Öğrenciler Akköprü’yü mutlaka görmeliler... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Öğrenciler Akköprü’yü mutlaka görmeliler…

Bu haber 04 Kasım 2009 - 0:00 'de eklendi ve 842 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Mimarlık Haftası’nda, Mimarlık Odası Muğla Şubesi Konakaltı Kültür Merkezi’nin Nail Çakırhan Salonu’nda bir söyleşi düzenlemişti. Söyleşinin konuşmacıları Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Muğla Belediye Başkanı Op Dr. Osman Gürün ve Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik idi.
Prof. Dr. Şener Oktik gelememiş, vekilini göndermişti. O gün orada, izleyicilerin neredeyse tamamının mimar olduğu söyleşide Vali Dr. Ahmet Altıparmak şöyle demişti:
“Bu kadar mimarlık fakültemiz, mimarımız var, ama ben yeni yapılardan utanıyorum. Mimari eser olarak geleceğe bu günden ne bırakacaksınız?”
Aşağı yukarı böyleydi…
Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın Dalaman Akköprü Barajı ve Hidro Elektrik Santralı inşaatını inceleme gezisinde, bu sözleri anımsadım.
 
xx           xx           xx
Mimarlık Haftası etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen söyleşiyi izleyen mimarlardan biri, Dalaman Akköprü Barajı ve Hidro Elektrik Santralı inşaatını görmüş olsaydı, kalkar Vali Dr. Ahmet Altıparmak’a şu yanıtı verebilirdi:
“Sayın Valim, geleceğe Akköprü Barajı’nı bırakıyoruz.”
Elbette Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın, Mimarlık Haftası’nda ortaya attığı “düşündürücü” sorusu, “estetik ve mimari sanat” anlamında soruydu, ama Dalaman Akköprü Barajı “sanatsal” olmasa da geleceğe bırakacağımız çok önemli bir eser…
 
xx           xx           xx
Yapımı 14 yıldır süren ve pek çok hükümet eskiten Dalaman Akköprü Barajı ve HES inşaatını gezerken çok etkilendim. Türk mimarların, mühendislerin yarattığı o dev yatırımla gurur duydum, mutlu oldum…
Ülkemizin içinde bulunduğu bunca sorun, bunca kriz ile demoralize olmamak, umutsuzluğa kapılmamak, endişe duymamak mümkün değil. İşte böyle anlarda bir an olsun soluklanmak, motive olmak istiyor musunuz?
O zaman gidin, Akköprü’yü görün…
 
xx           xx           xx
Güney Ege’nin GAP’ı olarak nitelendirilen Akköprü’yü herkes görmeli.
Özellikle çocuklarımız…
Büyüklerinden, “Biz Türkler adam olmayız”, “Biz şunu yapamayız, bunu yapamayız” türünden yakınmalar, küçültücü, küçümseyen söylemler dinleyerek “kompleksle” büyüyen çocuklarımız, Dalaman Akköprü Barajı ve HES inşaatını gördüklerinde şöyle diyeceklerdir:
“Vay be… Bunu biz yapmışız. Biz her türlü teknolojiye sahibiz ve kullanabiliyoruz. Biz büyük devletiz, milletiz…”
Bir çocuğun ailesine güvenerek büyümesi kadar, ülkesine güvenerek büyümesi de çok önemli…
 
xx           xx           xx
Akköprü gezimizde, DSİ Aydın Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap şöyle diyordu:
“Dünyanın birçok ülkesi pek çok konuda bizden ileri olabilir. Ancak bizim yaptığımız barajlar bugüne kadar hiç yıkılmadı. İstanbul’da 7 şiddetinde meydana gelen deprem sonrası dahi barajlarımız dimdik ayaktaydı. Bu konuda Dünya da önderiz.”
Bunu söylerken, Bölge Müdürü İndap’ın gözleri parlıyor, göğsü kabarıyordu. Bu hak edilmiş bir başarının, gururun ifadesiydi…
Size Türkiye’nin 6’ncı büyük barajı Akköprü’den birkaç rakam vereyim;
2010 Şubat-Mart aylarında su tutup, yıllardır yaşanan taşkınları, Dalaman Hava Limanının bile sular altında kalmasını (kaldığı yıllar oldu) engelleyecek olan Dalaman Akköprü Barajı ile 14 bin 192 hektarlık tarım arazisi sulanabilecek. Dalaman Hidroelektrik Santralinden yılda 1 milyar KW saat enerji üretimi geçekleşek. Bu Muğla ilinin 1 yılda tükettiği enerjiyi karşılamak demek…
Akköprü’de 55 milyar metreküp dolgu ve kazı yapıldı. Atatürk barajında bu rakam 84,5 milyar metreküptü. Burada yapılan kazı ve dolgu 100 bin konuta tekabül ediyor. Ayrıca barajın yüksekliği de 112,5 metre. Temelle birlikte 162,5 metre… Buda 100 katlı bir binaya eşdeğer.
 
xx           xx           xx
Çocuklarımızın, Çanakkale’ye götürülmeleri, bu ülkenin sokakta bulunmadığını anlatabilmek için çok önemli… Ne kadar anlatırsanız anlatın, Çanakkale Şehitliği’nde anlatacağınız kadar etkili olamazsınız…
Çocuklarımızın, uzay teknolojisi dahil her türlü teknoloji ile mühendislik ve mimarlığın kullanıldığını elle tutulur, gözle görülür şekilde yaşayabilecekleri Akköprü’ye götürülmeleri de çok önemli.
Çocuklarımızın ülkeleri ile ilgili her türlü komplekslerini yenip, gurur duyabilmeleri, geleceğe güvenebilmeleri, ufuklarının açık olabilmesi için ne anlatırsanız anlatın, Akköprü’de anlatacaklarınız kadar etkili olamayacaktır.
 
xx           xx           xx
Baraj, 2010 Mart’ta su tutmuş olacak. Bütün yapılanlar, emekler suyun altında kalacak. O nedenle bu günlerde oraya gezi düzenlemekte yarar var.
Su tutma işleminden sonrada yapılmalı bu geziler. O gezi sırasında çocuklarımıza, DSİ Aydın Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap tarafından Vali Dr. Ahmet Altıparmak ile bize verilen brifingin benzeri verilmeli…
Buradan Muğla Valiliği’ne, Muğla Milli Eğitimi’ne açık çağrı yapıyorum.
Cumhuriyetimizin 86. yılı anısına çocuklarımızı Akköprü’ye taşıyalım…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets