Takıntı mı desek ne?!! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Takıntı mı desek ne?!!

Bu haber 12 Kasım 2009 - 0:00 'de eklendi ve 781 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Marmaris için kuruvaziyer gemi çok önemli.
Hem çevreciler, hem Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar bu “kumbara” gibi gemilerin yanaşabileceği iskelenin yapımına karşılar. Belediye ‘inşaat ruhsatı’ vermiyor.
Gökova Körfezi’nin önde gelen uğrak yeri Sedir Adası’na yatlardan çok günü birlik ziyaretçiler gidiyor. Günübirlikçilerin önemli bölümü Çamlı Köyü’nden kalkan teknelere biniyor. Koruma Kurulları Çamlı’nın sağlam bir iskeleye sahip olmasına izin vermiyor.
Sağlık Bakanlığı Muğla’ya Bölge Hastanesi yapmak istiyor, ama Muğla Belediyesi, bakanlığın yer seçimine karşı çıkıyor. Belediye ‘inşaat ruhsatı’ vermiyor.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi kağıt üzerinde Tıp Fakültesi’ni kurmuş, ama uygulamaya geçilemiyor. Rektör ayrı telden, milletvekilleri ayrı, belediye ayrı telden çalıyor…
Sonuç mu?
Örnekler çoğaltılabilir, olan Muğla’ya oluyor.
 
xx           xx           xx
Tıp Fakültesi’nin pratik uygulaması için gerekli binanın yapımı için üniversite kampusu içinde anlaşma sağlanabilir.
Orada koskoca kampus uygun bulunmuşsa, Tıp Fakültesi Hastanesi de uygun olacaktır. Nitekim ODTÜ Şehir ve Bölge Plancılığı da aynı görüşte.
650 yataklı Bölge Hastanesi’ne belediyeden engel çıkınca, Muğla bu yatırımı bir daha zor yakalar diyorduk, hastane bu defa 550 yataklı olarak gündeme geldi. Zaten bir hastane var. Onun yanına hem Fakülte Hastanesi’ni hem de Bölge Hastanesi’ni koymanın alemi yok. Sağlık Bakanlığı’nın yapmak istediği hastane üniversite kampusu içinde yapılır ve böylece üniversite hastane kurmakla zaman ve kaynak yitirmeyebilir…
Koruma Kurulları, bölgenin hassasiyeti nedeniyle Çamlı’ya betonarme iskele için ‘olur’ vermiyor. Ne olacak, Çamlı iskelesiz mi kalacak? Betonarmeyi boşu boşuna beklemek yerine Yunan Adaları’nda olduğu gibi seyyar iskele yapılsa olmaz mı?
Aynı sorun Fethiye-Ölüdeniz’de de yaşanıyor…
Marmaris’e gemi yanaşma iskelesi yaptırmıyorlar. Bodrum’a yapıldı da ne oldu? Bodrum’un denizi, gemi yanaşma iskelesiz Marmaris’in denizinden daha mı kirli?!!
 
xx           xx           xx
Marmaris’te gemi yanaşma iskelesi yok diye, kruvaziyer gelmiyor değil. Son birkaç yıldır, özellikle bu sene çok sayıda kruvaziyer Marmaris’i ziyaret etti. Marmaris çarşısı esnafının cebi bayram etti…
Kruvaziyerler açıkta demirliyor. İskele olsa daha çok gelecekler…
Marmaris esnafı uzun zamandır “her şey dahil” uygulamasına muhalefet ediyor. Her şey dahil sistemi nedeniyle turist, konakladığı tesisten çarşıya çıkmıyor, diye tepki gösteren esnaf, nedense aynı tepkiyi kendileri için çok önemli olan kruvaziyerlerin yanaşabileceği iskelenin yapımına olur vermeyen Marmaris Belediyesi’ne tepki göstermiyor!
Bu nasıl bir çelişkidir? Yoksa Marmaris esnafı “Kruvaziyer gelmese de olur” mu diyor. Eğer öyleyse bunca kıyameti koparmanın da alemi yok…
 
xx           xx           xx
Marmaris’te yat limanı var. Gemi yanaşma iskelesi kirlilik yaratıyor da, yat limanları yaratmıyor mu? Benim anlayamadığım, başta Bodrum olmak üzere gemi yanaşma iskelesine sahip olan yerler Marmaris’ten önemsiz yerler mi?!!
Benim asıl anlayamadığım, gemi yanaşma iskelesi için neden ille de o yer? Neden Yalancı Boğaz’ın içinde ısrar ediliyor?
Yalancı Boğaz’ın dışı ne güne duruyor?…
 
xx           xx           xx
Geçenlerde Marmaris’in önde gelen isimlerinden, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün en son Göcek Koyları’nda kullandığı teknenin sahibi Hasan Engin ile görüştük. Soruları O’na yönelttim. Güldü. Gemi Yanaşma İskelesi’nin Marmaris için önemini vurguladıktan sonra, “Yalancı Boğaz’ın içi olduğu gibi dışı da var. Bu iskele pekala orada yapılabilir.” dedi.
Hadi gelin orada yapın. Orada ne çevreci ne de Marmaris Belediyesi engeli var…
 
xx           xx           xx
Öteden beri Marmaris’te konaklamak üzere Dalaman Hava Limanı’na inen turistlerin yolun uzaklığından şikayet edildiğinden yakınılır.
Nasıl oldu da Dalaman’daki “koruma takıntısı” aşıldı bilemiyorum. Şimdi orada yat limanı yapılacak. Bu yat limanından Dalaman Hava Limanı’na inen turistler alınır deniz otobüsü ile Yalancı Boğaz’ın dışında yapılacak iskeleye indirilir. En fazla 40 dakika, ama keyifli bir 40 dakika… Turistler Dalaman’dan Marmaris’e deniz manzarası izleyerek zamanın nasıl geçtiğini fark etmeden ulaşırlar.
Bildiğim kadarıyla Marmaris’te iki deniz otobüsü (katamaran) var. Bu sayede bunların sayıları arttırılabilir ve yeni bir sektör daha doğar…
“İnat” veya bizim aklımıza gelip de söylemediğimiz “gerekçe” Marmaris esnafına, turizme zarar veriyor.
Gelin “takıntıdan” vazgeçin, Yalancı Boğaz’ın dışını keşfedin…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets