MUĞLA’YI TANITMAK ASLİ GÖREVİMİZ OLMALI - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

MUĞLA’YI TANITMAK ASLİ GÖREVİMİZ OLMALI

Bu haber 07 Kasım 2009 - 0:00 'de eklendi ve 790 views kez görüntülendi.
Avatar
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Gazeteci arkadaşım Özcan Özgür, kaleme aldığı bir yazısında çağrıda bulunuyor.
Muğla Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü başta olmak üzere bir takım kurum ve kuruluşların girişimleriyle, “Cumhuriyetin kuruluşunun 86.yılı anısına çocuklarımızı Akköprü’ye taşıyalım”.
Özcan Özgür’ün ne amaçla böyle bir çağrıda bulunduğunu sanırım kestirmek zor değil.
Türk Milleti olarak gerektiğinde nelerin üstesinden geliriz anlamında, Akköprü Baraj ve Hidroelektrik Santrali başta olmak üzere Muğla genelinde konuşlanan benzer tesislerin varlığından çocuklarımızın haberdar olmasını istiyor.
Zira bunlar sıradan kuruluşlar değildi.
Her yıl ülke ekonomisine sayısız faydalar sağlamanın ötesinde, bünyesinde binlerce işçiyi istihdam eden kuruluşlardı.
Geçmişten günümüze ülke yönetiminde görev üstlenen hükümetler, devlete bu denli katkı sağlayan Muğla’nın sorunlardan arınması adına istenen düzeyde yatırım hamlesine girişmeseler de, il dahilinde böylesine önem arzeden tesisler var demek istiyordu.
Dolayısıyla, tamamen Türk Mühendis ve işçilerin meydana getirdiği bu eseri çocuklarımız görmeli diyerek, ilgili ve yetkililerin harekete geçmesini istiyor.
***
Aslında Özcan Özgür’ün çağrısı sadece Akköprü Barajıyla sınırlı değil.
Gerçi baraj tamamlandığında, yılda 1 milyar KW-Saat elektrik üretmenin yanında, su taşkınlarını önleyecek, yanı sıra çevresinde yer alan binlerce dönümlük arazisinin sulamasını sağlayacaktı.
İşte bu kriterlerden yola çıkan Özgür, Cumhuriyetin 86.kuruluş yılı anısına çocuklarımız, Muğla genelinde konuşlanan benzer türdeki yerler ve tesisleri görmeli mesajını veriyor.
* Eğer bir kent, her yıl turizm bağlamında ülke ekonomisine tahminlerin çok ötesinde döviz sağlıyorsa, çocuklarımız 1124 KM sahil bandında konuşlanan nice tesisleri görmeli.
* Türkiye genelinde, hiçbir kente nasip olmayan iki önemli kuruluş Dalaman ve Bodrum-Milas Havaalanlarını yakından görmeliler.
* Yıllardır, ülke enerji üretimine sağladığı katkılara karşın, bacalarından çıkan kükürt dioksit gazının çevreye olumsuz etkileriyle gündemden düşmeyen Yatağan-Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrali de görmeli çocuklarımız.
* Yine, nerede konuşlanacakları hala kestirilemeyen kültür balıkçılığı sınıfında yer alan balık çiftlikleri.
Ki bunlar hatırı sayılır bir girdi sağlıyorlar ise çocuklarımız görmemezlik etmemeliler.
* Dünyada sadece Güney Amerika’nın Amazon Havzası ile Orta Amerika ülkelerinden Honduras ve Türkiye’nin Fethiye-Marmaris güzargahında fazlasıyla yer alan Günlük ağaçlarından haberdar olmalı.
*Yine aynı kuşak üzerinde üretilen turfanda sebzeciliğin, ülkemiz üretiminde ilk
* % 67 oranında alana sahip Muğla’da konuşlanan uçsuz bucaksız ormanlar ve de bunların sağladığı faydaları, yerinde izlemeli çocuklarımız
* Yine bizim çocuklarımız, üretim bağlamında dünyada 3.sırayı alan çam balının, aynı ormanlık alanlarda, ne şekilde konuşlandığını şahit olmalılar.
Muğla olarak sahip olunan değerler sadece bunlarla sınırlı değildi.
Bugün, ülke ekonomisinde lokomotif görev üstlenen turizm faaliyetlerinin belirli aylar içerisinde hapsolması yerine bütün yıl yapılması için neler yapılmakta olduğunu.
*Bu bağlamda kış sporları için ideal merkezler olarak otoriteler tarafından kabul edilen, Köyceğiz İlçesi Sandras Dağı ile Fethiye İlçesi Seki Beldesi Baba Dağın kayak merkezi olması için sürdürülen çabaları, çocuklarımız bizatihi yerinde görmeliler.
Ve Muğla genelinde konuşlanan daha ne  değerler var ki, bugün ülke ekonomisine nasıl katkılar sağladığı kayıtlarda saklıdır.
Ama biz, bunları çocuklarımızdan saklamayalım.
Onlarında her şeyden haberdar olmaları, dolayısıyla sıra onlara geldiğinde daha rantabl hale getirmelerini sağlamak için, yerinde göstermeliyiz.
Tabi bunu yaparken kimlere ne gibi görevler düştüğü bellidir.
Bugün için Valilik ve Belediye Başkanlığının sürdürdüğü çabalara ilaveten, bir takım kurum ve kuruluşlar da harekete geçmeli.
Bir plan ve program dahilinde, il genelinde yer alan okullarımız çocukları, buna üniversite öğrencileri de dahil, söz konusu yerlere götürülmeli.
Götürelim ki, sahip olacakları bilgileri başkalarına aktarmak suretiyle, Muğla daha bir tanınsın.
Dolayısıyla söz konusu kaynaklar, gelecekte bu çocuklarımız sayesinde ülke ekonomisine tahminlerin ötesinde katkılar sağlamış olur.
Bilmem yanılıyor muyum!..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets