Bir kere de ‘ortak akıl’ diyelim... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Bir kere de ‘ortak akıl’ diyelim…

Bu haber 21 Kasım 2009 - 0:00 'de eklendi ve 824 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hiçbir konuda bu güne kadar böylesine bir seri yazı yazmamıştım.
Konu çok önemli.
Tartışma bu köşede kalmamalı.
Muğla’nın her kesiminde bu konu tartışılmalı ve en hızlı şekilde ‘ortak akıl’ yakalanarak Muğla’nın geleceği için bir konsensüs sağlanmalı.
Gelecekte ah, vah, tüh yapılmamalı!
 
xx           xx           xx
Muğla Belediyesi’nin yaptırdığı etüt sonunda ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden Prof. Dr. Ali Türel ve Doç. Dr. Baykan Günay’ın ortaya koyduğu raporda altı çizilmesi gereken noktalar var. Sonuçta bir karara varılacak. Bu kararın şehircilik ilkeleri yanında yasa ve yönetmeliklere uygun olması gerek.
Bu anlamda; raporda da yer alan 17.03.2001 tarihli ve 24345 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Plan Yapımına Ait Esaslara Dair Yönetmelik’ uyarınca hastanelerde yatak başına 130 m2 alan ayrılması öngörülmüştür. Bu standartlara göre, 560 yataklı Muğla Devlet Hastanesi’nin başka bir yerde yeniden yapılması halinde gerekli olan alan miktarı 72.800 m2 (7.28 hektar), yeni yerde hastanenin 600 yataklı yapılması halinde ise 78 bin m2 (7.8 hektar) olmaktadır.
Sağlık Bakanlığı’nın Karadağ’da düşündüğü yer 25 ha Hazine Arazisi olmakla birlikte “orman alanı” içinde kalmakta. Burada hastane yapılması halinde, en az 7-8 ha ağaç kesimi yapılması gerekiyor ve bunun yapılması halinde, raporda da vurgulandığı gibi bu işlemin sivil toplum kuruluşları tarafından idari yargıya taşınması durumunda mahkemenin iptal kararı vermesi en beklenen sonuç olacaktır.
Üniversite’nin kampus içinde öngördüğü alanda ‘ormanlık alan’… Burada fakülte ile hastane birlikte yapılacağına göre bu alanda üniversitenin 7-8 ha ormanı ortadan kaldırılması infial yaratacağı gibi, bir bilim kuruluşuna bu yakışmayacaktır!
 
xx           xx           xx
Muğla Devlet Hastanesi bulunduğu yerde korunup, geliştirilirse arazi yeterli olur mu?
Olur… 560 yataklı Devlet Hastanesi başka bir yere taşınırsa en az 7 ha arazi gerekmekte. Mevcut hastane ise 4.5 ha arazi üzerinde oturmakta. Raporda da vurgulandığı gibi, Sağlık Meslek Yüksekokulu’nun üniversite kampusuna taşınması ile burada ortaya çıkacak alan gelişmeye yeterli olacaktır.
ODTÜ raporunda, “Muğla Üniversitesi için Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi büyüklüğünde (250 yataklı) bir hastane halinde gerekli alan miktarı 32 bin 500 m2 (3.25 hektar) olmaktadır. Yatak sayısının 400’e yükseltilmesi halinde 52 bin m2 (5.2 hektar) alan gerekecektir.” denilirken, Denizli ve Marmaris Yollarının kesiştiği kavşaktan Denizli yönüne gidişte sağ kolda kalan Üniversite’ye ait arazi Üniversite Hastanesi ve Morfoloji için uygun görülmekte.
O arazi yeter mi?
Yeter… Raporda da yer aldığı gibi, İmar Planı’nda kavşağa açılan üçgen formundaki alanın kullanımı ‘ticaret’ olarak gösterilmiş, bu alanın doğusu Üniversite olarak işaretlenmiş, ancak Üniversite’nin imar planı Nazım Plan’a işlenmemiştir. Ticarete ayrılan üçgen alanın dışında kalan 64 dönüm (6.4 hektar) bu arazi üzerinde hem hastane hem de Tıp Fakültesi inşa edilebilir.
 
xx           xx           xx
Sonuç olarak ODTÜ Raporu, üniversite kampusu dışındaki yer seçimlerini ortadan kaldırıyor. Bir anlamda, tartışmayı kampus içine taşıyor. Umarım taraflarda böyle düşünürler. Aslında düşünmek zorundalar da…
Ancak üç soru var.
Birincisi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurettin Demir’den geldi. “ODTÜ’nün önerdiği yer üniversite hastanesi için uygun olabilir ama, morfoloji ile hastanenin ayrı ayrı yerlerde olmaları uygun değil. O yer yeterli olmayabilir.” dediğinde, yanıt verememiştim. Bunun üzerine raporu bir kere daha okudum. Raporda yok yok… Eski BESYO binasının bulunduğu söz konusu yerde yaklaşık 6.5 hektar arazi bulunuyor. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi 5.2 ha arazi üzerine dağılmış olduğuna göre, raporda da vurgulandığı gibi 6.5 ha arazi hastaneye de morfolojiye de yeter…
İkinci soru benden geliyor;
Belediye cenahında sorun yok. Belediye Başkanı Op. Dr. Osman Gürün, ODTÜ Raporu için “Ben bilim insanıyım. Bilime saygılı olmak durumundayım.” dedi. AKP Muğla Milletvekilleri Dr. Mehmet Nilhıdır ile Prof. Dr. Yüksel Özden ve dolayısıyla Sağlık Bakanlığı ODTÜ Raporu’nu ciddi bulup, Muğla Devlet Hastanesi’ni yerinde geliştirme kararı alıp, yeni bir hastane yapılması halinde harcanacak paranın, burada harcananından kalanını Üniversite Hastanesi’nin kuruluşuna tahsis eder mi?”
Bilemiyorum, ama ederse hep birlikte alkışlarız…
 
xx           xx           xx
Üçüncü soru da çok önemli. ODTÜ Raporu’nda Tıp Fakültesi ve Üniversite Hastanesi için uygun görülen, Denizli-Marmaris Yolları kavşağındaki üçgen için Muğla Valiliği’nin önerisi ile Kültür Turizm Bakanlığı tarafından “Arkeoloji Bölge Müzesi Projesi” gündeme getirilmişti. Bir okurum, “Bu alanda Tıp Fakültesi ve Üniversite Hastanesi yapılacağına göre, müzeden vaz mı geçilecek?” diye sordu.
Hayır. Müzeden vazgeçilmiyor. Müze, ODTÜ Raporu’nda belirtilen 6.5 ha arazinin dışında kalıyor.
Bölge Müzesi’nin düşünüldüğü alan “özel mülkiyet”… Yarısı bir şahısa, yarısı da Muğla Belediyesi’ne ait… Belediye Başkanı Op. Dr Osman Gürün’e sordum. “Kültür Turizm Bakanlığı burayı kamulaştırır, müzeyi kurar.” dedi.
Eğer Muğla, ODTÜ Raporu sayesinde önüne “Sağlık Turizmi Merkezi” olmayı da koyarsa, Üniversite Hastanesi ile Bölge Müzesi yan yana Muğla’ya çok yakışacaktır…
Umarım, ODTÜ Raporu Muğla’nın ilk “ortak akıl” ürününü ortaya koymaya vesile olur…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets