Muğla hep ilklere imza atmıştır ama... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla hep ilklere imza atmıştır ama…

Bu haber 16 Kasım 2009 - 0:00 'de eklendi ve 801 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Neredeyse bütün gazeteciler, haberlerine aynı başlığı attılar:
“Turizm hattı ülke geneline yayılıyor.”
Yayılır mı?
Muğla Valiliğince, uzatmalarını yaşadığımız 2009 turizm sezonunun başında uygulamaya konulan ve hedefine ulaşan “ALO 179 Turizm Hattı” da Muğla’nın Türkiye’deki ilklerinden biri…
Bu önemli uygulama Muğla sınırlarında kalmamalı.
 
xx           xx           xx
Muğla turizminde bu sezon, gerek doğal ve tarihi çevrenin korunmasına yönelik ve gerekse “2 K, 1 G” şeklinde formüle edilen; Kalite, Kapasite, Güvenilirlik için ciddi adımlar atıldı, uygulamalara geçildi.
“ALO 179 Turizm Hattı” onlardan sadece birisi.
Bu uygulamaların ardında elbette çok sayıda isim vardır ama, öne çıkan üçlü Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Vali Yardımcısı Recep Yüksel ve Turizm İl Müdürü O. Murat Süslü oldu.
Bu üçlünün üçüncü ayağı eksildi.
Muğla’daki başarılı çalışmalar Turizm İl Müdürü Süslü’nün İzmir İl Müdürlüğü’ne yükselmesine vesile oldu.
 
xx           xx           xx
Muğla Valiliği geçen günlerde ‘Muğla’nın ülkelerinde tanıtımı’ için gelen Ukraynalı 7 gazeteciyi ağırladı. Ukraynalı gazeteciler Muğla Valiliğinin kurmuş olduğu “Alo 179 Turizm Hattı”na hayran kalmışlar.
Turistlerin karşılaştıkları sorunların anında çözülmesini sağlayan ve 24 saat hizmet veren bu hat, o sorunların Türkiye Turizmi aleyhinde kullanılabilecek propaganda malzemesi haline getirilmesini de engellemiş oluyor. Bu hat sayesinde bir turistin canı bile kurtarıldı.
Böyle bir hatta hayran kalmamak mümkün mü?
Ukraynalı gazeteciler birçok Avrupa ülkesini gezdiklerini, ancak turistlere yönelik böyle bir danışma hattı görmediklerini söylemişler. Demek ki bu hat, sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da bir ilk…
Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak da Ukraynalı gazetecileri kabulünde, “Bunu ilk olarak Muğla’da başlattık. Turizm Bakanlığı Alo 179 turizm hattını tüm ülkeye yaymaya hazırlanıyor” demiş.
Bu yönde bir duyumumuz yok. Vali bey böyle demişse, bu çok sevindirici bir gelişme…
Bu hattın Türkiye’ye yayılması ile “aç gözlülüğümüzün, eğitimsizliğimizin, köylü kurnazlığımızın, yerel politikacıların müdahaleleri nedeniyle katı, ödünsüz denetim yapılamamasının yarattığı; sorunların turizmdeki rakiplerimiz tarafından aleyhimizde propaganda malzemesi olarak kullanılmasının önüne geçilmesine” çok ciddi katkı yapacaktır.
 
xx           xx           xx
Başta da vurguladığım gibi, İl Kültür Turizm Müdürü O. Murat Süslü’yü Muğla Turizminde yaşanan başarılar terfi ettirdi. Nitekim, Ukrayna’nın Muğla’nın pazarlarından biri haline getirilmesinde ve Ukraynalı gazetecilerin Muğla’ya gelişinde  Süslü’nün de büyük payı var. O nedenle, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın başarılı olanı düşünmesi, ödüllendirmesi güzel bir şey. Ancak il müdürü ödüllendirilirken, O’nun yükselmesine vesile olan il, ‘Muğla turizmi’ cezalandırılmış duruma düşmemeliydi!
İl Kültür ve Turizm Müdürü Süslü’nün ardından Muğla’da adeta yıkıntı kaldı. Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü sıradan bir müdürlük değil. İl Müdürü Süslü’nün “sezon sonuna kadar Muğla’da kalması” koşulu ile İzmir’e atamasının yapıldığı sezon başından buyana halen Muğla’ya yeni bir müdürün bulunamamış olmasını anlamak hiç mümkün değil…
 
xx           xx           xx
İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerini, çoğu öteki müdürlükler gibi rutin bürokratik işleri yürüten, mevzuat hazretlerinin at koşturduğu bir devlet dairesi olarak görmemek gerek.
Turizm Müdürlüklerini, bir çeşit “halkla ilişkiler”, “reklam, tanıtım, pazarlama” ve hatta “ARGE” organizasyonu gibi görmekte yarar var.
Yani bu kurumda çalışanlar kendilerini klasik “devlet memuru” olarak görmemeliler. Ankara’da bu kuruma “memur” göndermemeli… Hal böyle olunca bu organizasyonun başına getirilen kişinin de klasik memur mantalitesinden uzak, “tüccar mantalitesine”, yurt dışı görgüsüne, entelektüel birikime sahip bir “organizatör” olmalı.
İl Kültür ve Turizm Müdürü O. Murat Süslü’nün tayininin hemen ardından, bu köşeden serzenişlerde bulunmaya başlayınca, AKP’nin yerel kurmaylarından İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Av. Çağrı Alper, “Sizin düşündüğünüz bir isim var mı?” diye sormuştu.
Yok… Oysaydı, önerirdim…
Ben “Kim?” değil, “Nasıl?” sorusuna yanıt arıyorum…
Ve merakla soruyorum; Muğla gibi bir yerde bu önemli ‘makam’ daha ne kadar boş kalacak?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets