Tıp Fakültesi’nde yeni gelişme... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Tıp Fakültesi’nde yeni gelişme…

Bu haber 17 Kasım 2009 - 0:00 'de eklendi ve 984 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi bu sene (2009-2010 öğretim yılı) 15 öğrencisi ile start alacaktı. Alamadı… YÖK, Tıp Fakültesi’nin uygulama hastanesine sahip olmaması nedeniyle 15 öğrencinin alımına onay vermedi.
Fakülte kuruldu. Hocaları var. Uygulama hastanesi yok. O zaman geçen yıl, bu öğretim yılı için fakülteye 15 öğrenci kabul edileceği neden açıklandı?
Üniversitenin medikososyal merkezi Tıp Fakültesi Kliniği’ne çevrilmişti. (Ki, klinik bu gün üniversite içinde sağlık hizmeti veriyor.) Bu sene 15 öğrenciye ve seneye alınacak öğrencilere yetecek dershane vardı ve üstelik Tıp Fakültelerinde ilk yıllarda “uygulama eğitimi” yapılmıyordu.Bir, iki yıl içinde Üniversite Hastanesi de kurulabilirdi. Kurulamazsa, bir süre Devlet Hastanesi’nde veya anlaşma sağlanması halinde Özel Yücelen Hastanesi’nde bir süre uygulama yapılabilirdi.
Sanıyorum üniversite bu çerçevede 15 öğrenci alabileceğini açıklamıştı. Keşke, işi şansa bırakmadan Devlet Hastanesi ile bir anlaşma yapmış olsalardı.
Ek kontenjandan öğrenci alabilmek için o anlaşmanın yapılması girişimlerinde bulunuldu. Hatta devreye AKP Muğla Milletvekilleri de girdi, ama olmadı…
 
xx           xx           xx
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gelecek öğretim yılında öğrenci kabul edilebilir mi?
YÖK’ün aradığı şartlar bu günlerde yaratılabilirse öğrenci kabul edilebilir.
Ayrıca biz bu sorunun yanıtını ararken, gündeme Sağlık Bakanlığı’nın Muğla’ya 550 yataklı yeni bir hastane yapımı gündeme geldi. Bu hastanenin kuruluşu için büyük çaba gösteren AKP’nin iki milletvekilinden Dr. Mehmet Nilhıdır, söz konusu hastanenin Karadağ’da Akkaya (Dirgeme) yolu üzerindeki hazine arazisine yapılması halinde, “Seneye 15 değil, 25 öğrenci de kabul edilebilir.” diyor.
Milletvekili Dr. Nilhıdır’a göre, 550 yataklı hastanenin personeli Sağlık Bakanlığı ve YÖK tarafından atanacak ve bu hastaneyi Tıp Fakültesi de kullanabilecekti.
O zaman mesele yok, demek mümkün ama, mesele çok…
 
xx           xx           xx
Tam da Milletvekili Dr. Mehmet Nilhıdır’ın 550 yataklı hastane müjdesi verdiği sırada, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi de kampus içinde, Kötekli Mezarlığı’nın altındaki alana 250 yataklı Tıp Fakültesi Hastanesi kurulması kararı almıştı. Muhtemelen Tıp Fakültesi binası da oraya yapılacaktı…
Milletvekili Dr. Nilhıdır’a 550 yataklı hastanenin buraya yapılması önerildi. Milletvekili Dr. Nilhırdır, bu öneriye “Vatandaşlar üniversite içindeki hastaneye gitmezler.” diyerek, bu ‘garip’ gerekçe ile karşı çıktı.
Muğla Belediyesi de bu 550 yataklı hastanenin Akkaya Yolu üzerinde yapılmasına karşıydı. Belediyenin bu hastanenin yapımına ruhsat vermemesi söz konusuydu. Böyle bir sorun TOKİ Evlerinin yapımında da yaşanmıştı. Belediye TOKİ evlerine ruhsat vermemiş ve acilen çıkarılan bir yasa ile TOKİ’nin o evleri belediyeden ruhsat almadan yapması sağlanmıştı. Milletvekili Dr. Nilhıdır’a göre hastane inşaatı da TOKİ Evleri inşaatının geçtiği yoldan geçirilebilirdi…
Muğla Belediye Başkanı Op. Dr. Osman Gürün bu hastanenin Akçaova’da yapılmasını istiyordu. Başkan Gürün’e göre Tıp Fakültesi de orada kurulabilirdi.
Belediye daha sonra bu önerisine, 112 Evlerin yanında, Düğerek Mahallesi Yolu üzerindeki “İmar Planı’nda eğitim alanı olarak belirlenmiş” Vakıf Arazisi’ni de ekledi.
 
xx           xx           xx
Sorunun çözümü için AKP Muğla Milletvekillerinin ve dolayısıyla Sağlık Bakanlığı’nın ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü ile Muğla Belediyesi’nin anlaşması gerekiyor.
Herkes kendi cephesinden iyi niyet gösterisinde bulunuyor, ama bu güne kadar ortaya “iyi niyetli bir ortak tavır” konulabilmiş değil…
Hamle Grubu olarak Muğla’ya şimdilik kağıt üzerinde de olsa Tıp Fakültesi’nin kazandırılmasında dönemin Muğla Milletvekili Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu, dönemin AKP Muğla İl Başkanı Dr. Mehmet Nilhıdır ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik’in yanında az da olsa emeğimiz geçmişti.
O nedenle ortaya çıkan seçeneklerde “arabuluculuk” girişimlerimiz oldu.
Ben hala umudumuzu yitirmiş değilim ama, şu ana kadar arabuluculuk girişimlerimiz tam anlamıyla sonuç vermiş değil.
 
xx           xx           xx
Gerek Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurettin Demir ile tıp kökenli milletvekilimiz Dr. Mehmet Nilhıdır ve akademisyen kökenli milletvekilimiz Prof. Dr. Yüksel Özden arasında “orta yol bulma girişim ve çabaları” ve bizim “arabuluculuk” çabalarımız en iyi niyetli şekilde sürerken, bu defa gündeme Muğla Belediyesi’nin ODTÜ’ye yaptırttığı araştırma geldi.
Muğla Belediyesi’nin yaptırdığı etüt sonunda ODTÜ, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden Prof. Dr. Ali Türel ve Doç. Dr. Baykan Günay tarafından 30 sayfalık bir rapor hazırlandı. Bu raporu gazetemizde haber yaparak sizlerle “özü olarak” paylaştık.
Rapora göre, Üniversite Rektörlüğü ve Muğla Belediyesi’nin Tıp Fakültesi ve Hastanesi, Sağlık Bakanlığı’nın yeni hastane için yaptığı yer seçimleri uygun bulunmadı.
Raporda, Tıp Fakültesi ve Hastanesi’nin üniversite yerleşkesinin Denizli Yolu üzerindeki bölümünde yapılması ve Devlet Hastanesi yerleşkesindeki Sağlık Meslek Yüksek Okulu’nun da buraya taşınarak, mevcut hastanenin olduğu yerde rehabilite edilip, geliştirilmesi uygun görüldü.
Bu çok önemli ve Muğla’nın hayrına olabilecek bir gelişme. ODTÜ’nün ortaya koyduğu bilimsel ve şehirciliğe uygun “yer seçimi” herkesin üzerinde birleşebileceği bir seçim…
Politik ve başka gerekçelerle “inatçı yaklaşım” gösterilmeden, bu yeni seçeneğe hep birlikte sahip çıkmalıyız.
 
xx           xx           xx
ODTÜ seçeneğini bu köşede irdeleyerek sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets