Muğla Türkiye’den alacaklı!.. - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla Türkiye’den alacaklı!..

Bu haber 05 Kasım 2009 - 0:00 'de eklendi ve 5.964 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hiç farkında değiliz ama, Muğla, ülkemizin önde gelen enerji üretim merkezlerinden biri haline ve belki de en önde gelen merkezi haline gelmiş durumda…
Güney Ege’nin üç termik santraline; Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy (Gökova) Termik Santralarına sahip olan Muğla, artık hidroelektrik santrallere de sahip…
Dalaman Akköprü Barajı’nda kurulan hidroelektrik santralı, baraj 2010 Şubat-Mart aylarında su tutmaya başlar başlamaz enerji üretimine geçecek.
Yetkililere göre, Akköprü Barajı önünde Bereket Enerji tarafından kurulan santral ile Fethiye Eşen Hidroelektrik Santralının üreteceği yıllık toplam enerji, Muğla ilinin yıllık enerji tüketimine eşit.
Dalaman Akköprü Barajı Havzası’nda bir hidroelektrik santralı da Zorlu Gurubu tarafından kuruluyor. Zorlular gerekli işlemleri yerine getirip, santralı kurmaya başladı bile… Zorlu Grubu (Vestel), Türkiye’deki tüm tesislerinde Dalaman’da ürettiği enerjiyi kullanacak…
Sanıyorum yakında Köyceğiz’de Yuvarlak Çay üzerinde de enerji üretimi gerçekleştirilecek…
Yani MUĞLA TÜRKİYE’DEN ALACAKLI…
 
xx           xx           xx
Akköprü’de Vali Dr. Ahmet Altıparmak ile incelemelerde bulunurken, DSİ Aydın Bölge Müdürü Halilibrahim İndap, “Ne fosil yakıt, ne doğal gaz… Bize hidroelektrik santraller yeter. Yeter ki sularımızı dizginlemesini bilelim.” diyordu.
Dalaman Akköprü’yü görüp de DSİ Bölge Müdürü İndap’a hak vermemek mümkün değil.
Dalaman Akköprü Barajı “gövde olarak” Türkiye’nin 6’ncı büyük barajı.
Orada nereyse küçük bir Bafa Gölü oluşuyor…
Bu küçük gölü oluşturan Dalaman Çayı ile barajdan bırakılan suyun akacağı yatak üzerinde onlarca enerji üretim tesisi ‘türbin’ kurmak mümkün.
Çinliler bunu yapıyorlar. Küçücük çayların üzerine arka arkaya türbinler sıralıyorlar.
Yuvarlak Çay üzerinde de onlarca türbin kurulabilir.
İstenirse, Milas’ın Geyik, Akgedik ve “programa alınan” Derince Barajları’na küçük türbinler tesis edilebilir.
Bir de Türkiye’nin bütün nehirlerine, çaylarına “NEHİR TÜRBİNLERİ” kurulduğunu düşünün…
 
Xx          xx           xx
Muğla’ya yakında doğal gaz da gelecek.
En iyimser tahminle 2010 yılında Aydın-Kavaklıdere üzerinden gelecek olan doğal gaz ile bölgemizdeki termik santralar de doğalgaz çevrimli santraller haline gelir mi bilemiyorum.
Ama Muğla’da, güneş ve rüzgar enerjilerinden de yararlanmak mümkün.
Rüzgar açısından Datça önemli bir merkez. Aslında nerede geçmişte yel değirmeni varsa orada rüzgar enerjisi üretimi yapmak mümkün. Bu anlamda Bodrum’un Gümbet’i ve Gündoğan’ı ile Yalıkavak’ı da rüzgar enerjisi üretmek için düşünülebilir.
Geçmişte Fethiye-Kayaköy’de de varmış yel değirmeni!
Kayaköy’de bu gün yel değirmeni yok. Bu gidişle ev bile kaymayacak!
Geçenlerde, TV kanallarından birinde Tarık Akan’ın oldukça eski “Ses” filmini izledim. Film yıllar önce Bodrum’da ve Kayaköy’de çekilmiş. Kayaköy yamaçlarında yer değirmeni kalıntılarını görünce çok şaşırdım…
Günün birinde Kayaköy ayağa kaldırılacak olursa, yel değirmenlerini de kurmak unutulmamalı…
 
xx           xx           xx
Aslında ben bugün Muğla Belediyesi’nin güneş enerjisinden yararlanma çabalarından söz edecektim. Nereden nereye geldik. Bu sayfada bana ayrılan köşe doldu dolacak…
Muğla Belediyesi’nin Güneş Evi projesini yarın ele alırız artık.
 
xx           xx           xx
Rüzgar enerjisinden yararlanılabilecek merkezler arasına Yatağan’ı da katmak durumundayız. Yatağan’da geçmişte Almanlar çok ciddi araştırmalar yaptılar. Burada rüzgar enerjisi üretimi için yeterli ve sürekli rüzgar saptandı.
Ama nedense Almanlara, rüzgar enerjisi üretimi için izin verilmedi!
Sanıyorum Yatağan Belediyesi halen işin peşinde.
Yatağan’a bu gün yarın (Turgut’a) ikinci termik santral da kuruluyor.
Özel sektörün işleteceği termik santrale ‘olur’ veren Ankara, rüzgar enerjisine de ‘olur’ vermeli… Datça’da rüzgar enerjisi üretimi için halen neden bekleniyor, onu da anlamak mümkün değil.
 
xx           xx           xx
Yarın Muğla Belediyesi’nin Güneş Evi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets