçe Başkanı Bahattin Gümüş aday. Karşısında Mustafa Şahin’in adaylığı söz konusu. Bahattin Gümüş İlçe Başkanı’nın rahatsızlığı sonucu başkanlığı üstlenmiş bir kişi. Şimdi de seçilerek bu görevi üstlenmek istiyor olabilir. Bu O’nun en doğal hakkı. Kendisini başarılı bulanlar ve daha da başarılı olacağına inananlar olabilir. Tersini düşünenler de vardır. Bilmiyoruz, Mustafa Şahin, İlçe Başkanı Bahattin Gümüş’den daha da başarılı olabilir…
Demokrasi fırsatlar rejimi. Herkese fırsat vermek lazım. Ama bu verdiğiniz ‘fırsat’ adil ve demokratik olursa ‘fırsat’ olur… Yoksa orada “donuzluk” aranır…
 
xx           xx           xx
Parti tabanından gelen tepkiler üzerine, CHP Merkez İlçe Yönetimi ‘delege seçimleri takvimini’ ilçe merkezine astığında köy ve beldelerde delege seçimleri tamamlanmıştı!
Sadece bu nedenle, ilçe yönetimine muhalif olanların “hukuksal itirazları” halinde delege seçimleri iptal edilir, ama muhalifler bu yasal haklarını kullanamazlar.
Çünkü, o zaman yönetim gider, o ‘kendi seçtiği’ delegelere, “Bunlar senin delegeliğini istemiyor” der mi der…
Burada bir “donuzluk” var mı var!…
Tepkiler devam etti. Bunun üzerine, cep telefonlarına mahalle seçimleri ile ilgili duyurular gelmeye başladı. Bu işte bir “donuzluk” olduğu için hepsini telefonumda saklıyorum…
14.11. 2009 tarih ve 11.56 saati ile gelen mesaj şöyle:
“Mahalle Delege seçimleri… 15 11 2009 Pazar günü yapılacak mahalleler; Kiramettin 19.30, Balıbey 20.00, Karamehmet 20.30, Orta 21 30…”
Ayın 14’ünde, saat 11.56’da duyuru almışsınız, ertesi gün saat 19.30’da yapılacak seçimlere hazırlanacaksınız. Olacak iş mi?!!
Ertesi gün gelen mesaj daha insafsızdı. Müştakbey, Hacırüstem ve Camikebir Mahallelerinin 16.11.2009 pazartesi günü yapılacak delege seçimleri için duyuru 15.11.2009 tarih ve saat 17.56 olarak geldi. Hadi gidin gece delege seçimi için çalışın!…
İnsaf… Ki ne insaf… 17.11.2009 Salı günü saat 19.30’da başlayacak Orhaniye ve Karşıyaka Mahalleri delege seçimleri için duyuru, aynı gün saat 09.33’da geldi!
Sanki gümrükten mal kaçırılıyor. Donuzluk yapılarak…
 
xx           xx           xx
Parti içi seçimler elbette ‘fırsat eşitliği’ne dayanır. Ama adil ve demokratik olmalı… “Makam yetkileri” de “fırsat” olarak kullanılmamalı… Milletvekilliği, partinin Yüksek Disiplin Kurulu Üyeliği, Belediye Başkanlığı, Belediye Meclis Üyeliği gibi makamlar “fırsata” ve dolayısıyla “dayatmaya” dönüştürülmemeli… İlçe Başkanı ilçe merkezinde yapılan oylamayı, kendisi adına “fırsata” dönüştürürken, rakibini “Burası benim” deyip, dışarıya çıkartmamalı!…
CHP Merkez İlçe’de yapılan delege seçimlerinde “makam, etiket sahiplerinin” ne işi var?!! Eğer adaylarından birini destekliyorsanız, ki bu hakkınızdır, gelir ilçe kongresinde desteklersiniz. Delege seçimlerini yönlendirmeye hakkınız var mı?
“Fırsat eşitliği” diye olmayan ve olmaması gereken “hak” kullanılırsa, parti içi demokrasiden söz edebilir misiniz? !!
Şaşırıyorum, üzülüyorum, bu benim tanıdığım, bildiğim CHP mi?…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets